پرده‌ها می دانند چه زمانی باید باز یا بسته شوند!

پرده‌ها یکی از اجزای مهم هر خانه هستند. آن‌ها علاوه بر اینکه بر زیبایی خانه بسیار تاثیرگذارند، روشنایی اتاق و حتی دمای اتاق را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

با گذشت زمان علاوه بر اینکه پرده‌ها زیبا تر و متنوع‌تر شده اند استفاده از آن‌ها نیز راحت تر شده است. با گسترش و محبوب تر شدن سیستم‌های هوشمند، پرده‌ها نیز هوشمند شدند تا زندگی را برای ما راحت‌تر کنند.

پرده هوشمند

 

با پرده هوشمند می‌توانید در هر زمان و هر مکانی که هستید پرده‌های خانه تان را باز یا بسته کنید. مثلا زمانی که در مسافرت هستید می توانید دستور دهید پرده‌ها باز شوند تا گل‌ها و گیاهانتان بتوانند از نور خورشید بهره ببرند. صبح‌ها به جای بیدار شدن با زنگ ساعت با کنار رفتن پرده‌ها و نور خورشید از خواب بیدار شوید.

پرده  هوشمند چیست؟

پاسخ به این سوال که پرده هوشمند چیست، پیچیده نیست.پرده هوشمند، همان پرده ساده است، به جز این که در ریل چوب پرده آن موتوری وجود دارد که امکان کنترل پرده را با ریموت کنترل، کلید و یا برنامه موبایل فراهم می‌کند.

اگر تا به حال اقامت در هتل‌های لوکس را تجربه کرده‌ باشید، احتمالا این نوع پرده‌ها را دیده‌اید. اما پرده‌های هوشمند دیگر یک کالای لوکس که برای مکان‌های مجلل استفاده می‌شوند نیستند و وجودشان برای هر خانه ‌ای ضروری است.

پرده هوشمند
پرده هوشمند

مهم نیست که پرده خانه شما بالارو است و یا کناررو. همچنین جنس پارچه آن هم اهمیتی در هوشمندسازی ندارد. چرا که با پیشرفت تکنولوژی و وجود انواع مختلفی از موتورها می‌توان گفت که محدودیتی برای کنترلرهای هوشمند وجود نخواهد داشت. بنابراین هر نوع پرده برقی که در حال حاضر دارید و یا قصد تهیه آن را دارید، می‌تواند هوشمند شود.

مزایای هوشمندسازی پرده

 • آسودگی و راحتی بیشتر
 • بالا بردن امنیت خانه
 • قابلیت نصب آسان و کم هزینه بودن
 • هماهنگ بودن با سایر اجزای اتوماسیون خانه
 • کاهش هزینه انرژی
 • قابلیت دادن سناریو‌های مختلف
 • بالا بردن ارزش خانه
 • عدم محدودیت هوشمندسازی در انواع پرده‌ها
 • امکان کنترل همه پرده‌ها و یا پرده دلخواه از طریق کنترل مرکزی، تبلت یا تلفن همراه و از راه دور
 • قابلیت تنظیم جهت نور ورودی در ساعات مختلف در بعضی از انواع پرده‌های برقی هوشمند

انواع پرده هوشمند

پرده‌ها را می‌توان در انواع مختلفی دسته‌بندی کرد. به عنوان مثال این که پرده‌ها بالارو، کنار رو و یا سایه روشن باشند، یکی از این دسته‌بندی‌ها است. اما آنچه در پرده‌های برقی هوشمند مهم است، نوع موتور و ریل آن‌ها و میزان هوشمند بودنشان است.

هر کدام از انواع مختلف پرده‌های برقی هوشمند ویژگی‌های خاص خود را دارند. کافی است برای انتخاب، اولویت‌ها و بودجه خود را در نظر بگیرید.

موتور پرده‌های برقی هوشمند، عموما دو نوع هستند:

 • سیمی

این نوع از پرده‌های برقی مقرون به صرفه بوده و ساختاری ساده دارند. در این پرده‌ها، به جای نخ از سیم استفاده می‌شود و برای باز و بسته شدن پرده، موتور سیم را می‌کشد.

پرده هوشمند

 

 • گیربکسی

این موتور مستقیم به ریل پرده متصل می‌شود و بنابراین قدرت بیشتر و صدای کمتری دارد. در این نوع، لازم است که برای هر لایه از پرده از یک موتور استفاده کرد.

همچنین می‌توان پرده‌های برقی را از نظر میزان هوشمند بودن در سه دسته زیر قرار داد:

1. تمام اتوماتیک

این پرده‌ها نیاز چندانی به مداخله انسانی ندارند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با توجه به آب و هوا و یا طلوغ و غروب خورشید به طور اتوماتیک تنظیم شوند.

2. نیمه اتوماتیک

در این دسته هم مقداری اتوماسیون وجود دارد، ولی قابلیت کنترل خودکار دما در آن‌ها ممکن نیست. برای عملکرد بهتر پرده‌های نیمه اتوماتیک، معمولا برنامه مشخصی به آن کی دهند.

3. غیر اتوماتیک

پرده‌های غیراتوماتیک همچنان برقی هستند اما نیاز به مداخله انسانی بیشتری دارند و برای کنترل آن‌ها نیاز است از یک ریموت کنترل استفاده کنید.

امکانات و قابلیت های هوشمندسازی پرده

آسودگی و راحتی بیشتر:

با داشتن پرده‌ی هوشمند فقط با زدن یک دکمه بر روی تلفن همراهتان حتی در خارج از خانه می توانید به راحتی پرده‌ها را کنترل کنید.

قابلیت دادن سناریو‌های مختلف:

شما می‌توانید به پرده‌ها برنامه بدهید که در ساعتی مشخص کنار بروند تا به جای زنگ ساعت با نور خورشید از خواب بیدار شوید.

افزایش امنیت خانه:

پرده‌ی هوشمند به شما این امکان را می‌دهد که با توجه به برنامه ای که به آن می‌دهید به طور خودکار بسته یا باز شود. با این کلک ساده دزد‌ها دیگر متوجه عدم حضور شما نمی‌شوند.

قابلیت نصب آسان و کم هزینه بودن:

برای هوشمند کردن پرده‌های خانه خود لازم نیست که حتما یک پرده هوشمند بخرید بلکه با نصب یک سری تجهیزات ساده و ارزان می‌توانید پرده کنونی منزل خود را نیز هوشمند کنید.

هماهنگ بودن با سایر اجزای اتوماسیون خانه:

اگر بخش‌های دیگر خانه شما هوشمند باشد پرده‌های هوشمند را می‌توانید با آن‌ها هماهنگ کنید. مثلا اگر پرده‌ها به ترموستات باشند، هماهنگ با دمای منزل عمل می کنند.

 

پرده هوشمندذخیره‌سازی انرژی:

زمانی که پرده شما به ترموستات متصل باشد به شکل قابل توجهی مصرف انرژی شما را پایین می‌آورد. به این صورت که در روز‌های گرم تابستان به منظور استفاده کمتر از سیستم تهویه هوا بسته می‌شود و در روز‌های سرد برای استفاده کردن از نور خورشید و مصرف کمتر انرژی باز می‌شوند.

افزایش قیمت خانه :

محبوبیت خانه‌های هوشمند در حال افزایش است و در آینده‌ی نزدیک اکثر مردم ترجیح می‌دهند در خانه‌ای زندگی کنند که هوشمند باشد. از آن جایی که پرده‌های قدیمی نیز این قابلیت را دارند که هوشمند بشوند شما می‌توانید با پرداخت هزینه کمی ارزش منزل خود را بالاتر ببرید.

هوشمندسازی پرده با تپ لایف

 با هوشمند کردن پرده‌ها به وسیله تپ لایف، پرده‌ها به صورت از راه دور و با تلفن همراه باز و بسته می‌شود. همچنین می‌توانید سناریوهایی را برای کنترل آن تعریف کنید. مثلا هنگام صبح به طور خودکار باز شود و یا بر اساس ورود و خروج شما تنظیم شود.

از دیگر مزایای هوشمندسازی تپ لایف این است که احتیاجی نیست حتما پرده هوشمند داشته باشید، تپ بایف پرده کنونی شما را هوشمند می‌کند.

آیا می‌توان هر نوع پرده‌ای را هوشمند کرد؟

مهم نیست که پرده خانه شما بالارو است و یا کناررو. همچنین جنس پارچه آن هم اهمیتی در هوشمندسازی ندارد. چرا که با پیشرفت تکنولوژی و وجود انواع مختلفی از موتورها می‌توان گفت که محدودیتی برای کنترلرهای هوشمند وجود نخواهد داشت.

پرده هوشمند چگونه امنیت خانه را افزایش می‌دهد؟

پرده‌های هوشمند با تعریف سناریوی شبیه‌سازی حضور، در ساعت‌های مختلف باز و بسته می‌شوند. به این ترتیب سارقین متوجه عدم حضور شما در خانه نخواهد شد.

آیا پرده‌های هوشمند همان پرده‌های برقی هستند؟

خیر. پرده‌های برقی از نظر میزان هوشمند بودن به سه دسته تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و غیر اتوماتیک تقسیم می‌شوند. در دسته تمام اتوماتیک عملکرد پرده بستگی به دمای هوا، میزان نور و سایر شرایط محیطی دارد. پرده‌های برقی نیمه اتوماتیک قابلیت برنامه‌دهی دارند و پرده‌های غیر اتوماتیک از طریق ریموت کنترل و با دخالت انسان استفاده می‌شوند.