روشنایی خانه‌تان را با یک اشاره مطابق با سلیقه و نیاز خود تغییر دهید!

زندگی بدون روشنایی برای هیچ یک از ما قابل تصور نیست. همیشه نور خورشید این نیاز را برای انسان ها و گیاهان تامین می‌کرد و از آنجایی که انسان ها همیشه شیفته‌ی نور بودند به دنبال راهی برای حل مشکل

تاریکی در شب می‌گشتند. آتش و سپس شمع جایگزین نور خورشید شدند و با پیشرفت تکنولوژی و اختراع لامپ انقلابی بزرگ در جهان صورت گرفت و بشریت را از تاریکی نجات داد و به مرور سیستم روشناییی هوشمند ظهور کرد.

 

با گذشت سال ها سیستم های روشنایی، پیشرفت کرد. در سال 1990 استفاده از لامپ های LED گسترش یافت. این لامپ‌ها بسیار کارآمد بودند و نقش موثری در ذخیره انرژی داشتند. با ظهور خانه‌های هوشمند در سال 1997، اولین سیستم‌های روشنایی هوشمند نیز وارد بازار شدند و به مرور فراگیر شدند.

چرا مردم به سیستم‌های روشنایی هوشمند علاقه‌مند شدند؟

تمایل بشر به اتوماسیون کردن خانه در حال رشد است. این روز ها مردم، هفت روز هفته و 24 ساعت روز با اینترنت در ارتباط هستند و همچنین زندگی بدون تلفن‌های هوشمند برای آن ها غیر تصور است.

تمایل انسان به راحتی و وابستگی اش به اینترنت باعث به وجودآمدن سیستم های هوشمند از جمله سیستم روشنایی هوشمند شد. تکنولوژی که امکان کنترل لامپ‌ها از هر جایی را به آن‌ها می‌دهد. با این سیستم می توانید تمامی چراغ‌ها را به طور هم‌زمان و یا جدا جدا روشن یا خاموش کنید.

هوشمند سازی خانه
هوشمند سازی خانه

روشنایی هوشمند یک روش پیشرفته برای روشن کردن خانه شماست. لامپ‌های هوشمند نرم‌افزاری دارند که به سایر وسایل خانه و گوشی شما متصل می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را حتی از راه دور کنترل کنید. امروزه با تحول به وجود آمده، می‌دانیم که چراغ‌ها می‌توانند کاربردهایی بسیار فراتر از روشن کردن خانه داشته باشند.

روشنایی هوشمند، یکی از امکانات خانه هوشمند است که از جنبه‌های مختلف آسایش، راحتی ، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و همچنین امنیت خانه زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این سیستم شما می توانید که نور خانه را با توجه به احساس و نیاز خود تغییر دهید.

 

علاوه بر این می‌توانید با دادن سناریو‌های مشخصی رستور دهید که چراغ‌ها در زمان مشخصی روشن یا خاموش شوند مثلا در هنگام سفر می‌توانید سناریویی تعریف کنید که چراغ‌ها خودشان در ساعات مشخصی روشن شوند تاکسی متوجه عدم حضور شما نشود.

مزایای اجرای روشنایی هوشمند

  • مصرف کمتر انرژی نسبت به لامپ‌های معمولی
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • سهولت در استفاده و یادگیری
  • امکان دادن سناریوهای مختلف مطابق با نیاز شما
  • تامین امنیت از طریق شبیه‌سازی حضور در خانه و یا روشنایی نقاط دور از دسترس
  • طول عمر بالا و بین 35000 تا 50000 ساعت
  • سناریوپذیری و تنظیمات متنوع برای موقعیت‌های مختلف

ویژگی های هوشمند سازی روشنایی

روشن و خاموش کردن چراغ‌ها از هرجا و در هر زمان:

اگر معمار خانه شما جای کلیدها را درست طراحی نکرده یا چیدمان خانه، استفاده از برخی کلیدها را دشوار ساخته و یا تمایل دارید از راه دور چراغ‌ها را خاموش و روشن کنید،  بدون تعویض کلیدها و حتی بدون تغییر در سیم کشی ساختمان با هزینه‌ی بسیار مناسب،می توانید تمامی کلیدهای خانه خود را هوشمند کنید تا به آسانی و از راه دور، از طریق اپ موبایل خود بتوانید آنها را خاموش و روشن کنید.

جالب اینکه این سیستم کاملا با عملکرد دستی کلید هماهنگ است و اگر چراغ به صورت دستی و با کلید روشن یا خاموش شود در لحظه روی تلفن همراه نیز مشخص خواهد شد.

سیستم روشنایی هوشمند
سیستم روشنایی هوشمند

روشن و خاموش شدن خودکار:

به هنگام ورود شما و همزمان با باز شدن درب خانه، چراغ‌های پذیرایی یا راهروی ورودی به طور خودکار روشن می‌شود. هنگام خروج نیز تمامی چراغ‌ها خاموش می‌شود.

روشنایی خودکار شبانه:

اگر در نیمه شب بخواهید از رختخواب خود خارج شوید ، سنسورهای چراغ خواب یا هر چراغ دیگری را که بخواهید به طور خودکار روشن می‌کند. همچنین با داشتن این سیستم نور اتاق خواب هوشمند شما به گونه ای تنظیم شده اند که خواب راحت تری داشته باشید.

سیستم روشنایی هوشمند

نور پردازی در حالت میهمانی:

وقتی میزبان هستید، به بستگان و دوستان خود نیز حس هوشمندانه زندگی کردن را هدیه دهید. روشنایی تمام قسمت های خانه شما به صورت خودکار و متناسب میهمانی تغییر می‌کند، میز شام با نور پردازی مناسب آراسته می شود و با هماهنگی سیستم روشنایی  و سیستم صوتی هوشمند موزیک متناسب در سراسر خانه پخش می‌شود .

حتی مهمانان نیز می‌توانند با اجازه‌ی شما، روی موبایل خود روشنایی سالن پذیرایی را کنترل کنند.

حالت مسافرت:

به هنگام مسافرت سیستم‌های روشنایی طبق معمول هر روز به صورت خودکار خاموش و روشن می شود. پرده‌ها نیز باز و بسته می‌شود تا هیچ کس متوجه عدم حضور شما در خانه نشود. در واقع با عملکردی ساده و کم هزینه امنیت خانه را بالا می‌برد.

 

انواع سیستم روشنایی هوشمند

کنترلر مرکزی هاب

سیستم روشنایی متصل به هاب

برای گسترش خانه هوشمند خود می‌توانید از سیستم روشنایی سازگار با  آن استفاده کنید. این سیستم روشنایی به وسیله اینترنت به هاب وصل شده و کنترل می‌شود. همچنین با سایر سیستم‌های هوشمند مانند سیستم امنیتی و یا سیستم صوتی هوشمند نیز هماهنگ می‌شود.

لامپ هوشمند

لامپ هوشمند

لامپ‌های هوشمند، راه‌حلی مقرون به صرفه برای هوشمندسازی سیستم روشنایی منازل هستند. این لامپ‌ها به همان سرپیچ لامپ‌های معمولی متصل می‌شوند. کافی است با استفاده از برنامه‌ای روی تلفن همراه خود و از طریق وای‌فای به لامپ متصل شوید و سپس می‌توانید آن‌ها را از راه دور کنترل کنید. لامپ‌های هوشمند می‌توانند ساده، رنگی، مجهز به سنسور و یا حتی موزیکال باشند. همچنین امکان تغییر شدت نور، زمان‌بندی روشن و خاموش شدن، نورپردازی بر اساس سناریوها و کنترل با دستیار صوتی برای این لامپ‌ها وجود دارد.

سنسور حرکت هوشمند

سیستم روشنایی مجهز به سنسور حرکت

علت اصلی محبوب بودن این نوع روشنایی هوشمند، صرفه‌جویی آن در مصرف برق است. روشنایی هوشمند مجهز به سنسور، تنها زمانی که حرکتی حس شود روشن می‌شود. برای مثال هنگامی که شخصی وارد خانه خود می‌شود، و یا در یک شهر هوشمند، زمانی که اتومبیلی از جاده‌ای خلوت می‌گذرد.

عملکرد سیستم روشنایی خانه هوشمند

سیستم روشنایی خانه هوشمند، مبتنی بر اینترنت اشیا است. نقطه شروع اصلی برای اغلب سیستم‌های روشنایی هوشمند که دارای کلید برق هستند، هاب هوشمند است. هاب مانند یک دروازه عمل کرده و امکان ارتباط بی‌سیم لامپ‌ها و کلیدهای هوشمند را در خانه یا موبایل و تبلت شما فراهم می‌کند.

فرایند هوشمندسازی روشنایی برای انواع مختلف دستگاه‌ها تقریبا مشابه است. مرحله اول تعویض لامپ‌های معمولی با نوع هوشمند و اتصال آن به برق است. سپس به یک پل یا هاب نیاز دارید که می‌توان آن را به پریز برق وصل کرد و یا با کابل شبکه آن را به روتر Wi-Fi متصل کرد.

سیستم روشنایی هوشمند تپ لایف

اکثر سیستم‌های روشنایی هوشمند نیاز به لامپ هوشمند و سایر تجهیزات هوشمند سازی دارند اما سیستم روشنایی هوشمند تپ لایف این امکان را به شما می‌دهد که به جای عوض کردن کل تجهیزات فقط با نصب یک سنسور بر روی لامپ‌های قدیمی خود با هزینه‌ای بسیار کمتر از داشتن یک سیستم روشنایی هوشمند لذت ببرید.

برای کنترل هوشمند روشنایی چه ملزوماتی نیاز است؟

ابتدا باید لامپ‌های معمولی با لامپ‌های هوشمند تعویض شوند. سپس یک هاب یا پل نیاز است که باید به برق و یا روتر Wi-Fi متصل باشد. از سوی دیگر باید برنامه مرتبط با خانه هوشمند روی گوشی یا تبلت شما نصب شود. در صورت اتصال هاب و گوشی به یک شبکه Wi-Fi، برنامه به صورت خودکار به هاب مربوطه وصل می‌شود.

لامپ هوشمند چه مزیتی نسبت به لامپ معمولی دارد؟

استفاده از لامپ‌های هوشمند آسان است و می‌توان با استفاده از گوشی نور را کم و زیاد کرد، لامپ را خاموش و روشن کرد و حتی سناریو تعریف کرد. به علاوه مصرف انرژی لامپ هوشمند نسبت به لامپ معمولی کمتر بوده و طول عمر آن‌ها بالاتر است.

سیستم روشنایی هوشمند چه ویژگی‌هایی دارد؟

با استفاده از این سیستم در هر کجا و هر زمان می‌توانید از طریق اپ موبایل چراغ‌ها را خاموش یا روشن کنید. همچنین می‌توانید روشنایی را در زمان دلخواه خودکار کنید. از سیستم روشنایی هوشمند همچنین می‌توان برای تامین امنیت خانه در هنگام مسافرت استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *