لذت زندگی هوشمند را از بدو ورود به پارکینگ خانه تجربه کنید!

یکی از معضلاتی که به دنبال افزایش جمعیت و تمایل به شهرنشینی به وجود آمده است، افزایش خودروها و به دنبال آن تامین امنیت آن‌ها و چالش پیدا کردن جای پارک مناسب است.

البته این مشکل با به‌کارگیری ایده‌های نو و پیشرفت تکنولوژی قابل حل است. پارکینگ هوشمند، یکی از بهترین راه‌حل‌های موجود است.

 

پارکینگ هوشمند

 

از آن‌جا که تامین امنیت در هر کجا لازم است، پارکینگ‌های هوشمند در هر مکانی از پارکینگ خصوصی خانه گرفته تا مراکز تجاری و فرودگاه‌ها پیاده‌سازی می‌شوند. البته با توجه به نوع، ظرفیت پارکینگ، موقعیت جغرافیایی و … ویژگی‌های متفاوتی خواهند داشت.

آشنایی با پارکینگ هوشمند و نحوه عملکرد آن

به طور خلاصه، سیستم پارکینگ مکانیزه یک راه‌حل هوشمند شامل سنسورها، دوربین‌ها و شمارش‌گرها است. این استراتژی با ترکیب تکنولوژی و نوآوری انسانی، تلاش می‌کند که استفاده از منابعی مانند فضا، زمان و سوخت را به حداقل برساند.

پارکینگ هوشمند در مقیاس کوچک‌تر می‌تواند تکمیل‌کننده خانه هوشمند شما باشد و یا آن را به عنوان بخشی از یک شهر هوشمند در نظر گرفت. این پارکینگ‌ها با زیرساخت فناوری اطلاعات هدایت می‌شوند و با بهینه‌سازی مناطق پارک کردن ماشین‌ها، شهرها را قابل سکونت، امن و خلوت می‌کنند.

 

smart parking
پارکینگ هوشمند

 

در پارکینگ‌های خصوصی، روی هر خودرو تگ مخصوصی وجود دارد. به محض گذر خودرو، این تگ خوانده و مشخصات  پردازش می‌شود.

در صورتی که این مشخصات قبلا در سیستم ثبت شده باشد و خودرو مجوز ورود داشته باشد، در پارکینگ به طور خودکار باز می شود. سپس اطلاعاتی مانند زمان ورود خودرو و مشخصات آن به طور کامل ثبت خواهد شد.

 

انواع پارکینگ هوشمند

این پارکینگ ها، بر اساس عواملی مانند نوع قرارگیری اتومبیل ها، ظرفیت، میزان دسترسی و… دسته بندی می شوند و هر روز به تنوع آن ها افزوده می شود. موارد زیر جز پرکاربرد ترین انواع پارکینگ مکانیزه است.

پارکینگ مکانیزه برجی

 برجی

هر چند پیاده‌سازی این نوع پارکینگ هزینه بالایی دارد، ولی از نظر تعداد خودرو پربازده‌ترین نوع پارکینگ مکانیزه است. در وسط آن یک آسانسور قرار دارد که به وسیله آن خودروها جابه‌جا می‌شوند.

پارکینگ پازلی مکانیزه

 پازلی

ًاین پارکینگ امنیت بالایی داشته و نیازی به اپراتور ندارد. به علاوه از مزایای آن می‌توان به هزینه پایین و انعطاف‌پذیری بالا اشاره کرد. معمولا در مراکز مسکونی یا تجاری از این نوع پارکینگ استفاده می‌شود.

پارکینگ روتاری

 روتاری یا چرخ و فلکی

فضای موردنیاز برای پیاده‌سازی این پارکینگ به اندازه 2 خودرو است، ولی گنجایش حداقل 12 خودرو را دارد. این پارکینگ مقرون به صرفه بوده و در مکان‌های عمومی و شلوغ استفاده می‌شود.

مزایای هوشمند سازی پارکینگ

  • افزایش امنیت پارکینگ با ثبت زمان ورود و خروج هر خودرو، پلاک خودرو و ...
  • استفاده از سنسورها برای راهنمایی رانندگان برای پارک آسان خودرو
  • کنترل ترافیک شهری و امکان پارک خودروهای بیشتر
  • محاسبه خودکار هزینه پارک خودرو در پارکینگ‌های عمومی به وسیله NFC و RFID
  • باز و بسته شدن درب پارکینگ‌ به صورت خودکار با شناسایی پلاک خودرو، به وسیله دوربین پلاک خوان
  • ایجاد آرامش و آسایش برای افراد، در عین صرفه‌جویی در زمان
  • ارتباط با دوربین مداربسته
  • روشنایی هوشمند محیط پارکینگ
  • سامانه پارکینگ هوشمند، برای اشتراک‌گذاری پارکینگ‌های خالی، به منظور کسب درآمد و استفاده بهینه از فضا

اجزای تشکیل دهنده پارکینگ هوشمند

به طور کلی انواع مختلف پارکینگ‌های مکانیزه چهار عنصر مختلف زیر را دارند:

 سنسورها:

مانند سایر راهکارهای هوشمند، سنسورها نقش مهمی در هوشمند کردن پارکینگ ایفا می‌کنند. سنسور‌ها وظیفه جمع‌آوری اطلاعات و تأمین داده‎‌های مورد نیاز کل سیستم بر عهده دارند. برای مثال جای پارک پر و یا خالی را تشخیص می‌دهند.

پروتکل شبکه:

این پروتکل‌ها توسط یک درگاه مدیریت می‌شوند که پروتکل‌های بیسیم اینترنت اشیا را پیاده‌سازی کرده و سنسورها را به سیستم‌های نرم‌افزاری متصل می‌کنند.

smart parking
پارکینگ هوشمند

میکروکنترلرها:

اطلاعات سنسور ها را پردازش می کند.

نرم‌افزار کنترل:

این نرم‌افزار تضمین می‌کنند که اطلاعات به نحوی برای همه در دسترس باشند. اعلان‌های مختلف سیستم نیز از همین راه برای افراد ارسال می‌شود.

البته تجهیزات دیگری مانند نشانگرها(برای نشان دادن جای پارک خالی، پر یا رزرو شده) و راهنمای حرکت در برخی از پارکینگ ها مانند پارکینگ عمومی به کار می رود.

اتوماسیون پارکینگ خود را به تپ لایف بسپارید!

هدف اصلی پارکینگ هوشمند تپ لایف، تامین امنیت  آسایش شما و صرفه جویی در مصرف انرژی است.

امروزه با توجه به امکانات و مزایایی که پارکینگ‌های هوشمند دارند، هزینه ساختی کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی خواهند داشت. البته این هزینه به عواملی مانند نوع پارکینگ، ظرفیت، و تکنولوژی آن مربوط است . در نتیجه پیشنهاد ما برای دریافت اطلاعات قیمت سیستم پارکینگ مکانیزه تماس با تیم تپ لایف است.

سیستم پارکینگ هوشمند چیست؟

سیستم هوشمندسازی پارکینگ یا پارکینگ مکانیزه یک راه‌حل هوشمند شامل سنسورها، دوربین‌ها و شمارش‌گرها است. این استراتژی با ترکیب تکنولوژی و نوآوری انسانی تلاش می‌کند که استفاده از منابعی مانند فضا، زمان و سوخت را به حداقل رسانده و جای پارک بهینه و سریع‌تری را برای اتومبیل‌ها فراهم کند.

پیاده‌سازی پارکینگ هوشمند شهری چه مزایایی دارد؟

بهینه‌سازی مکان پارک ماشین‌ها شهر را قابل سکونت، امن و خلوت می‌کند. در این صورت کنترل ترافیک شهری راحت‌تر و امکان پارک خودروهای بیشتر فراهم می‌شود. به علاوه در پارکینگ‌های عمومی در وقت رانندگان صرفه‌جویی می‌شود چرا که هزینه پارک خودرو به وسیله RFID و NFC به صورت خودکار محاسبه خواهد شد.

انواع مختلف پارکینگ‌های هوشمند کدام‌اند؟

در حال حاضر بر اساس عواملی مانند نوع قرارگیری اتومبیل‌ها، ظرفیت، میزان دسترسی و … سه نوع پارکینگ هوشمند پازلی، روتاری و برجی وجود دارند.