لذت یک تجربه هوشمند، حتی در رستوران

پیشرفت تکنولوژی باعث تحولی عظیم در صنعت رستوران‌داری شده است و با به وجود آوردن رستوران هوشمند علاوه بر اینکه تجربه لذت بخشی را برای مشتریان می سازد مدیریت رستوران را نیز راحت تر کرده است. هدف اصلی هوشمند سازی رستوران بهبود فرایند سفارش غذا توسط مشتریان در کنار کاهش هزینه خدمات است.

رستوران هوشمند

رستوران های هوشمند علاوه بر اینکه فرآیند سفارش و تسویه حساب را برای مشتریان راحت تر می کنند، خطای انسانی و هزینه ها را بسیار کاهش می دهند. به همین دلایل این رستوران ها خیلی سریع محبوبیت پیدا کردند.

رستوران هوشمند چیست؟

رستوران هوشمند در واقع رستورانی است که سیستم های آن با کمک فناوری IOT به طور هماهنگ با یکدیگر عمل می کنند تا آرامش بیشتری برای مشتریان و سود بیشتری برای مالکان رستوران داشته باشد.

 

در یک رستوران هوشمند همه ی فرآیند ها از سفارش غذا تا تسویه حساب به صورت هوشمند اجرا می شود. شما می توانید پیش از رسیدن به رستوران غذا یا پیش غذای مورد علاقه تان را سفارش دهید تا هنگام رسیدن بدون معطلی آن را میل کنید.

رستوران هوشمند

 

با صفحه هوشمندی که روی میز است می‌توانید بازی کنید و یا مراحل پخت غذایتان را ببینید تا غذا آماده شود. زمانی که در یک رستوران هوشمند نشسته اید می توانید تم نور را مطابق با فضایی که در آن هستید تغییر دهد، مثلا آن را بر روی حالت تولد و یا فضای صمیمانه یا عاشقانه تنظیم کنید. حتی موسیقی نیز همراه با نور می تواند تغییر کند.

علاوه بر مشتریان صاحبان رستوران نیز از مزیت های هوشمندسازی بهره می برند. رستوران های هوشمند به نیروی انسانی کم تری نسبت به رستوران های غیر هوشمند نیاز دارد و میزان خطای انسانی را بسیار کاهش می دهد. با مدیریت مصرف انرژی به صورت هوشمند، هزینه قبوض در این رستوران ها کم تر از رستوران های معمولی می شود.

از آنجایی که تمامی قسمت های رستوران به یک کنترلر مرکزی متصل است مدیریت رستوران نیز بسیار کاراتر و آسان تر می شود و لازم نیست که مدیر رستوران برای نظارت بر رستوران حتما در آن جا حضور داشته باشد.

تجهیزات رستوران هوشمند

میز دیجیتال

این میز محل نمایش منوی غذای رستوران به همراه تصاویر مربوطه، قیمت، زمان پخت و مواد اولیه باست. با تنها لمس این صفحه دیجیتال، سفارش خود را مستقیما به آشپزخانه اعلام می‌کنید. از طریق همین میز می‌توانید با گارسون در ارتباط باشید، در زمان انتظار بازی کنید و یا در اینترنت به جستجو بپردازید. 

دستگاه تشخیص چهره

به منظور خوشامدگویی به مشتریانی که بیش از یک بار به رستوران مراجعه کرده‌اند، از این دستگاه استفاده می‌شود. علاوه بر این لیستی از علایق و سفارشات قبلی نیز نمایش می‌دهد.

گاز هوشمند

یکی از تجهیزات مهم در آشپزخانه این رستوران‌ها، گاز هوشمند است. این گاز با انجام خودکار کارهای روتین وظیفه نیروی انسانی را کم می‌کند و نمی‌گذارد غذا بسوزد و مواد اولیه هدر برود.

smart restaurant

اپلیکیشن موبایل رستوران

از طریق این برنامه تمامی عملیات رستوران مدیریت می‌شود. همچنین فرایند رزرو میز، ارسال کوپن‌های تخفیف و پیشنهادات وفاداری مشتریان، سفارش غذا برای زمان خاص، بازخوردگیری و ارسال موقعیت مکانی رستوران برای مشتریان با استفاده از این برنامه قابل انجام است.

smart restaurant

سیستم تهویه هوشمند

این سیستم برای خارج کردن هوای آلوده و بخار حاصل از پخت غذا از رستوران است. همچنین اگر نشتی گاز رخ بدهد به صورت خودکار فعال می شود و هوا را سالم‌سازی می کند.

ربات‌ها

از ربات‌ها در قسمت‌های مختلف رستوران و برای انجام کارهای روتین استفاده می‌شود. دستیار آشپزی و طبخ، جمع‌آوری ظروف، تمیز کردن میزها و تحویل سفارش‌ها تنها بخشی از وظایفی است که ربات‌ها می‌توانند انجام دهند.

ربات

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند امکان تعریف سناریو برای مناسب‌های خاص مانند تولد را دارد. به علاوه افراد می‌توانند به راحتی روشنایی مربوط به بخش خود را کم و زیاد کنند.

دستگاه خودکار سالادساز

به وسیله این دستگاه مشتریان می‌توانند جزییات سالاد خودشان را انتخاب کنند.

مزایای رستوران هوشمند

 • کاهش نیروی انسانی برای انجام کارهای روتین و کم کردن هزینه‌های ناشی از آن
 • آرامش خاطر صاحب رستوران و مهمانان
 • جلوگیری از اتلاف وقت به دلیل حذف واسطه‌ها
 • ایجاد تجربه جدید برای مشتریان
 • کاهش هزینه‌های مصرف انرژی با سیستم تهویه و روشنایی هوشمند
 • بهینه‌سازی فضای آشپزخانه با استفاده از وسایل چندکاره هوشمند
 • کاهش و حتی از بین رفتن خطای نیروی انسانی در دریافت و تحویل سفارش و یا مراحل پخت
 • درآمدزایی برای رستوران از طریق تبلیغات هوشمند روی میزها
 • سیستم RFID برای فرایند برداشتن غذاها و محاسبه قیمت
 • شخصی سازی منو برای مشتریان با دادن امکان انتخاب مواد اولیه غذا و پیش غذا مورد نظرشان
 • شناسایی مشتریان همیشگی برای دادن پیشنهادات وفاداری به آن ها و دادن تخفیفات

هزینه هوشمندسازی رستوران

به طور کلی طراحی یک رستوران نیازمند سرمایه اولیه است. اما مهم این است که پس از راه‌اندازی رستوران، چه میزان از سرمایه اولیه برمی‌گردد. تجهیزات رستوران هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کمترین میزان انرژی را مصرف کنند. به علاوه مشتریان بیشتری جذب می شوند. همچنین تبلیغاتی که روی میزهای دیجیتال نمایش داده ‌می‌شوند هم باعث ایجاد درآمد خواهند شد.

smart restaurant

 

ممکن است شما بخواهید تنها چند راهکار هوشمندسازی را در رستوران خود پیاده‌سازی کنید. هزینه طراحی رستوران هوشمند بستگی به عواملی همچون متراژ رستوران، سطح هوشمندسازی و تجهیزات استفاده شده دارد.

هوشمندسازی رستوران با تپ لایف

تپ لایف با استفاده از تکنولوژی روز تلاش می‌کند رستوران شما را به مکانی هوشمند برای کارکنان و مهمانان تبدیل کند. تمامی امکانات در اپلیکیشن تپ لایف به زبان فارسی است. همچنین پلیکیشن یکپارچه آن امکان رزرو میز، نمایش منو و کالری غذاها، سفارش غذا، ارسال کوپن‌های تخفیف برای مشتریان وفادار و … را دارد.

برای هوشمند کردن رستوران چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟

میز دیجیتال، گاز هوشمند، سیستم تهویه هوشمند، ربات‌ها، سیستم روشنایی هوشمند و اپلیکیشنی برای استفاده از تجهیزات گفته شده با توجه به سطح هوشمندسازی رستوران باید استفاده شوند.

رستوران هوشمند چه مزیتی برای صاحبان رستوران دارد؟

علاوه بر آرامش خاطری که به دلیل کم شدن خطای انسانی و سرعت بخشی به کارها به وجود می‌آید، هوشمندسازی رستوران باعث افزایش درآمد، کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌شود.

سیستم رستوران هوشمند چگونه باعث سودآوری رستوران می‌شود؟

به دلیل بهبود تجربه مهمانان، عده بیشتری از افراد جذب رستوران‌های هوشمند می‌شوند و در نتیجه درآمد افزایش پیدا می‌کند. به علاوه از طریق تبلیغات هوشمند روی میزها هم می‌توان درآمد کسب کرد.

درلینکدینتپ لایف را دنبال کنید!