آپارتمان هوشمند – هوشمندسازی آپارتمان شما با تپ لایف

لذت سکونت در یک آپارتمان هوشمند

امروزه تکنولوژی نوین در هر کجا اطراف ما، از ماشین و محل کار گرفته تا خانه و شهر وجود دارد. تکنولوژی آپارتمان هوشمند دنیایی جدید را پیش روی مالکان خانه و اجاره‌کنندگان قرار داده است. در ادامه بیشتر با این تکنولوژی و امکاناتی که تنها با اشاره دست انجام می‌گیرد آشنا می‌شویم.

آپارتمان هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

یک آپارتمان هوشمند معمولا متشکل از حداقل چند قطعه تکنولوژی است. این قطعات معمولا شامل قفل هوشمند، ترموستات هوشمند، روشنایی هوشمند و … است. یکی از دستگاه‌های مهم که در تاسیسات آپارتمان هوشمند وجود دارد هاب مرکزی است. به وسیله هاب دستگاه‌های مختلف در واحدها و ساختمان با هم ارتباط برقرار می‌کنند. تلویزیون‌های هوشمند، دوربین‌ها، وسایل آشپزخانه و پرده‌های هوشمند جزو سایر دستگاه‌های قابل استفاده برای کنترل هوشمند آپارتمان هستند.

تفاوت آپارتمان هوشمند با خانه هوشمند این است که آپارتمان طوری طراحی شده که به طور مرتب با شروع و پایان مدت اجاره ساکنان مجددا برنامه‌دهی شود. واحدها همچنین با دستورهای صوتی کنترل می‌شوند. در نهایت تکنولوژی آپارتمان هوشمند باید چند منظوره و ساده باشد. چرا که هر شخصی که واحدی را اجاره می‌کند باید بتواند به راحتی از آن استفاده کند.

هوشمندسازی آپارتمان

 

هزینه هوشمندسازی آپارتمان

 

مانند هوشمندسازی خانه، عوامل مختلفی در هزینه هوشمند سازی هر واحد یک آپارتمان دخیل هستند. این هزینه بسته به سطح هوشمندسازی، تجهیزات مورد استفاده، ویژگی‌های ساختمان یا تعداد واحدها متغیر است.

اما در یک آپارتمان هوشمند نیازی نیست که هر یک از واحدها کنترلر مرکزی مخصوص به خود را داشته باشند. می‌توان از یک یا چند ( وابسته به برد کنترلر و شرایط ساختمان) کنترلر مرکزی استفاده کرد. در این صورت هزینه‌ها کاهش چشمگیری خواهند داشت و ساکنین آپارتمان تنها مبلغ شارژی را به صورت ماهانه پرداخت خواهند کرد.

نکته‌ای که باید به خاطر سپرد این است که هزینه هوشمندسازی برای هر آپارتمان با آپارتمان دیگر متفاوت است. بنابراین می‌توانید برای محاسبه هزینه هوشمندسازی آپارتمان خود با تیم پشتیبانی تپ‌لایف تماس بگیرید.

مزایای هوشمندسازی آپارتمان چیست؟

 

  • کاهش اتفاقات ناگواردر هر ساختمانی امکان نقص تجهیزات واحد یا عملکرد نادرست دستگاه‌ها وجود دارد. بعضی از اتفاقات می‌توانند مال و یا حتی جان ساکنین آپارتمان را در معرض خطر قرار بدهند. یکی از اتفاقات معمول که معمولا باعث خسارت میلیونی به ساختمان می‌شود، نشت آب است. در یک آپارتمان هوشمند با تشخیص به موقع مشکل می‌توان جلوی اتفاق افتادن فجایع را گرفت.
  • کمک به مصرف بهینه انرژیسالانه حدود 40% مصرف انرژی ملی در آمریکا صرف گرمایش و سرمایش ساختمان‌های چند طبقه می‌شود. کنترل هوشمند آپارتمان علاوه بر کاهش اثرات مخرب کربن در ساختمان، روشی برای کاهش چشم‌گیر هزینه ها است.
  • تجزیه و تحلیل عملی داده‌هادستگاه‌های هوشمند به صورت بلادرنگ اطلاعاتی مانند میزان مصرف آب، برق، گاز و ... را ثبت می‌کنند. این اطلاعات به مدیران و صاحبان ملک اجازه کنترل و نظارت بر میزان مصرف را می‌دهند. در این صورت فرصت‌های صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری انرژی زیادی به وجود می‌آید.
  • ساکنین خوشحال‌تررضایت‌مندی ساکنین از محل زندگی خود از اهمیت بالایی برخوردار است. رسیدگی به شکایات ساکنین تبدیل به یک کار روزمره برای صاحبان املاک شده است. کنترل هوشمند آپارتمان تا حد زیادی مشکلات مربوط به دمای هوای واحد، تامین امنیت و ... را حل می‌کند.

هوشمندسازی آپارتمان خود را به تپ لایف بسپارید

هدف تپ لایف از پیاده‌سازی آپارتمان هوشمند، بازگشت سرمایه به صاحبان ملک و زندگی راحت‌تر برای ساکنین است. می‌توانید با اطمینان خاطر هوشمندسازی آپارتمان خود را به ما بسپارید و از آن پس افزایش بهره‌وری عملیاتی، کاهش هزینه‌های مصرف انرژی و افزایش ارزش ملک را مشاهده خواهید کرد.

از آن‌جا که تپلایف برای هوشمندسازی از پروتکل بیسیم Z-Wave استفاده می‌کند، بنابراین در هر مرحله از ساخت آپارتمان یا حتی سکونت افراد امکان هوشمندسازی فراهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره تخصصی درباره آپارتمان خود، تیم تپ لایف همواره آماده پاسخگویی به شما است.

آپارتمان هوشمند چه تفاوتی با خانه هوشمند دارد؟

آپارتمان هوشمند طوری طراحی شده که به طور مرتب با شروع و پایان مدت اجاره ساکنان مجددا برنامه‌دهی شود. واحدها همچنین با دستورهای صوتی کنترل می‌شوند. تکنولوژی آپارتمان هوشمند نیز باید چند منظوره و ساده باشد.

آپارتمان هوشمند چه مزایایی دارد؟

امکان تجزیه و تحلیل عملی داده‌ها، ساکنین خوشحال‌تر، کاهش اتفاقات ناگوار مانند ترکیدگی لوله‌ها یا آتش‌سوزی و کمک به مصرف بهینه انرژی مهم‌ترین مزایای هوشمندسازی آپارتمان هستند.

آیا می‌توان آپارتمان ساخته شده را هوشمند کرد؟

بله. در صورت استفاده از پروتکل‌های بیسیم، نیازی به تغییر سیم‌کشی و یا ایجاد خرابی نخواهد بود. بنابراین در هر مرحله از ساخت یا حتی زمان سکونت افراد می‌توان هوشمندسازی را انجام داد.