آرامش، راحتی و امنیت بیشتر در خانه هوشمند

شاید تا چند سال پیش واژۀ “خانه هوشمند” به گوش هیچ‌کدام از ما نخورده بود. اما امروزه تعدادی از ما در خانه‌ یا آپارتمان های هوشمند زندگی می‌کنیم یا این که حداقل یک بار نام آن را در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و … خوانده‌ایم.

اما چه شد که انسان به فکر هوشمند سازی خانه افتاد؟

اگر به تاریخ نگاهی بیندازیم، انسان همواره به دنبال روش‌هایی برای آسان‌تر زندگی کردن بوده است. خانه هوشمند تا چند دهۀ پیش، نشان‌دهنده یک زندگی ایده‌آل بود و این را می‌توانیم از کتاب‌های علمی-تخیلی و فیلم‌ها هم متوجه شویم. اما بالاخره به لطف پیشرفت چشم‌گیر تکنولوژی و اینترنت اشیا، رویای انسان دربارۀ خانه های هوشمند به تحقق پیوسته است.

اگرچه خانۀ هوشمند مدت کمی است که فراگیر شده، اما سال‌ها مورد تحقیق انسان‌ها بوده است. تاریخچۀ جذاب به وجود آمدن خانه های هوشمند را می‌توانید در مطلب زیر مطالعه کنید.

 

تاریخچه هوشمند سازی خانه

 

اما پیش از هر چیز اجازه بدهید بگوییم منظور از خانه یا آپارتمان هوشمند چیست.

خانه هوشمند چیست

خانه هوشمند چیست؟

یک خانه یا آپارتمان هوشمند از لحاظ مصالح ساختمانی هیچ تفاوتی با خانه معمولی ندارد. چیزی که در خانۀ هوشمند وجود دارد و آن را از یک خانه معمولی متمایز می‌کند، “مغز” آن است.

اما مگر می‌شود خانه، مغز داشته باشد؟ خب، پاسخ کوتاه این سوال این است که بله، چرا که نه!

خانۀ هوشمند می‌تواند تصمیم‌گیری کند. البته برای تصمیم‌گیری کردن نیاز به اطلاعات و داده‌ها دارد که آن‌ها را از سنسورها دریافت می‌کند.

خانه هوشمند، خانه‌ای مجهز به تعدادی وسیله است که با یکدیگر در ارتباط هستند و داده‌های به دست آمده از سنسورها را تبادل می‌کنند.

شاید با یک مثال بتوانیم این موضوع را روشن‌تر کنیم.

مقایسه خانه هوشمند و خانه معمولی با یک مثال

فرض کنید که شما و خانواده‌تان به یک مسافرت چند روزه رفته‌اید.

سناریوی 1:اگر در یک خانه معمولی زندگی کنید

در صورت زندگی در خانه سنتی احتمالاً یکی از چراغ‌ها را برای امنیت بیشتر خانه و فریب دادن سارقین روشن‌ گذاشته و خانه را ترک می‌کنید. البته می‌دانیم که اگر سارق بخواهد وارد شود، روشن یا خاموش بودن چراغ برایش تفاوتی ندارد!

 

در حالی که آن چند روز را با استرس سرقت از خانه گذرانده‌اید، وارد خانه خود شده و متوجه می‌شوید که علیرغم اقدامات امنیتی شما، خانه مورد سرقت قرار گرفته و شیشه‌ها شکسته‌اند.

مقایسه خانۀ هوشمند و خانه معمولی

سناریوی 2: اگر در خانه هوشمند زندگی کنید

شما به مسافرت می‌روید، اما به نوبه‌ای خانه خود را هم با خود برده‌اید. چرا که کنترل تمام بخش‌های مختلف خانه در تلفن همراه شما است. با لمس یک دکمه در تلفن همراه خود، می‌توانید تصویر زنده‌ای از دوربین‌های امنیتی را ببینید.

 

به علاوه سارق حتی جرأت نزدیک شدن به درب و پنجره‌ها را ندارد چرا که سنسورها را طوری تنظیم کرده‌اید که هر حرکت غیرمجازی را شناسایی کنند.

شما از مسافرت خود لذت می‎برید، بدون این که دغدغه‌ای داشته باشید.

امنیت خانه هوشمند

و این است خانه هوشمند! خانه‌ای که در آینده نه چندان دور همه به آن نیاز خواهیم داشت. اما آیا واقعاً الزامی برای هوشمندسازی خانه وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا این مورد را بررسی کنیم.

چرا خانه هوشمند؟

در اینجا از دو جنبۀ مختلف بررسی می‌کنیم که چرا باید به فکر هوشمند سازی آپارتمان و خانۀ خود باشیم.

 

خانۀ آینده

زمانی که اولین گوشی‌های هوشمند وارد بازار شدند را به خاطر بیاورید، بسیاری از ما تصور می‌کردیم که داشتن تلفن هوشمند یک هزینه اضافی است. اما همین حالا که این متن را می‌خوانید، احتمالاً گوشی هوشمند در دستتان است!

 

حال زندگی فعلی خود را با همان گوشی‌های موبایل قدیمی تصور کنید. نه مسیریابی وجود دارد، نه قابلیت اتصال به اینترنت و گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی و نه حتی تماس تصویری.

 

این اتفاق دربارۀ خانۀ هوشمند هم در حال رخ دادن است. شاید الآن با خود بگویید نیازی به خانه های هوشمند نیست و همین خانه‌های سنتی نیاز ما را برطرف می‌کنند. اما توجه داشته باشید که خانه‌های آینده، هوشمند هستند. بنابراین به زودی شاهد این خواهیم بود که خانه‌های معمولی پاسخگوی نیاز ما برای آسودگی، امنیت و راحتی نیستند.

 

مزایای خانه هوشمند

منظور از خانۀ آینده این نیست که مزایای این خانه‌ها همه در آینده نمایان می‌شوند. همین حالا هم خانه های هوشمند زندگی ساکنینشان را به کلی تغییر داده‌اند. اما چطور؟ در ادامه به چند مورد از مهم ترین مزایای هوشمندسازی خانه اشاره می‌کنیم.

خانه‌ای مختص و گوش به فرمان شما

خانه‌ های هوشمند هر یک با دیگری فرق دارند. چرا که بر اساس علایق، تمایلات و نیازهای شما تنظیم می‌شود. بنابراین، خانۀ شما، به صورت کاملاً اختصاصی برای شما است.

صرفه‌جویی در وقت

وقت شما ارزشمندتر از آن است که صرف بررسی قفل درب یا باز و بسته کردن پرده‌ها شود. خانۀ هوشمند از پس کارهایی از این قبیل به خوبی برمی‌آید.

امن‌ترین خانه

دوربین‌های امنیتی، قفل درب هوشمند، سنسورها و … به شما این اطمینان را خواهند داد که خانه کاملاً امن و امان است. زیرک‌‌ترین سارقان هم نمی‌توانند به هوشمندی خانۀ شما عمل کنند.

کاهش هزینه‌ها

در یک خانۀ هوشمند هیچ چراغی بی‌دلیل روشن نمی‌ماند. به علاوه شما به آسانی می‌توانید میزان مصرف هر دستگاه را مشاهده کنید. هزینه‌ای که در ابتدا برای خانۀ خود می‌کنید، به مرور به شما برخواهد گشت.

زندگی راحت و لذت‌بخش

کنترل همۀ قسمت‌های خانه در دستان شماست. بنابراین برای روشن یا خاموش کردن چراغ‌ها و بررسی بسته بودن درب حتی نیازی نیست از جایتان بلند شوید.

چند ثانیه در خانه هوشمند

دیدن خانه های هوشمند در فیلم‌ها و سریال‌های علمی و تخیلی باعث شده است که بیشتر ما زندگی در چنین خانه‌هایی را دور از واقعیت بدانیم. در حالی که با پیشرفت تکنولوژی و تقاضای هوشمند سازی خانه، شرکت‌های مختلفی تجهیزات هوشمند ارائه می‌دهند که قیمت‌های متفاوت و مناسب برای همۀ افراد دارند.

 

در این ویدئو، دقایقی از یک اسمارت هوم  را می‌بینیم. توجه کنید که همان طور که در فیلم مشخص است بخش‌های مختلفی را می‌توان در یک خانه هوشمند کرد.

بخش های اصلی خانه هوشمند

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، خانه‌ های هوشمند منحصربه‌فرد هستند. با این حال 5 بخش زیر در هر خانه ی هوشمندی پیدا می‌شود:

کنترلر خانه هوشمند

 

کنترلر خانۀ هوشمند، که به آن هاب یا کنترلر اتوماسیون هم می‌گوییم، مثل مغز خانه عمل می‌کند. مانند مغز بدن که وظیفۀ کنترل و فرمان‌دهی به اعضای بدن را دارد، کنترلر هم وظیفه‌اش کنترل دستگاه‌های هوشمند خانه است.

کنترلر یا هاب خانه هوشمند

پروتکل هوشمند سازی

 

پروتکل هوشمند سازی زبان مشترک دستگاه‌ های هوشمند در خانه است. چراغ‌ها، ترموستات‌ها، دستیار صوتی، کنترلر و … به کمک این پروتکل می‌توانند با یکدیگر “صحبت” کنند.

پروتکل های هوشمند سازی انواع مختلفی دارند. می‌توانید با کلیک روی لینک زیر راجع به انواع پروتکل‌ها و مزایا و معایب هر یک بخوانید.

 

پروتکل‌ های ارتباطی خانۀ هوشمند

 

موضوع مهم این است که در حال حاضر، پروتکل‌های مختلف با یکدیگر سازگاری ندارند و در نتیجه باید هنگام خرید تجهیزات هوشمند، به زبان آن‌ها دقت کرد.

پروتکل هوشمند سازی

حسگرها یا سنسورها

 

سنسورها دستگاه‎های کوچکی هستند که در نقاط مختلف یک خانه قرار می‌گیرند تا بتوانند اطلاعات مورد نیاز کنترلر را جمع‌آوری کنند.

کار سنسورها تنها جمع‌آوری اطلاعات مختلف است. مثلاً در یک خانه ی هوشمند اگر سارقی بخواهد وارد خانه شود، سنسور حرکت غیرمجاز او را به اطلاع کنترلر می‌رساند. سپس کنترلر تصمیم می‌گیرد که چه عملی باید انجام شود.

حسگرها انواع مختلفی دارند: حرکتی، دما، نور، ضربه، نشت آب، دود و …

بعضی از تجهیزات موجود در بازار امروزه می‌توانند چند عامل مختلف را حس کنند. در مورد انواع سنسورهای هوشمند می‌توانید در لینک زیر بیشتر بدانید.

 

 

سنسور هوشمند چیست؟

سنسورهای خانه هوشمند

رابط کاربری

 

گفتیم که اجزای خانه یا آپارتمان هوشمند می‌توانند با همدیگر در ارتباط باشند. اما لازم است که انسان‌ها هم بتوانند با خانۀ خود ارتباط برقرار کنند و این کار از طریق رابط‌های کاربری صورت می‌گیرد.

 

کاربران می‌توانند به آسانی و از طریق یک پنل یا تلفن همراه خود، همۀ بخش‌های خانه ی هوشمند خود را تحت نظر داشته و فرمان‌ها را بدون دردسر برای آن‌ها ارسال کنند.

رابط کاربری و اپلیکیشن هوشمند سازی خانه

عملگرها

 

عملگرها به نوعی مکمل سنسورها هستند؛ یعنی بدون وجود عملگر، اطلاعات سنسورها بیهوده جمع‌آوری می‌شوند.

 

کاری که عملگرها انجام می‌دهند، این است که سیگنال‌های ارسال شده از کنترلر را ترجمه کرده و تبدیل به حرکت فیزیکی می‌کنند. این حرکات فیزیکی محدود به خاموش و روشن کردن وسایل نمی‌شود. به عنوان مثال، کم و زیاد کردن شدت نور، تغییر زاویه و موقعیت و … نیز حرکت محسوب می‌شوند.

نقش عملگرها در هوشمند سازی خانه

چه قسمت‌هایی از خانه را می‌توان هوشمند کرد؟

امکانات و قابلیت های هوشمند سازی خانه

مفهوم اسمارت هوم برای راحت کردن زندگی به وجود آمده است. اما این هدف چطور محقق می‌شود؟ موارد زیر برخی از امکاناتی است که با زندگی در یک اسمارت هوم به دست می‌آورید.

  1- شخصی سازی و تعریف سناریوها

  اسمارت هوم ها خانه‌هایی مخصوص به خودتان هستند و می‌توانید همۀ امکانات آن را بر اساس تمایلات خودتان تغییر دهید.

  به علاوه یکی از مواردی که باعث قدرتمند شدن خانه های هوشمند می‌شود، سناریوهای هوشمند هستند. بسیاری از کارها در خانه، به صورت تکراری و پشت سر هم تعریف می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است زمان بیدار شدن قهوه‌جوش را روشن کنید، پرده‌ها را باز کنید، چراغ‌ها را روشن کرده و سیستم دزدگیر را غیرفعال کنید.

  در خانۀ هوشمند نیازی نیست همۀ این کارها را خودتان انجام دهید. کافی است یک سناریو تعریف کرده و رأس ساعت خاصی، خود خانه موارد بالا را انجام می‌دهد.

  2- کنترل خانه از هر کجا

  هوشمندسازی برای شما امکانی را فراهم می‌کند که بتوانید با تلفن همراه از هر کجای دنیا خانه را ببینید و بخش‌های مختلف آن را کنترل کنید.

  بنابراین همۀ نگرانی‌های روشن ماندن چراغ‌ها، خطر نشت گاز، باز ماندن درب پارکینگ و … از بین خواهد رفت.

  شرکت های هوشمند سازی مانند تپ لایف این امکان را در یک اپلیکیشن تماماً فارسی و یکپارچه ارائه می‌دهد. در نتیجه نیازی نیست برای هر یک از بخش‌ها یک برنامه در تلفن همراه خود داشته باشید. یک برنامۀ جامع، پاسخ‌گوی همۀ نیازهای شما برای کنترل خانه خواهد بود.

  3- بازگشت سرمایه

  بله! خانۀ هوشمند به مرور سرمایۀ اولیه را به شما برمی‌گرداند. اما چطور این کار را انجام می‌دهد؟

  1. افزایش ارزش خانه
   مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: تأثیر هوشمند سازی بر قیمت خانه
  2. کاهش مصرف انرژی با حذف راه‌های هدر رفتن آن
  3. اصلاح الگوی مصرف، با اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی هر دستگاه
  کاهش هزینه ها در خانه هوشمند

  قیمت خانه هوشمند

  سوالی که معمولاً پیش می‌آید این است که هزینه طراحی خانه هوشمند چقدر است؟

  پاسخ این سوال، بستگی به موارد زیادی دارد و در نتیجه برای هر پروژه متفاوت است. برخی از عوامل مؤثر در قیمت هوشمند سازی خانه عبارتند از:

  1- سطح هوشمند سازی

  زمانی که می‌خواهید خانه خود رو هوشمند کنید، نیازی نیست که در همان ابتدا همه امکانات هوشمند را با هم پیاده‌سازی کنید. در نتیجه می‌توانید با بودجه کمی شروع کرده و به مرور زمان خانه هوشمندتان را گسترش دهید.

  البته باید توجه داشت که این امکان برای هوشمند سازی بیسیم ممکن و کاملاً بدون دردسر است.

  2- متراژ خانه

  متراژ خانه از جمله عواملی است که تأثیر مستقیمی روی قیمت خانه های هوشمند می‌گذارد، چرا که با بالا رفتن متراژ، نیاز به تجهیزات بیشتری برای هوشمند سازی است.

  3- تجهیزات هوشمند

  با محبوبیت خانه و آپارتمان هوشمند، شرکت‌های زیادی دست به تولید تجهیزات هوشمند زده‌اند. در نتیجه در بازه‌های قیمتی متفاوت می‌توانید این تجهیزات را خریداری کنید.

  یک روش ساده برای این که بدانید برای هوشمند کردن خانه خود باید چه میزان هزینه کنید، این است که با تماس بگیرید. کارشناسان ما با پرسیدن مشخصات اولیه خانه در این زمینه شما را راهنمایی می‌کنند.

  خانه و آپارتمان هوشمند می‌توانند به مفهومی تحت عنوان ساختمان هوشمند گسترش یابند. یعنی شما نه تنها واحد آپارتمان و خانه خودتان را کنترل می‌کنید، بلکه تمام تأسیسات ساختمانی را می‌توانید  از هر کجا مدیریت و نظارت کنید.

  برای کسب اطلاعات راجع به ساختمان های هوشمند و مزایا، ویژگی‌ها و نحوه هوشمند سازی ساختمان روی لینک زیر کلیک کنید.

  ساختمان هوشمند

  خانه هوشمند چیست؟

  خانه هوشمند یک خانه مجهز به وسایلی است که قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را دارند . اطلاعات مورد نیاز این خانه توسط سنسورها فراهم می‌شود.

  عنوان تاگل

  به هیچ عنوان! خانه های هوشمند مجهز به رابط کاربری هستند که همه افراد خانه بتوانند به آسانی از آن ها استفاده کنند. به عنوان مثال اپلیکیشن تماماً فارسی و یکپارچه تپ لایف کاملاً به صورت کاربرپسند طراحی شده است.

  خانه هوشمند چه انواعی دارد؟

  انواع خانه هوشمند عبارتند از خانه هوشمند بیسیم و خانه هوشمند باسیم. بر اساس نیاز پروژه شما، هر کدام از این دو روش می‌توانند باعث ایجاد راحتی و آرامش در زندگی شوند.

  درلینکدینپیگیر تپ لایف باشید