گل‌ها و درختان خانه هم حق دارند از هوشمندی لذت ببرند!

چرا باید سیستم آبیاری خود را هوشمند کنیم؟

با نزدیک شدن جمعیت جهان به 8 بیلیون نفر، کمبود آب به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بشر تبدیل شده است. از طرفی تا 70% مصرف آب جهان مربوط به آبیاری می‌شود. تعجبی ندارد که بیشترین میزان آب هدر رفته هم مربوط به کشاورزی و آبیاری است. نیمی از آبی که هدر می‌رود، تنها به دلیل استفاده از روش‌های آبیاری ناکارآمد است. سیستم آبیاری هوشمند یکی از تجهیزاتی است که برای مدیریت مصرف منابع آب تولید شده است و با به کارگیری آن به خود و دنیا لطف بزرگی کرده‌اید.

اجزای سیستم آبیاری هوشمند

هر سیستم آبیاری هوشمند از از 3 بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

 • 1-کنترلر مرکزی هوشمند

  اطلاعات مختلفی که از سنسورها و سایر اجزای سیستم به دست می‌آید، به کنترل مرکزی فرستاده می‌شوند. این اطلاعات ذخیره و سپس تجزیه و تحلیل شده و بر اساس آن آبیاری زمین بدون دخالت دست انجام می‌گیرد.
 • 2-سنسورها

  وظیفه سنسورها جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای کنترلر است. سنسور رطوبت خاک، باد و باران، رطوبت هوا، تعریق گیاه، دما و ... تعدادی از مهم‌ترین سنسورهای مورد استفاده در طراحی سیستم آبیاری هوشمند هستند که اطلاعات را از محیط دریافت کرده و برای کنترلر مرکزی می‌فرستند.
 • 3-بخش هواشناسی

  این بخش، اطلاعات مربوط به آب و هوا را برای کنترلر مرکزی ارسال می‌کند. همچنین در صورت تغییر شرایط جوی و نیاز به قطع موقت سیستم آبیاری اعلام خطر می‌کند.
آبیاری هوشمند باغچه
سیستم آبیاری هوشمند

امکانات سیستم آبیاری هوشمند

برخي از امکانات هوشمندسازی سیستم آبیاری عبارتند از:

 • كنترل از راه دور سیستم آبیاری، با استفاده از تلفن همراه
 • تشخیص بهترین زمان آبیاری با توجه به اطلاعات به دست آمده از سنسورها و مشخصه‌های اندازه‌گیری شده
 • تنظیم برنامه برای آبیاری خودکار مزارع و باغ‌ها
 • اضافه کردن سنسورهای مختلف برای شناخت بهتر نیازهای گیاهان
 • ارسال اعلان خطر هنگام مشاهده هر گونه خطا مانند نشت لوله‌ها و ...
 • استفاده از فرمان‌های صوتی برای کنترل سیستم آبیاری باغچه
 • تنظیم میزان فشار آب مورد نیاز برای هر منطقه کشاورزی
 • کاهش یا قطع آبیاری بر اساس پیش‌بینی باران

نحوه عملکرد سیستم آبیاری هوشمند

همان‌طور که گفته شد در یک سیستم آبیاری هوشمند وظیفه جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز بر عهده سنسورهای مختلف است. به این ترتیب اطلاعاتی مانند میزان رطوبت خاک، دمای محیط و … جمع‌آوری شده و به کنترلر مرکزی که در واقع یک برد الکتریکی کوچک است فرستاده می‌شود. کنترلر از قبل برای شرایط مختلف برنامه ریزی شده است و اتصالات و تجهیزات موجود در سیستم مانند لوله‌های آبیاری، سیستم آبیاری قطره‌ای و … همه تحت فرمان آن هستند.
همچنین کاربر می‌تواند تنظیمات از پیش تعیین شده کنترلر را تا حدی تغییر دهد. برای مثال می‌تواند محدوده دما و یا رطوبتی را تعیین کند که با رسیدن به آن آستانه، سیستم آبیاری روشن و یا خاموش شود.

هزینه هوشمند سازی سیستم آبیاری باغ، باغچه، گلخانه و مزارع

باید توجه داشت که برای اتوماسیون آبیاری هوشمند نیازی نیست که حتما یک باغ یا مزرعه بزرگ داشته باشید. هوشمندسازی سیستم آبیاری نه پیچیده است و نه هزینه سرسام‌آوری دارد. به علاوه در طولانی مدت هزینه دستگاه‌های هوشمند و راه‌اندازی آن‌ها با صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه قبوض جبران می‌شود.

هزینه پیاده سازی این سیستم، به مواردی مانند میزان نیاز شما به هوشمندسازی، مساحت باغ یا زمین کشاورزی و تجهیزات به کار رفته مربوط می‌شود. پیشنهاد ما برای محاسبه تقریبی هزینه پیاده‌سازی، تماس با تیم تپ لایف است.

چرا سیستم آبیاری هوشمند تپ لایف را انتخاب کنیم؟

سیستم آبیاری هوشمند تپ لایف کاملا با اپلیکیشن موبایل سازگار است و به این ترتیب می‌توانید با داشتن شیر برقی و بدون نیاز به راه‌های دشوار پیاده‌سازی، آبیاری گیاهان خود را هوشمند کنید. برخی از مزایای سیستم آبیاری هوشمند تپ لایف عبارتند از:

 • کنترل ورودی شیر برقی
 • استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای
 • زمان‌بندی آبیاری، و آبیاری از راه دور با موبایل
 • خاموش و روشن کردن خودکار سیستم آبیاری
 • امکان تعریف سناریوهای مختلف
 • امکان اضافه کردن سنسورهای مختلف برای بهبود عملکرد و اتوماسیون دستگاه آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند چگونه کار می‌کند؟

این سیستم شامل یک کنترلر مرکزی، مجموعه‌ای از سنسورها و یک بخش هواشناسی است. وظیفه جمع‌آوری اطلاعات راجع به میزان رطوبت خاک، دمای محیط و… به عهده سنسورها است. سپس این اطلاعات به کنترلر مرکزی فرستاده شده و از این طریق فرمان‌های مناسب به اتصالات و تجهیزات فرستاده می‌شود.

چرا داشتن سیستم آبیاری هوشمند یک ضرورت است؟

سیستم آبیاری هوشمند باعث مدیریت مصرف منابع آب، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه قبوض در طولانی مدت می‌شود. بنابراین با به کارگیری آن لطف بزرگی به دنیا و خودتان کرده‌اید.

<strong>هزینه هوشمندسازی سیستم آبیاری</strong> بر اساس چه معیارهایی تعیین می‌شود؟

این هزینه بسته به میزان نیاز شما به هوشمندسازی، مساحت باغ یا زمین کشاورزی و تجهیزات به کار رفته متغیر است.