لذت زندگی هوشمند را از بدو ورود به پارکینگ خانه تجربه کنید!

پارکینگ هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از معضلاتی که افزایش جمعیت و تمایل به شهرنشینی به وجود آورده، افزایش خودروها و به دنبال آن تامین امنیت آن‌ها و چالش پیدا کردن جای پارک مناسب است. البته این مشکل با به‌کارگیری ایده‌های نو و پیشرفت تکنولوژی قابل حل است. پارکینگ هوشمند، یکی از بهترین راه‌حل‌های موجود در پیاده سازی شهر هوشمند است.

 

به طور خلاصه، سیستم هوشمند سازی پارکینگ یا پارکینگ مکانیزه یک راه‌حل هوشمند شامل سنسورها، دوربین‌ها و شمارش‌گرها است. این استراتژی با ترکیب تکنولوژی و نوآوری انسانی، تلاش می‌کند که استفاده از منابعی مانند فضا، زمان و سوخت را به حداقل رسانده و جای پارک بهینه و سریع‌تری را برای اتومبیل‌ها فراهم کند.

 

پارکینگ هوشمند در مقیاس کوچک‌تر می‌تواند تکمیل‌کننده خانه هوشمند شما باشد و یا آن را به عنوان بخشی از یک شهر هوشمند در نظر گرفت. این پارکینگ‌ها با زیرساخت فناوری اطلاعات هدایت می‌شوند و با بهینه‌سازی مناطق پارک کردن ماشین‌ها، شهرها را قابل سکونت، امن و خلوت می‌کنند.

 

از آن‌جا که تامین امنیت در هر کجا لازم است، پارکینگ‌های هوشمند در هر مکانی از پارکینگ خصوصی خانه گرفته تا مراکز تجاری و فرودگاه‌ها پیاده‌سازی می‌شوند. البته با توجه به نوع، ظرفیت پارکینگ، موقعیت جغرافیایی و … ویژگی‌های متفاوتی خواهند داشت.

 

در ویدیوی زیر، مشاهده می‌کنید که پارکینگ‌ مکانیزه چطور زندگی انسان را راحت‌تر می‌کنند.

 

 

انواع پارکینگ هوشمند شهری

پارکینگ‌های هوشمند، بر اساس عواملی مانند نوع قرارگیری اتومبیل‌ها، ظرفیت، میزان دسترسی و … دسته‌بندی شده و هر روز به تنوع آن‌ها افزوده می‌شود. موارد زیر جزو پرکاربرد‌ترین انواع پارکینگ‌های هوشمند هستند.

پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ هوشمند برجی

هر چند پیاده‌سازی این نوع پارکینگ هزینه بالایی دارد، ولی از نظر تعداد خودرو پربازده‌ترین نوع پارکینگ مکانیزه است. در وسط آن یک آسانسور قرار گرفته که به وسیله آن خودروها جابه‌جا می‌شوند.

پارکینگ پازلی مکانیزه

پارکینگ هوشمند پازلی

ًاین پارکینگ امنیت بالایی داشته و نیازی به اپراتور ندارد. به علاوه از مزایای آن می‌توان به هزینه پایین و انعطاف‌پذیری بالا اشاره کرد. معمولا در مراکز مسکونی یا تجاری از این نوع پارکینگ استفاده می‌شود.

پارکینگ روتاری

 پارکینگ هوشمند روتاری یا چرخ و فلکی

فضای موردنیاز برای پیاده‌سازی این پارکینگ به اندازه 2 خودرو است، ولی گنجایش حداقل 12 خودرو را دارد. این پارکینگ مقرون به صرفه بوده و در مکان‌های عمومی و شلوغ استفاده می‌شود.

مزایای هوشمندسازی پارکینگ

یک پارکینگ هوشمند صرف نظر از مکانی که پیاده‌سازی شده، مزایای مشترکی را برای شهروندان ایجاد می‌کند که از جمله آن‌ها میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • افزایش امنیت پارکینگ با ثبت زمان ورود و خروج هر خودرو، پلاک خودرو و ...
 • استفاده از سنسورها برای راهنمایی رانندگان برای پارک آسان خودرو
 • کنترل ترافیک شهری و امکان پارک خودروهای بیشتر
 • محاسبه خودکار هزینه پارک خودرو در پارکینگ‌های عمومی به وسیله NFC و RFID
 • باز و بسته شدن درب پارکینگ‌های خصوصی به صورت خودکار با شناسایی پلاک خودرو، به وسیله دوربین پلاک خوان
 • ایجاد آرامش و آسایش برای افراد، در عین صرفه‌جویی در زمان
پارکینگ هوشمند دوربین پلاک خوان

اجزای تشکیل دهنده پارکینگ مکانیزه

به طور کلی انواع مختلف پارکینگ‌های مکانیزه چهار عنصر مختلف زیر را دارند:

 سنسورها: مانند سایر راهکارهای هوشمند، سنسورها نقش مهمی در شکل‌گیری پارکینگ هوشمند ایفا می‌کنند. وظیفه جمع‌آوری اطلاعات و تأمین داده مورد نیاز کل سیستم بر عهده سنسورها است. برای مثال این سنسورها هستند که جای پارک اشغال شده و یا خالی را تشخیص می‌دهند.

پروتکل شبکه: این پروتکل‌ها توسط یک درگاه مدیریت می‌شوند که پروتکل‌های بیسیم اینترنت اشیا را پیاده‌سازی کرده و سنسورها را به سیستم‌های نرم‌افزاری متصل می‌کنند.

میکروکنترلرها: برای پردازش اطلاعات به دست آمده از سنسورها استفاده می‌شوند.

نرم‌افزار کنترل: این نرم‌افزار تضمین می‌کنند که اطلاعات به نحوی برای همه در دسترس باشند. اعلان‌های مختلف سیستم نیز از همین راه برای افراد ارسال می‌شود.

البته در برخی از کاربردهای مختلف پارکینگ‌ها، مانند پارکینگ‌های عمومی، عناصر دیگری مانند نشانگرها(برای نشان دادن جای پارک خالی، پر یا رزرو شده) یا تابلوی نشانگر تعداد فضای خالی و راهنمای حرکت در پارکینگ هم استفاده می‌شوند.

 

نحوه عملکرد سیستم پارکینگ هوشمند

در پارکینگ‌های خصوصی، روی هر خودرو تگ RFID مخصوصی چسبانده می‌شود. به محض گذر خودرو از دوربین پلاک خوان، این تگ خوانده شده و مشخصات  پردازش می‌شود. در صورتی که این مشخصات قبلا در سیستم ثبت شده باشد و خودرو مجوز ورود داشته باشد، درب پارکینگ باز خواهد شد. سپس اطلاعاتی مانند زمان ورود خودرو و مشخصات آن به طور کامل ثبت خواهد شد.

 

در پارکینگ‌های شهری و عمومی، مجددا با رد شدن خودرو از درگاه، اطلاعات آن پردازش می‌شود. از سوی دیگر سنسورهای محیطی اطلاعاتی نظیر اندازه جای پارک‌ها، مکان‌های خالی و … را دارند. در نتیجه به راننده خودرو بهترین پیشنهاد برای پارک ماشین را ارسال می‌کنند.

 

یادگیری ماشین و مدل‌سازی نقش مهمی در بهبود عملکرد پارکینگ‌های مکانیزه دارد. چرا که با تحلیل وضعیت‌های مختلف پارکینگ در ساعات مختلف شبانه‌روز، گزارشات دقیقی برای رانندگان ارسال می‌کند.

 

قیمت پارکینگ هوشمند PMS

 

امروزه با توجه به امکانات و مزایایی که پارکینگ‌های هوشمند دارند، هزینه ساختی کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی خواهند داشت. البته این هزینه بسته به نوع پارکینگ، ظرفیت آن، و تکنولوژی به کار رفته متفاوت است. در نتیجه پیشنهاد ما برای دریافت اطلاعات قیمت سیستم پارکینگ هوشمند تماس با تیم تپ لایف است.

هوشمندسازی پارکینگ خانه

اتوماسیون پارکینگ هوشمند خود را به تپ لایف بسپارید

هدف اصلی پارکینگ هوشمند تپ لایف، تامین امنیت و آسایش افراد، و صرفه‌‌جویی در مصرف انرژی است. به این منظور امکانات زیر را فراهم کرده است:

 • ثبت ساعت ورود و خروج خودروها
 • باز و بسته شدن خودکار درب پارکینگ
 • ارتباط با دوربین‌ مدار بسته برای فیلمبرداری در ساعات مشخص
 • روشنایی هوشمند محیط پارکینگ
 • راهنمایی برای پارک آسان خودرو
 • بدون نیاز به نگهبان
 • راه‌اندازی سیستم هشدار، در صورت ورود و خروج خودرو در ساعات خاص
 • سامانه پارکینگ هوشمند، برای اشتراک‌گذاری پارکینگ‌های خالی، به منظور کسب درآمد و استفاده بهینه از فضا

سیستم پارکینگ هوشمند چیست؟

سیستم هوشمندسازی پارکینگ یا پارکینگ مکانیزه یک راه‌حل هوشمند شامل سنسورها، دوربین‌ها و شمارش‌گرها است. این استراتژی با ترکیب تکنولوژی و نوآوری انسانی تلاش می‌کند که استفاده از منابعی مانند فضا، زمان و سوخت را به حداقل رسانده و جای پارک بهینه و سریع‌تری را برای اتومبیل‌ها فراهم کند.

پیاده‌سازی پارکینگ هوشمند شهری چه مزایایی دارد؟

بهینه‌سازی مکان پارک ماشین‌ها شهر را قابل سکونت، امن و خلوت می‌کند. در این صورت کنترل ترافیک شهری راحت‌تر شده و امکان پارک خودروهای بیشتر فراهم می‌شود. به علاوه در پارکینگ‌های عمومی در وقت رانندگان صرفه‌جویی می‌شود چرا که هزینه پارک خودرو به وسیله RFID و NFC به صورت خودکار محاسبه خواهد شد.

سه نوع مختلف پارکینگ‌های هوشمند کدام‌اند؟

در حال حاضر بر اساس عواملی مانند نوع قرارگیری اتومبیل‌ها، ظرفیت، میزان دسترسی و … سه نوع پارکینگ هوشمند پازلی، روتاری و برجی وجود دارند.

نظر شما چیست؟

آیا تا به حال تجربه استفاده از پارکینگ هوشمند در ایران را داشته‌اید؟

به نظر شما هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی می‌تواند مشکل ترافیک کلان‌شهر تهران را برطرف کند؟

021-88218544