سیستم روشنایی هوشمند

با یک اشاره، روشنایی خانه‌تان را

به حالت سینما، میهمانی، خواب و یا حتی مسافرت تبدیل کنید!

کنترل روشنایی در خانه هوشمند

سال‌ها پیش در قرن 19 اختراع لامپ باعث شد که نور و روشنایی وارد خانه‌ها شده و زندگی افراد را به کلی تغییر دهد. پس از آن در قرن 21، تحولاتی در طراحی و تکنولوژی لامپ‌ها به وجود آمد. در این زمان لامپ‌های معمولی با کلید برق روشن و خاموش می‌شدند و انواع پیشرفته‌تر امکان کم و زیاد کردن نور را هم داشتند. مدت‌ها به نظر می‌رسید که اوضاع بهتر از این نخواهد شد. ولی همه چیز با اختراع سیستم روشنایی هوشمند تغییر کرد.

روشنایی هوشمند یک روش پیشرفته برای روشن کردن خانه شماست. لامپ‌های هوشمند نرم‌افزاری دارند که به سایر وسایل خانه و گوشی شما متصل می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را حتی از راه دور کنترل کنید. امروزه با تحول به وجود آمده، می‌دانیم که چراغ‌ها می‌توانند کاربردهایی بسیار فراتر از روشن کردن خانه داشته باشند.

انواع سیستم روشنایی هوشمند

سیستم‌های روشنایی هوشمند کاربردهای متنوعی دارند. در حال حاضر با توجه به نحوه کنترل و کاربرد، سه نوع زیر در بازار موجود است:

لامپ هوشمند

لامپ هوشمند

لامپ‌های هوشمند، راه‌حلی مقرون به صرفه برای هوشمندسازی سیستم روشنایی منازل هستند. این لامپ‌ها به همان سرپیچ لامپ‌های معمولی متصل می‌شوند. کافی است با استفاده از برنامه‌ای روی تلفن همراه خود و از طریق وای‌فای به لامپ متصل شوید و سپس می‌توانید آن‌ها را از راه دور کنترل کنید.

لامپ‌های هوشمند می‌توانند ساده، رنگی، مجهز به سنسور و یا حتی موزیکال باشند. همچنین امکان تغییر شدت نور، زمان‌بندی روشن و خاموش شدن، نورپردازی بر اساس سناریوها و کنترل با دستیار صوتی برای این لامپ‌ها وجود دارد.

کنترلر مرکزی هاب

سیستم روشنایی متصل به هاب

در صورتی که خانه شما از قبل هوشمندسازی شده است، برای گسترش آن می‌توانید از سیستم روشنایی سازگار با تکنولوژی به کار گرفته شده در خانه هوشمند خود استفاده کنید. این نوع از سیستم روشنایی هوشمند به وسیله اینترنت به هاب وصل شده و کنترل می‌شود.

سنسور حرکت هوشمند

سیستم روشنایی مجهز به سنسور حرکت

علت اصلی محبوب بودن این نوع روشنایی هوشمند، صرفه‌جویی آن در مصرف برق است. روشنایی هوشمند مجهز به سنسور، تنها زمانی که حرکتی حس شود روشن می‌شود. برای مثال هنگامی که شخصی وارد خانه خود می‌شود، و یا در یک شهر هوشمند، زمانی که اتومبیلی از جاده‌ای خلوت می‌گذرد.

ویژگی های هوشمند سازی روشنایی ساختمان

سیستم روشنایی هوشمند خانه
  • روشن و خاموش کردن چراغ‌ها از هرجا و در هر زمان

اگر معمار خانه شما جای کلیدها را درست طراحی نکرده یا چیدمان خانه، استفاده از برخی کلیدها را دشوار ساخته و یا تمایل دارید از راه دور چراغ‌ها را خاموش و روشن کنید، تپ‌لایف بدون تعویض کلیدها و حتی بدون تغییر در سیم کشی ساختمان (بر خلاف بسیاری از راهکارهای هوشمند سازی) با هزینه‌ی بسیار مناسب، تمامی کلیدهای خانه شما را هوشمند می‌سازد تا به آسانی و از راه دور، از طریق اپ موبایل خود بتوانید آنها را خاموش و روشن کنید. جالب اینکه این سیستم کاملا با عملکرد دستی کلید هماهنگ است و اگر چراغ به صورت دستی و با کلید روشن یا خاموش شود در لحظه روی تلفن همراه نیز مشخص خواهد شد.

  • روشن و خاموش شدن خودکار

به هنگام ورود شما و همزمان با باز شدن درب خانه، چراغ‌های پذیرایی یا راهروی ورودی به طور خودکار روشن می‌شود. هنگام خروج نیز تمامی چراغ‌ها خاموش می‌شود.

  • روشنایی خودکار شبانه

اگر در نیمه شب بخواهید از رختخواب خود خارج شوید ، سنسورهای تپ‌لایف چراغ خواب یا هر چراغ دیگری را که بخواهید به طور خودکار روشن می‌کند.

  • نور پردازی در حالت میهمانی

وقتی میزبان هستید، به بستگان و دوستان خود نیز حس هوشمندانه زندگی کردن را هدیه دهید. روشنایی تمام قسمتهای خانه شما به صورت خودکار و متناسب میهمانی تغییر می‌کند، موزیک متناسب در سراسر خانه پخش می‌شود و میز شام با نور پردازی مناسب آراسته می شود. حتی مهمانان نیز می‌توانند با اجازه‌ی شما، روی موبایل خود روشنایی سالن پذیرایی را کنترل کنند.

  • حالت مسافرت

به هنگام مسافرت سیستم‌های روشنایی طبق معمول هر روز به صورت خودکار خاموش و روشن می شود. پرده‌ها نیز باز و بسته می‌شود تا هیچ کس متوجه عدم حضور شما در خانه نشود.

روشنایی خانه هوشمند

مزایای اجرای روشنایی هوشمند در ساختمان

ممکن است در ابتدا لامپ‌های هوشمند هزینه بیشتری نسبت به لامپ‌های LED معمولی داشته باشند. اما این لامپ‌ها مزایای زیادی را ارائه می‌دهند که هزینه‌های اولیه را در طولانی مدت جبران خواهد کرد. برخی از این مزایا عبارتند از:

  • مصرف کمتر انرژی نسبت به لامپ‌های معمولی
  • طول عمر بالا و بین 35000 تا 50000 ساعت
  • تامین امنیت از طریق شبیه‌سازی حضور در خانه و یا روشنایی نقاط دور از دسترس
  • استفاده آسان برای خاموش و روشن کردن، کم و زیاد کردن نور و یا تعریف سناریوها
  • سناریوپذیری و تنظیمات متنوع برای موقعیت‌های مختلف

عملکرد سیستم روشنایی خانه هوشمند

سیستم روشنایی خانه هوشمند، مبتنی بر اینترنت اشیا است. نقطه شروع اصلی برای اغلب سیستم‌های روشنایی هوشمند که دارای کلید برق هستند، هاب هوشمند است. هاب مانند یک دروازه عمل کرده و امکان ارتباط بی‌سیم لامپ‌ها و کلیدهای هوشمند را در خانه یا موبایل و تبلت شما فراهم می‌کند. هاب به راحتی با یک پورت جدا به روتر بیسیم موجود در خانه وصل می‌شود.

بعضی از کلیدهای هوشمند نیازی به استفاده از هاب ندارند و برای ارسال فرمان‌ها به سایر دستگاه‌ها از شبکه بیسیم موجود در خانه استفاده می‌کنند. البته یکی از معایب سیستم‌های گفته شده، این است که مشکل محدودیت دامنه شبکه محلی بیسیم را دارند.

ملزومات مورد نیاز برای کنترل هوشمند روشنایی

فرایند هوشمندسازی روشنایی برای انواع مختلف دستگاه‌ها تقریبا مشابه است. مرحله اول تعویض لامپ‌های معمولی با نوع هوشمند و اتصال آن به برق است. سپس به یک پل یا هاب نیاز دارید که می‌توان آن را به پریز برق وصل کرد و یا با کابل شبکه آن را به روتر Wi-Fi متصل کرد.

بعد از روشن کردن موفق هاب، باید برنامه‌ مرتبط با خانه هوشمند خود را روی گوشی خود داشته باشید. فراموش نکنید که تلفن هوشمند و هاب هر دو به یک شبکه Wi-Fi وصل باشند.

برنامه پس از نصب به صورت خودکار هاب‌ها را جستجو کرده و به هاب مربوطه متصل می‌شود. در حقیقت برای داشتن یک سیستم روشنایی هوشمند در خانه خود نیازی به دانش خاص و یا آشنایی کامل با هوشمندسازی خانه نیست.

هوشمندسازی روشنایی ساختمان شما با کیفیت عالی توسط تیم تپ لایف

تلاش تیم تپ‌لایف این است که برای خانه هوشمند شما، یک سیستم روشنایی با مزایای طولانی مدت و پایدار فراهم کند. با تپ‌لایف می‌توانید روشنایی هوشمندی کاملا متناسب با نیاز خود داشته باشید و کنترل کامل چراغ‌های خانه را به دست بگیرید.

جهت کسب اطلاعات و پیاده سازی سیستم امنیتی هوشمند کلیک کنید.

برای کنترل هوشمند روشنایی چه ملزوماتی نیاز است؟

ابتدا باید لامپ‌های معمولی با لامپ‌های هوشمند تعویض شده و به برق متصل شوند. سپس یک هاب یا پل نیاز است که باید به برق و یا روتر Wi-Fi متصل باشد. از سوی دیگر باید برنامه مرتبط با خانه هوشمند روی گوشی یا تبلت شما نصب شود. در صورت اتصال هاب و گوشی به یک شبکه Wi-Fi، برنامه به صورت خودکار به هاب مربوطه وصل می‌شود.

لامپ هوشمند چه مزیتی نسبت به لامپ معمولی دارد؟

استفاده از لامپ‌های هوشمند آسان است و می‌توان با استفاده از گوشی نور را کم و زیاد کرد، لامپ را خاموش و روشن کرد و حتی سناریو تعریف کرد. به علاوه مصرف انرژی لامپ هوشمند نسبت به لامپ معمولی کمتر بوده و طول عمر آن‌ها بالاتر است.

سیستم روشنایی هوشمند چه ویژگی‌هایی دارد؟

با استفاده از این سیستم در هر کجا و هر زمان می‌توانید از طریق اپ موبایل چراغ‌ها را خاموش یا روشن کنید. همچنین می‌توانید روشنایی را در زمان دلخواه خودکار کنید. از سیستم روشنایی هوشمند همچنین می‌توان برای تامین امنیت خانه در هنگام مسافرت استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *