عموما بانک هوشمند به بانکی اطلاق می شود که مانیتور‌های لمسی گران قیمت و یا پدهای امضای دیجیتال دارند، در حالی که هوشمندسازی بانک مفهمومی بسیار گسترده تر است.

هدف اصلی هوشمندسازی بانک افزایش امنیت آن و کنترل آن در هر ساعتی از شبانه روز و در هر زمانی است. هدف دیگر آن جذب مشتری و ایجاد احساس خوب برای مراجعه کنندگان زمانی که در بانک حضور دارند است. برای مثال پخش موسیقی در اتاق انتظار و یا باز کردن در صندوق امانات توسط خود مشتریان با اپلیکیشن موبایلشان است.

همچنین در یک بانک هوشمند بهره‌وری کارمندان بالاتر می‌رود و چون در مواردی سیستم‌های هوشمند جای نیروی انسانی را می‌گیرند، خطای انسانی را کاهش می دهد.

مزایا و امکانات هوشمندسازی بانک

روشنایی هوشمند:

می‌توانید چراغ‌ها را روشن و خاموش کنید ویا نور آن را مطابق با نیازتان تغییر دهید. همچنین میتوانید سناریو‌هایی برای زمان‌های خاص و حساس تعریف کنید. مثلا در زمان ورودسارقین چراغها خاموش شود.

اطلاع از وضعیت روشنایی:

به شما این امکان را می‌دهد که از وضعیت روشن و خاموش بودن چراغ‌ها اطلاع پیدا کنید. همچنین گزارش کاملی از میزان مصرف برق به شما می‌دهد.

بازخورد گرفتن از تابلوی بانک:

شما می‌توانید زا طریق تلفن همراه از وضعیت چراغ‌های تابلو و عملکرد درست آن‌ها مطلع شوید. همچنین می‌توانید به اپلیکیشن برنامه بدهید که مثلا جراغ‌ها از ساعت 12 شب خاموش شوند و ساعت 5 صبح به طور خودکار روشن شوند. این دستورها بسیار به کاهش هزینه قبوض کمک می‌کند.

نظارت پیوسته بر فضاهای حساس و امنیتی بانک:

اپلیکیشن به شما این قابلیت را می دهد که به طور پیوسته در هر مکانی که باشید بتوانید به صورت زنده و مستقیم، دوربین‌های مداربسته بانک را مشاهده کنید و از وضعیت سنسور‌ها مطلع شوید.

کنترل تردد به بخش‌های مهم:

گزارش تردد‌ها در مکان‌های مهمی مثل خزانه، صندوق امانات و …، همه به طور دقیق و کامل در اپلیکیشن ثبت می‌شود و شما می‌توانید دسترسی به این گزارش را فقط برای رییس و معاون شعبه و افراد دیگری که می‌خواهید فعال کنید.

کرکره هوشمند:

زمانی که یک بانک هوشمند دارید دیگر لازم نیست برای باز و بسته کردن کرکره زحمت زیادی بکشید زیرا با زدن بک دکمه روی گوشی موبایل خود می‌توانید کرکره را باز و بسته کنید.

کنترل دمای هوشمند:

همه ی وسایل سرمایشی و گرمایشی از جمله فن کوئل، اسپیلت، VRF، هواساز و … را می توانید با موبایل یا سیستم خود به صورت هوشمند کنترل کنید.

اطلاع از وضعیت باز و بسته بودن در و پنجره‌ها:

فقط با نصب جند سنسور در و پنجره شما می‌توانید از وضعیت باز و بسته بودن در‌ها و پنجرهها مطلع شوید. همچنین اگر سیستم کنترل دمای هوشمند نیز داشته باشید، این دو سیستم به صورت هماهنگ با هم عمل می کنند و میزان مصرف انرژی و هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهند.

محاسبه مصرف انرژی:

اپلیکیشن گزارش کاملی از میزان مصرف انرژی در هر بخش به شما می‌دهد که این گزارش به شما در مصرف بهینه‌تر انرژی بسیار کمک میکند.

خدمات خاص به مشتریان ویژه:

با دادن دسترسی مهمان به مشتریان ویژه، شما می‌توانید تجربه‌ای متفاوت و لذت بخش را برای آن‌ها ایجاد کنید. برای مثال پخش آهنگ مورد علاقه‌شان هنگام ورود به بانک و یا رزرو جای پارک و … بخش کوچکی از این خدمات است.

سیستم صوتی هوشمند لابی:

پخش یک موزیک زیلا در محیط بانک علاوه بر اینکه مدت زمان انتظار را برای مشتریان کاهش میدهد، باعث می‌شود کارمندان نیز احساس بهتری داشته باشند و رفتار مناسب تری با مراجعه کنندگان داشته باشند.

آوالایف:

آوالایف یک سیستم صوتی هوشمند برای محیط های کوچکی مثل سرویس بهداشت است. قیمت بسیار کمی دارد و این امکان را می‌دهد که مشتریان شما لذت هوشمندسازی را در تمام بخش‌های بانک تجربه کنند.

شما می‌توانید قسمت‌های دیگر بانک خود مثل صندوق امانات مشتریان، خزانه، گاو صندوق‌ها، تابلو بانک، لابی و اتاق انتظار و … را نیز هوشمند کنید. هدف این هوشمندسازی در وهله اول افزایش امنیت محیز بانک و بعد از آن ارائه تجربه ای متفاوت و لذت بخش به مشتریان در هنگام حضور در بانک و افزایش بهره وری کارکنان است.

شرکت تپ‌لایف یک شرکت کاملا ایرانی است که علاوه بر نصب و راه اندازی نمونه‌های خارجی محصولات خودش را نیز تولید می‌کند، بنابراین اگر ایده یا نظری درباره هوشمندسازی محیط بانک خود دارید تیم تحقیق و توسعه تپ‌لایف به شما کمک می‌کند که آن را پیاده سازی و اجرا کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *