کنترل هوشمند پرده ها : از معرفی تا نصب پرده هوشمند

پرده‌ها می دانند چه زمانی باید باز یا بسته شوند!

پرده برقی هوشمند چیست؟

پاسخ به این سوال که پرده هوشمند چیست، پیچیده نیست. پرده برقی هوشمند، همان پرده ساده است، به جز این که در ریل چوب پرده آن موتوری وجود دارد که امکان کنترل پرده را با ریموت کنترل، کلید و یا برنامه موبایل فراهم می‌کند.

اگر تا به حال اقامت در هتل‌های لوکس را تجربه کرده‌ باشید، احتمالا این نوع پرده‌ها را دیده‌اید. اما پرده‌های هوشمند دیگر یک کالای لوکس که برای مکان‌های مجلل استفاده می‌شوند نیستند و وجودشان برای هر خانه هوشمندی ضروری است.

انواع پرده برقی هوشمند

پرده‌ها را می‌توان در انواع مختلفی دسته‌بندی کرد. به عنوان مثال این که پرده‌ها بالارو، کنار رو و یا سایه روشن باشند، یکی از این دسته‌بندی‌ها است. اما آنچه در پرده‌های برقی هوشمند مهم است، نوع موتور و ریل آن‌ها و میزان هوشمند بودنشان است.هر کدام از انواع مختلف پرده‌های برقی هوشمند ویژگی‌های خاص خود را دارند. کافی است برای انتخاب، اولویت‌ها و بودجه خود را در نظر بگیرید.

موتور پرده‌های برقی هوشمند، عموما دو نوع هستند:

  • سیمی

این نوع از پرده‌های برقی مقرون به صرفه بوده و ساختاری ساده دارند. در این پرده‌ها، به جای نخ از سیم استفاده می‌شود و برای باز و بسته شدن پرده، موتور سیم را می‌کشد.

  • گیربکسی

این موتور مستقیم به ریل پرده متصل می‌شود و بنابراین قدرت بیشتر و صدای کمتری دارد. در این نوع، لازم است که برای هر لایه از پرده از یک موتور استفاده کرد.

همچنین می‌توان پرده‌های برقی را از نظر میزان هوشمند بودن در سه دسته زیر قرار داد.

  • تمام اتوماتیک

این پرده‌ها نیاز چندانی به مداخله انسانی ندارند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با توجه به آب و هوا و یا طلوغ و غروب خورشید به طور اتوماتیک تنظیم شوند.

  • نیمه اتوماتیک

در این دسته هم مقداری اتوماسیون وجود دارد، ولی قابلیت کنترل خودکار دما در آن‌ها ممکن نیست. برای عملکرد بهتر پرده‌های نیمه اتوماتیک، بهتر است به آن‌ها برنامه مشخصی داده شود.

  • غیر اتوماتیک

پرده‌های غیراتوماتیک همچنان برقی هستند اما نیاز به مداخله انسانی بیشتری دارند و برای کنترل آن‌ها نیاز است از یک ریموت کنترل استفاده کنید.

 

چه نوع پرده هایی را می توان به صورت برقی استفاده کرد؟

مهم نیست که پرده خانه شما بالارو است و یا کناررو. همچنین جنس پارچه آن هم اهمیتی در هوشمندسازی ندارد. چرا که با پیشرفت تکنولوژی و وجود انواع مختلفی از موتورها می‌توان گفت که محدودیتی برای کنترلرهای هوشمند وجود نخواهد داشت. بنابراین هر نوع پرده برقی که در حال حاضر دارید و یا قصد تهیه آن را دارید، می‌تواند هوشمند شود.

مزایای سیستم کنترل پرده هوشمند

همان‌طور که گفته شد، لوکس بودن پرده هوشمند تنها یکی از مزیت‌های آن است. می‌توان به مزایای مهم زیر نیز اشاره کرد:

• راحتی
پرده‌های برقی هوشمند به راحتی با یک برنامه روی تلفن باز و بسته می‌شوند. بنابراین دیگر نیازی نیست که آن‌ها را به صورت دستی جمع یا باز کنید.
• ذخیره انرژی
این پرده‌ها به طور مستقیم با سیستم کنترل تهویه هوای خانه از طریق هاب در ارتباط هستند. بنابراین به صورت خودکار و با تغییرات دما تصمیماتی برای حفظ دمای متعادل خانه و در نتیجه صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌گیرند.
• زندگی سالم‌تر
شما می‌توانید در زمان‌های خاصی از روز مانند طلوع آفتاب پرده‌ها را با برنامه باز کنید. همچنین با همگام سازی پرده‌ها با سیستم روشنایی هوشمند می‌توانید میزان دریافت نور طبیعی خورشید را به حداکثر رسانده و مضرات نور غیر طبیعی لامپ‌ها را کاهش دهید.
• افزایش امنیت خانه
در صورتی که به مدت طولانی در خانه نباشید، پرده‌های هوشمند بر اساس برنامه از پیش داده شده، باز و بسته می‌شوند تا حضور شما را در خانه شبیه‌سازی کنند.

کنترل هوشمند پرده های خانه هوشمند
امکانات پرده برقی هوشمند

امکانات و قابلیت های سیستم پرده برقی در خانه هوشمند

  • یکپارچگی با سایر تجهیزات خانه هوشمند
  • امکان کنترل همه پرده‌ها و یا پرده دلخواه از طریق کنترل مرکزی، تبلت یا تلفن همراه و از راه دور
  • عدم محدودیت هوشمندسازی در انواع پرده‌ها
  • قابلیت تعریف سناریوهای مختلف برای باز و بسته شدن پرده‌ها در ساعات مشخص
  • قابلیت تنظیم جهت نور ورودی در ساعات مختلف در بعضی از انواع پرده‌های برقی هوشمند

پرده برقی در خانه هوشمند چطور کار می کند؟

بسته به این که پروتکل هوشمندسازی خانه شما بیسیم باشد و یا باسیم، سیستم پرده برقی هوشمند هم به وسیله کابل و یا بدون آن به سیستم هوشمند خانه متصل می‌شود. سپس می‌توان مانند سایر تجهیزات هوشمند به پرده‌ها هم برنامه داد یا سناریوی خاصی را روی آن‌ها تعریف کرد.

اجرا و پیاده سازی سیستم پرده برقی در خانه هوشمند توسط تپ لایف

با هوشمند کردن پرده‌ها به وسیله تپ لایف، پرده‌ها به صورت از راه دور و با تلفن همراه باز و بسته می‌شود. همچنین می‌توانید سناریوهایی را برای باز و بسته شدن آن تعریف کنید. مثلا هنگام صبح به طور خودکار باز و شب هنگام بسته شود و یا بر اساس ورود و خروج شما تنظیم شود.

آیا می‌توان هر نوع پرده‌ای را هوشمند کرد؟

مهم نیست که پرده خانه شما بالارو است و یا کناررو. همچنین جنس پارچه آن هم اهمیتی در هوشمندسازی ندارد. چرا که با پیشرفت تکنولوژی و وجود انواع مختلفی از موتورها می‌توان گفت که محدودیتی برای کنترلرهای هوشمند وجود نخواهد داشت.

پرده هوشمند چگونه امنیت خانه را افزایش می‌دهد؟

پرده‌های هوشمند با تعریف سناریوی شبیه‌سازی حضور، در ساعت‌های مختلف باز و بسته می‌شوند. به این ترتیب سارقین متوجه عدم حضور شما در خانه نخواهد شد.

آیا پرده‌های هوشمند همان پرده‌های برقی هستند؟

خیر. پرده‌های برقی از نظر میزان هوشمند بودن به سه دسته تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و غیر اتوماتیک تقسیم می‌شوند. در دسته تمام اتوماتیک عملکرد پرده بستگی به دمای هوا، میزان نور و سایر شرایط محیطی دارد. پرده‌های برقی نیمه اتوماتیک قابلیت برنامه‌دهی دارند و پرده‌های غیر اتوماتیک از طریق ریموت کنترل و با دخالت انسان استفاده می‌شوند.