لذت یک تجربه هوشمند، حتی در رستوران

رستوران هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پیشرفت تکنولوژی باعث تحولی عظیم در صنعت رستوران‌داری شده است. هدف اصلی هوشمند سازی رستوران بهبود فرایند سفارش غذا توسط مشتریان در کنار کاهش هزینه خدمات است. با پیشرفت مداوم تکنولوژی، هوشمندسازی رستوران در فروشگاه‌های بزرگ مواد غذایی و رستوران‌های زنجیره‌ای بسیار محبوب شده و امروزه سفارش‌های مشتریان به وسیله خودشان و از روی تلفن همراه، میز و یا باجه‌های مخصوص ثبت می‌شود.
از زمان ورود به یک رستوران هوشمند مشتریان راحتی و آسایش را تجربه می‌کنند.

تجهیزات رستوران هوشمند

 • میز دیجیتالمنوی غذای رستوران به همراه تصاویر مربوطه، قیمت، زمان پخت و مواد اولیه بر روی میز شما نمایش داده می‌شود. با تنها لمس این صفحه دیجیتال، سفارش خود را مستقیما به آشپزخانه اعلام می‌کنید. از طریق همین میز می‌توانید با گارسون در ارتباط باشید، در زمان انتظار بازی کنید و یا در اینترنت به جستجو بپردازید.
 • گاز هوشمندیکی از تجهیزات مهم در آشپزخانه رستوران هوشمند، گاز هوشمند است. این گاز با انجام خودکار کارهای روتین وظیفه نیروی انسانی را کم می‌کند. به علاوه با این گاز مطمئن خواهید بود که غذا به اندازه لازم پخته شده است.
 • دستگاه کنترل هوشمند رفت و آمدبه منظور خوشامد گفتن به مهمانان، اختصاص دادن میز مناسب به ایشان و یا پرداخت در هنگام خروج از این دستگاه استفاده می‌شود.
 • سیستم تهویه هوشمندبرای تامین هوای داخلی رستوران، خارج کردن هوای آلوده، گرد و غبار، و یا بخار حاصل از پخت غذا از این سیستم استفاده می‌شود.
 • سیستم روشنایی هوشمندسیستم روشنایی هوشمند امکان تعریف سناریو برای مناسب‌های خاص مانند تولد را دارد. به علاوه افراد می‌توانند به راحتی روشنایی مربوط به بخش خود را کم و زیاد کنند.
 • دستگاه خودکار سالادسازبه وسیله این دستگاه مشتریان می‌توانند جزییات سالاد خودشان را انتخاب کنند.
 • ربات‌هااز ربات‌ها در قسمت‌های مختلف رستوران هوشمند و برای انجام کارهای روتین استفاده می‌شود. دستیار آشپزی و طبخ، جمع‌آوری ظروف، تمیز کردن میزها و تحویل سفارش‌ها تنها بخشی از وظایفی است که ربات‌ها می‌توانند انجام دهند.
 • دستگاه تشخیص چهرهبه منظور خوشامدگویی به مشتریانی که بیش از یک بار به رستوران مراجعه کرده‌اند، از این دستگاه استفاده می‌شود. همچنین لیستی از علایق و سفارشات قبلی نیز نمایش داده خواهد شد.
 • اپلیکیشن موبایل رستوراناز طریق این برنامه تمامی عملیات رستوران مدیریت می‌شود. همچنین فرایند رزرو میز، ارسال کوپن‌های تخفیف و پیشنهادات وفاداری مشتریان، سفارش غذا برای زمان خاص، بازخوردگیری و ارسال موقعیت مکانی رستوران برای مشتریان با استفاده از این برنامه قابل انجام است.

مزایای هوشمند سازی رستوران

 • کاهش نیروی انسانی برای انجام کارهای روتین و کم کردن هزینه‌های ناشی از آن
 • آرامش خاطر صاحب رستوران و مهمانان
 • بهبود تجربه مهمانان
 • جلوگیری از اتلاف وقت به دلیل حذف واسطه‌ها
 • کاهش هزینه‌های مصرف انرژی با سیستم تهویه و روشنایی هوشمند
 • بهینه‌سازی فضای آشپزخانه با استفاده از وسایل چندکاره هوشمند
 • کاهش و حتی از بین رفتن خطای نیروی انسانی در دریافت و تحویل سفارش و یا مراحل پخت
 • درآمدزایی برای رستوران از طریق تبلیغات هوشمند روی میزها
 • سبستم RFID برای فرایند برداشتن غذاها و محاسبه قیمت
میز دیجیتال رستوران هوشمند

هزینه طراحی رستوران هوشمند

به طور کلی طراحی یک رستوران نیازمند سرمایه اولیه است. اما مهم این است که پس از راه‌اندازی رستوران، چه میزان از سرمایه اولیه برمی‌گردد. تجهیزات رستوران هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کمترین میزان انرژی را مصرف کنند. به علاوه مشتریان بیشتری جذب رستوران هوشمند و باکیفیت خواهند شد. البته تبلیغات هوشمند رستوران که روی میزهای دیجیتال نمایش داده ‌می‌شوند هم باعث ایجاد درآمد خواهند شد.

ممکن است شما بخواهید تنها چند راهکار هوشمندسازی را در رستوران خود پیاده‌سازی کنید. هزینه طراحی رستوران هوشمند به عواملی همچون متراژ رستوران، سطح هوشمندسازی و تجهیزات استفاده شده وابسته است. برای اطلاع دقیق از هزینه اتوماسیون رستوران خود با ما تماس بگیرید.

هوشمند سازی رستوران خود را به تپ لایف بسپارید

تپلایف با استفاده از تکنولوژی روز تلاش می‌کند رستوران شما را به مکانی هوشمند برای کارکنان و مهمانان تبدیل کند. تمامی امکانات پیاده‌سازی شده در تپلایف به زبان فارسی بوده و اپلیکیشن یکپارچه آن امکان رزرو میز، نمایش منو و کالری غذاها، سفارش غذا، ارسال کوپن‌های تخفیف برای مشتریان وفادار و … را دارد.

درلینکدینپیگیر تپ لایف باشید

برای هوشمند کردن رستوران چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟

میز دیجیتال، گاز هوشمند، دستگاه کنترل هوشمند رفت و آمد، سیستم تهویه هوشمند، ربات‌ها، سیستم روشنایی هوشمند، دستگاه‌های خودکار سالادساز و اپلیکیشنی برای استفاده از تجهیزات گفته شده با توجه به سطح هوشمندسازی رستوران باید استفاده شوند.

رستوران هوشمند چه مزیتی برای صاحبان رستوران دارد؟

علاوه بر آرامش خاطری که به دلیل کم شدن خطای انسانی و سرعت بخشی به کارها به وجود می‌آید، رستوران هوشمند باعث افزایش درآمد، کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌شود.

سیستم رستوران هوشمند چگونه باعث سودآوری رستوران می‌شود؟

به دلیل بهبود تجربه مهمانان، عده بیشتری از افراد جذب رستوران‌های هوشمند می‌شوند و در نتیجه درآمد افزایش پیدا می‌کند. به علاوه از طریق تبلیغات هوشمند روی میزها هم می‌توان درآمد کسب کرد.