شاید در این چند سال اخیر، نام اینترنت اشیا را شنیده باشید.

 

اینترنت اشیا (IoT) در دنیای امروز نقش مهمی را در حوزه تکنولوژی ایفا می‌کند. معمولاً اولین چیزی که افراد از این فنآوری می‌شناسند، مهم‌ترین کاربرد آن یعنی خانه هوشمند است.

 

اما هوشمندسازی خانه تنها کاربرد IoT نیست. در حقیقت هیچ جنبه‌ای از زندگی ما نیست که به وسیله این تکنولوژی دستخوش تغییر نشده باشد.

 

این مطلب یک راهنمای کامل و به زبان ساده راجع به اینترنت اشیاء است. در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 

 • اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی دارد؟
 • مزایای استفاده از IoT چیست؟
 • نحوه کار اینترنت اشیا به چه شکل است؟
 • IoT چطور در هوشمند سازی ساختمان به کار می‌آید؟

 

اینترنت اشیا چیست؟

 

به بیان ساده، اینترنت اشیا یا IoT عبارت است از اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر به کمک اینترنت. منظور از دستگاه‌ها می‌تواند هر وسیله‌ای که فکرش را بکنید، از گوشی هوشمند و هدفون، تا قهوه‌ساز و ماشین لباس‌شویی باشد.

 

اینترنت اشیا یک شبکه بسیار بزرگ از اشیا و انسان‌ها است که تعداد زیادی اتصالات دارد. ارتباط اعضای این شبکه به 3 صورت کلی است: انسان-وسیله، وسیله-وسیله و انسان-انسان.

 

شرکت تحلیل داده گارتنر، پیش بینی کرده که تا سال 2020 بیش از 26 میلیارد دستگاه متصل به هم وجود خواهد داشت. ممکن است بگویید این عدد خیلی بزرگ است. اما اگر پیشرفت روزافزون خانه هوشمند و امکانات و مزایای آن را در نظر بگیرید، این آمار و ارقام چندان هم عجیب نیستند.

 

مفهوم اینترنت اشیا در عین سادگی بسیار گسترده است. شاید همین گستردگی و وجود کاربردهای زیاد باعث شود که در فهم آن سردرگمی ایجاد شود.

 

برای مشخص شدن موضوع بهتر است به این سوال پاسخ بدهیم که اصلاً چه نیازی به اتصال همه چیز به اینترنت هست؟

 

اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی دارد

دلایل اهمیت اینترنت اشیا

 

در دنیای امروز که کاملاً تحت سلطه فناوری دیجیتال است، اینترنت اشیا نقش مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند.

 

IoT یک اکوسیستم می‌سازد که اجزای آن هر کاری را به صورت هوشمند انجام می‌دهند. پیشرفت و توسعه اینترنت اشیا انقلابی را در تلفن‌های همراه، خانه و سایر لوازم متصل به اینترنت ایجاد کرده است.

 

اینترنت اشیا به یک تکنولوژی ضروری برای تجارت و صنعت تبدیل شده است. بینشی که از اطلاعات جمع‌آوری شده به صاحبان کسب و کارها داده می‌شود، هزینه‌ها را کم کرده و امنیت و کیفیت را بالا می‌برد.

 

اما دلیل اصلی اهمیت اینترنت اشیا، این نیست که می‌توان به کمک آن قبل از رسیدن ماشین به پارکینگ چراغ‌ها را روشن کرد! بلکه علت اصلی، داده‌هایی است که دستگاه‌های متصل درباره کاربران جمع‌آوری می‌کنند. مجموعه داده‌های به دست آمده از دستگاه‌ها، به مصرف‌کنندگان، کسب و کارها و حتی شهرها اجازه می‌دهند تا کارایی بیشتری داشته باشند.

 

اینترنت اشیا ما کمک می‌کند که هوشمندانه کار کنیم، هوشمندانه زندگی کنیم و همزمان با داشتن رفاه بیشتر، کنترل کاملی بر زندگی خود داشته باشیم.

 

مزایای IoT

 

مزایای IoT را می‌توان در هر جنبه‌ای از زندگی فردی و اجتماعی افراد و همچنین تجارت‌های مختلف دید. برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از اینترنت اشیا در زیر آمده است:

 

 • دسترسی راحت‌تر به اطلاعات و داده‌های دور از دسترس
 • ارتباط بهتر اشیا با هم، به منظور کم کردن ناکارآمدی
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی و زمان
 • اتوماسیون
 • فراهم کردن شرایط نظارت کامل بر اشیا
 • کاهش مداخله انسان و در نتیجه، کاهش خطای انسانی
 • بهبود کیفیت زندگی، با خودکارسازی وظایف روزمره

 

کاربردهای IoT

با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، لیست کاربردهای اینترنت اشیا طولانی‌تر خواهد شد. در آینده نزدیک از اینترنت اشیا به کمک هوش مصنوعی برای ارائه راه‌حل‌های هوشمند استفاده می شود. در ادامه 7 تا از مهم ترین کاربرد های اینترنت اشیا تا به الان آمده است.
1- خانه هوشمند
2- شهر هوشمند
بیشتر بخوانید: شهر هوشمند به چه شهری گفته میشود
3- ماشین هوشمند
4- کشاورزی هوشمند
5- سلامتی و تناسب اندام
6- IoT در چرخه تولید
7- اینترنت اشیا بسیار کوچک

کاربرد اینترنت اشیا در شهر هوشمند-min

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌های IoT شامل سنسورها و ریزپردازنده‌هایی هستند که بر روی داده جمع‌آوری‌شده توسط سنسورها به وسیله یادگیری ماشین عمل می‌کنند.

می‌توان هر دستگاه IoT را کامپیوتری کوچک در نظر گرفت که به اینترنت متصل است. زمانی که یک داده دریافت می‌شود، نرم‌افزار آن را پردازش کرده و تصمیم می‌گیرد که چه کاری انجام دهد (مثلاً هشداری را اعلام کند، بدون نیاز به کاربر سنسورها را تنظیم کند و …).

یادگیری ماشین یعنی کامپیوتر مانند انسان عمل کرده و مشابه انسان یادگیری را انجام دهد. این یادگیری با جمع‌آوری داده‌های اطراف انجام شده و همان چیزی است که باعث هوشمند شدن یک دستگاه می‌شود.

داده‌ها به ماشین کمک می‌کنند که علایق و اولویت‌های شما را تشخیص داده و خودش را به طور خودکار با آن‌ها تطبیق دهد. به عبارت دیگر، یادگیری ماشین نوعی هوش مصنوعی است که به کامپیوترها امکان یادگیری می‌دهد، بدون اینکه کسی روی آن ها برنامه‌ای بنویسد.

در صورتی که دخالت کاربر مورد نیاز باشد یا کاربر بخواهد خودش سیستم را بررسی کند، یک رابط کاربری این امکان را به او خواهد داد. هر تغییر یا عملی که توسط شخص انجام شود، برای سیستم و در نتیجه همه دستگاه‌های متصل فرستاده خواهد شد.

 

چشم انداز اینترنت اشیا:

برای پیشرفت در اینترنت اشیا تکامل اینترنت و پهنای باند و پروتکل‌های ارتباطی بسیار با اهمیت است. شاهدیم که در سال های اخیر اینترنت سریع‌تر و ارزان‌تر شده است و علاوه بر این، تجهیزات دیگری با عملکرد داخلی Wi-Fi به وجود آمده اند و پروتکل‌های پیشرفته‌تری مانند NB-IoT برای اینترنت اشیا با سرعت بهتر و بیشتر و مصرف انرژی کمتر در حال تکامل است.

در نتیجه، اشیا با سرعت بیشتر و ارزانتری به اینترنت متصل خواهند شد.

IoT در هوشمندسازی ساختمان

 

یکی از مهم‌ترین کاربردهای اینترنت اشیا هوشمندسازی ساختمان است. می‌توان گفت که IoT باعث تحولی کامل در صنعت هوشمندسازی شده است. هدف از هوشمندسازی خانه، کنترل وسایل، ایجاد راحتی و آسایش و تامین امنیت می‌باشد.

اما چطور IoT داشتن خانه هوشمندتر را ممکن می‌کند؟

با اتصال پلتفرم‌ها و سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی و الکترومکانیکی به ساخت شبکه‌های پویا، سازگار و هوشمند کمک می‌کند. این سیستم‌ها با هم در ارتباط هستند. در نتیجه می‌توانند با نظارت بر خود و یکدیگر، هر زمان که لازم باشد عملی را انجام دهند.

همچنین داده‌های جمع‌آوری شده از دستگاه‌های متصل، به مدیران ساختمان‌ها کمک می‌کند که با تجزیه و تحلیل اطلاعات، کارایی را بالا برده و ساختمان‌های هوشمندتری را ایجاد کنند.

خلاصه مطلب

IoT حوزه‌ای است که در چند سال اخیر و به واسطه پتانسیلی که برای تحول زندگی ما دارد، مورد توجه قرار گرفته است.

در این مطلب به زبان ساده به بررسی این پرداختم که اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی دارد.

به علاوه راجع به کاربردهای IoT و نحوه عملکرد آن به خصوص در حوزه خانه هوشمند صحبت

به طور خلاصه می‌توان گفت که IoT مفهومی است که دنیای مجازی اطلاعات را به دنیای واقعی ما پیوند زده و انجام هر کاری را آسان‌تر می‌کند..

اینترنت اشیا (IoT) چیست؟

اینترنت اشیا یا IoT عبارت است از اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر به کمک اینترنت. IoT یک شبکه بسیار بزرگ از اشیا (همچنین انسان‌ها) است که تعداد زیادی اتصالات دارد.

چرا امروزه اینترنت اشیا اهمیت زیادی پیدا کرده است؟

اینترنت اشیا زندگی را راحت‌تر و هوشمندانه می‌کند. به علاوه داده‌های جمع‌آوری شده از دستگاه‌های متصل، به رشد و کارایی بیشتر صنایع و کسب و کارها کمک میکند.

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌های IoT شامل سنسورها و ریزپردازنده‌هایی هستند که بر روی داده جمع‌آوری شده توسط سنسورها به وسیله یادگیری ماشین عمل می‌کنند. می‌توان هر دستگاه IoT را کامپیوتری کوچک در نظر گرفت که به اینترنت متصل است. زمانی که یک داده دریافت می‌شود، نرم‌افزار آن را پردازش کرده و تصمیم می‌گیرد که چه کاری انجام دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.