کاربردهای اینترنت اشیا

شاید در این چند سال اخیر، نام اینترنت اشیا را شنیده باشید. اینترنت اشیا (IoT) در دنیای امروز نقش مهمی را در حوزه تکنولوژی ایفا می‌کند. معمولاً اولین چیزی که افراد از این فنآوری می‌شناسند، مهم‌ترین کاربرد آن یعنیخانه هوشمند است.

اما هوشمندسازی خانه تنها کاربرد IoT نیست. در حقیقت هیچ جنبه‌ای از زندگی ما نیست که به وسیله این تکنولوژی دستخوش تغییر نشده باشد.

این مطلب یک راهنمای کامل و به زبان ساده راجع به اینترنت اشیاء است. در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 

 • اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی دارد؟
 • مزایای استفاده از IoT چیست؟
 • نحوه کار اینترنت اشیا به چه شکل است؟
 • IoT چطور در هوشمند سازی ساختمان به کار می‌آید؟

اینترنت اشیا یا IOT چیست؟

به بیان ساده، اینترنت اشیا یا IoT عبارت است از اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر به کمک اینترنت است. منظور از دستگاه‌ها می‌تواند هر وسیله‌ای که فکرش را بکنید، از گوشی هوشمند و هدفون، تا قهوه‌ساز و ماشین لباس‌شویی باشد.

IOT یک شبکه بسیار بزرگ از اشیا و انسان‌ها است که تعداد زیادی اتصالات دارد. ارتباط اعضای این شبکه به 3 صورت کلی است: انسان-وسیله، وسیله-وسیله و انسان-انسان.

 

اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی دارد

 

مفهوم اینترنت اشیا در عین سادگی بسیار گسترده است. شاید همین گستردگی و وجود کاربردهای زیاد باعث شود که در فهم آن سردرگمی ایجاد شود.

 

دلایل اهمیت اینترنت اشیا

در دنیای امروز که کاملاً تحت سلطه فناوری دیجیتال است، اینترنت اشیا نقش مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند.

IoT یک اکوسیستم می‌سازد که اجزای آن هر کاری را به صورت هوشمند انجام می‌دهند. پیشرفت و توسعه اینترنت اشیا انقلابی را در تلفن‌های همراه، خانه و سایر لوازم متصل به اینترنت ایجاد کرده است.

 

اینترنت اشیا یک تکنولوژی ضروری برای تجارت و صنعت است. بینشی که صاحبان کسب و کارها از اطلاعات جمع‌آوری شده بدست می‌آورند، هزینه‌ها را کم می‌کند و امنیت و کیفیت را بالا می‌برد.

 

internet of things

دلیل اصلی اهمیت اینترنت اشیا، داده‌هایی است که دستگاه‌های متصل درباره کاربران جمع‌آوری می‌کنند. مجموعه‌ی این داده‌ها، به مصرف‌کنندگان، کسب و کارها اجازه می‌دهد تا کارا تر عمل کنند.

 

IOT ما کمک می‌کند که هوشمندانه کار کنیم، هوشمندانه زندگی کنیم و همزمان با داشتن رفاه بیشتر، کنترل کاملی بر زندگی خود داشته باشیم.

مزایا IOT

 • دسترسی راحت‌تر به اطلاعات و داده‌های دور از دسترس
 • ارتباط بهتر اشیا با هم، به منظور کم کردن ناکارآمدی
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی و زمان
 • اتوماسیون
 • فراهم کردن شرایط نظارت کامل بر خانه، ساختمان و...
 • کاهش مداخله انسان و در نتیجه، کاهش خطای انسانی
 • بهبود کیفیت زندگی، با خودکارسازی وظایف روزمره

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌های IoT شامل سنسورها و ریزپردازنده‌هایی هستند که بر روی داده جمع‌آوری‌شده توسط سنسورها به وسیله یادگیری ماشین عمل می‌کنند.

می‌توان هر دستگاه IoT را کامپیوتری کوچک در نظر گرفت که به اینترنت متصل است. داده‌ها را دریافت می‌کند و بعد از پردازش، تصمیم می‌گیرد که چه کاری انجام بدهد. (مثلاً هشداری را اعلام کند، بدون نیاز به کاربر سنسورها را تنظیم کند و …).

یادگیری ماشین یعنی کامپیوتر مانند انسان عمل کرده و مشابه انسان یادگیری را انجام دهد. این یادگیری با جمع‌آوری داده‌های اطراف انجام می‌گیرد و همان چیزی است که باعث هوشمند شدن یک دستگاه می‌شود.

 

کاربرد اینترنت اشیا در شهر هوشمند-min

 

داده‌ها به ماشین کمک می‌کنند که علایق و اولویت‌های شما را تشخیص و خودش را به طور خودکار با آن‌ها تطبیق دهد. به عبارت دیگر، یادگیری ماشین نوعی هوش مصنوعی است که به کامپیوترها امکان یادگیری می‌دهد، بدون اینکه کسی روی آن ها برنامه‌ای بنویسد.

در صورتی که دخالت کاربر مورد نیاز باشد یا کاربر بخواهد خودش سیستم را بررسی کند، یک رابط کاربری این امکان را به او خواهد داد. هر تغییر یا عملی که توسط شخص انجام شود، برای سیستم و در نتیجه همه دستگاه‌های متصل می‌فرستد.

IOT در هوشمندسازی ساختمان

یکی از مهم‌ترین کاربردهایاینترنت اشیا هوشمندسازی ساختمان است. می‌توان گفت که IoT باعث تحولی کامل در صنعت هوشمندسازی شده است. هدف از هوشمندسازی خانه، کنترل وسایل، ایجاد راحتی و آسایش و تامین امنیت می‌باشد.

اما چطور IoT داشتن خانه هوشمند را ممکن می‌کند؟

با اتصال پلتفرم‌ها و سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی و الکترومکانیکی به ساخت شبکه‌های پویا، سازگار و هوشمند کمک می‌کند. این سیستم‌ها با هم در ارتباط هستند. در نتیجه می‌توانند با نظارت بر خود و یکدیگر، هر زمان که لازم باشد عملی را انجام دهند.

کاربرد‌های IOT

با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، لیست کاربردهای اینترنت اشیا بیش‌تر خواهد شد. در آینده نزدیک از IOT به کمک هوش مصنوعی برای ارائه راه‌حل‌های هوشمند استفاده می شود.

 

1- خانه هوشمند
2- شهر هوشمند
3- ماشین هوشمند
4- کشاورزی هوشمند
5- پزشکی
6- IoT در چرخه تولید
7- اینترنت اشیا بسیار کوچک

چشم انداز اینترنت اشیا

برای پیشرفت در IOT تکامل اینترنت و پهنای باند و پروتکل‌های ارتباطی بسیار با اهمیت است.  در سال های اخیر تجهیزات با عملکرد داخلی Wi-Fi  و پروتکل‌های پیشرفته‌تری مانند NB-IoT  با سرعت بهتر و بیشتر و مصرف انرژی کمتر در حال تکامل است. در نتیجه، اشیا با سرعت بیشتر و ارزانتری به اینترنت متصل خواهند شد.

 

شرکت تپ‌لایف از اولین شرکت‌های هوشمندسازی در ایران است که در زمینه هوشمندسازی و اینترنت اشیا تجربه دارد. این شرکت دانش بنیان راهکارهای متعددی برای هوشمندسازی دارد. از جمله این راهکارها می‌توان به روشنایی هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند و دوربین‌های نظارتی، سیستم تهویه و کنترل هوشمند دما، پارکینگ و سیستم هشدار هوشمند اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هوشمندسازی هتل خود، تیم تپ‌لایف همواره آماده پاسخ‌گویی به شما است.

اینترنت اشیا (IoT) چیست؟

اینترنت اشیا یا IoT عبارت است از اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر به کمک اینترنت. IoT یک شبکه بسیار بزرگ از اشیا (همچنین انسان‌ها) است که تعداد زیادی اتصالات دارد.

چرا امروزه اینترنت اشیا اهمیت زیادی پیدا کرده است؟

اینترنت اشیا زندگی را راحت‌تر و هوشمندانه می‌کند. به علاوه داده‌های جمع‌آوری شده از دستگاه‌های متصل، به رشد و کارایی بیشتر صنایع و کسب و کارها کمک میکند.

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌های IoT شامل سنسورها و ریزپردازنده‌هایی هستند که بر روی داده جمع‌آوری شده توسط سنسورها به وسیله یادگیری ماشین عمل می‌کنند. می‌توان هر دستگاه IoT را کامپیوتری کوچک در نظر گرفت که به اینترنت متصل است. داده‌ها را دریافت می‌کند و بعد از پردازش، تصمیم می‌گیرد که چه کاری انجام بدهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *