اجرای BMS یا سیستم مدیریت ساختمان در ابتدا ممکن است به نظر کارفرمایان، و عوامل پروژه کاری دشوار، هزینه‌بر و با مراحل متعدد باشد. اما باید در نظر داشت که این سیستم‌ها قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند و می‌توانند با هر سطح از نیاز منطبق شوند. به علاوه، مراحل طراحی و اجرای BMS مشخص و دقیق است و ضروری است برای حداکثر کردن بهره‌وری توسط متخصصین این حوزه انجام گیرد. در ادامه مراحل اصلی و جزئیات هر یک از آن‌ها که هر شرکت هوشمندسازی برای اجرای BMS لازم است طی کند، آمده است.

مراحل اجرای یک پروژه سیستم جامع مدیریت ساختمان(BMS)

1- اطلاع رسانی دقیق به مشتری، نیازسنجی پروژه و ارائه مشاوره
متخصصین حوزه BMS باید اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق راجع به سیستم مدیریت ساختمان به مشتریان انجام دهند. ارائه مستنداتی مانند کاتالوگ‌ها و مستندات مربوط به پروژه‌های از پیش انجام شده به مشتری برای تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند.
از آن‌جا که ممکن است سطح نیازمندی هر ساختمان به هوشمندسازی با ساختمان دیگر متفاوت باشد، باید در این مرحله جلساتی برای نیازسنجی پروژه انجام شود.
همچنین باید جلساتی با کارشناسان و مدیران اجرایی پروژه برگزار شده و در نهایت مشاوره‌های لازم برای اجرای هر چه بهتر BMS به مشتری ارائه شود.
2- طراحی اولیه سیستم مدیریت هوشمند ساختمان
می‌توان گفت طراحی اولیه، بخش حیاتی انجام پروژه BMS است. در این بخش، با توجه به نیازسنجی انجام شده در مرحله اول و نقشه‌های الکتریکال و مکانیکال ارائه شده، بلوک دیاگرام کامل سیستم تهیه و پروتکل‌ و تجهیزات مورد نیاز انتخاب می‌شود. سپس طرح اولیه ارائه شده از جنبه‌های مختلف اقتصادی و کیفی بررسی شده و گزارشاتی جهت ارائه به کارفرما آماده می‌شود.
3- طراحی نهایی و زمان‌بندی
با توجه به نظرات کارفرما، طرح اولیه از جنبه‌های مختلف بررسی و اصلاح می‌شود. برای تامین بهتر خواسته‌های مشتری، طرح اولیه ارائه شده باید کاملا منعطف و قابل تغییر باشد.
به علاوه با توجه به برآورد زمانی انجام شده برای تهیه تجهیزات و اجرای پروژه، مدیریت زمانی پروژه انجام شده و به کارفرما تحویل داده می‌شود.
4- اجرای پروژه
کار اصلی تیم اجرای سیستم مدیریت ساختمان از این بخش شروع می‌شود. تیم اجرایی در محل پروژه مستقر شده و زیرساخت‌های اولیه را آماده می‌کنند. تیم برنامه‌نویسی پروژه نیز وظیفه راه‌اندازی و برنامه‌نویسی تجهیزات BMS را بر عهده می‌گیرند. در این مرحله سیستم کنترل مرکزی اجرا شده و نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مختلف تست و یکپارچه می‌شوند.
5- تست نهایی، تحویل سیستم و آموزش
پس از اطمینان از پیاده‌سازی و اتصالات صحیح سیستم، پروژه به کارفرما تحویل داده می‌شود تا در صورت نیاز تغییرات مورد نظر ایشان انجام شود.
در این بخش آموزش‌های لازم برای هر شخص، از مدیر سیستم تا تکنسین فنی ارائه می‌شود. همچنین ارائه دفترچه راهنما به مشتری به استفاده بهتر از BMS کمک می‌کند.
6- گارانتی و پشتیبانی
با توجه به استراتژی شرکت انجام پروژه، در زمان‌های مختلف بازدیدهایی از پروژه صورت می‌گیرد. به علاوه شرکت موظف است همواره آماده پاسخ‌گویی به سوالات و انتقادات مشتریان باشد.

 

بیشتر بخوانید: BMS یا سیستم مدیریت ساختمان چیست و چه مزایایی دارد؟

 

طراحی و اجرای bms

 

مشاوره ، طراحی و اجرای BMS توسط متخصصان تپ لایف

به صورت عام دو مفهوم خانه هوشمند و BMS به جای یکدیگر استفاده می‌شوند اما باید توجه داشت که BMS از لحاظ اندازه پروژه بزرگ‌تر از خانه هوشمند است و برای برقراری ارتباط و هماهنگی تجهیزات هوشمند به وجود آمده است.

هدف تپ لایف در ارائه راهکارهای BMS و هوشمندسازی، تامین دقیق نیازهای کارفرما است. در نتیجه علاوه بر مراحل فوق، برای هر پروژه خاص مرحله‌ای برای شخصی‌سازی راهکارهای ارائه شده با توجه به خواسته مشتری انجام می‌شود. نمونه‌ راهکارهای شخصی‌سازی شده مانند سیستم اعلام حریق یا آسانسور، در مرحله نیازسنجی پروژه به کارفرما ارائه خواهد شد تا به تصمیم‌گیری ایشان کمک شود.

کنترل هوشمند دما و سیستم تهویه، سیستم روشنایی هوشمند، تامین امنیت و سایر موارد گفته شده در بخش راهکارهای وبسایت تپ‌لایف، قابل طراحی، پیاده‌سازی و شخصی‌سازی در ساختمان‌های با کاربری مخلتف هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.