مزایای خانه هوشمند نسبت به خانه معمولی چیست؟

امروزه با وجود تکنولوژی، هیچ کاری غیرممکن نیست و تقریبا همه‌چیز قابلیت تبدیل به نسخه پیشرفته و بیسیم را دارد. با پیشرفت تکنولوژی می‌توانیم تنها با استفاده از نوک انگشتان خود زندگی را آسان‌تر کنیم. در این انقلاب دیجیتال، خانه‌های هوشمند نقش مهمی ایفا می‌کنند. اینترنت اشیا امکان ارتباط دستگاه‌های مختلف در شبکه‌های خصوصی یا میان شبکه‌های مختلف را فراهم کرده و دنیایی متصل می‌سازد.

7 مزیت خانه هوشمند نسبت به خانه معمولی

پوشش دادن تمام مزایای خانه هوشمند نسبت به خانه معمولی، از کنترل دستگاه‌ها از راه دور گرفته تا بهینه‌سازی و تحلیل اطلاعات، کار آسانی نیست. اما اگر در ارتقا دادن خانه خود به نسخه هوشمند شک دارید، تضمین می‌کنیم که از مزایای آن شگفت‌زده خواهید شد. برای کمک به تصمیم‌گیری بهتر شما، 7 مزیت خانه هوشمند نسبت به خانه معمولی در ادامه آمده است:

  • پتانسیل بالای ذخیره انرژی و هزینه

در خانه هوشمند نیازی نیست نگران روشن ماندن سیستم گرمایش یا چراغ‌ها هنگام ترک خانه باشید. راهکارهایی مانند سیستم کنترل دمای هوشمند تا 20 درصد از هزینه سالانه گرمایش و سرمایش را کاهش می‌دهند. با راه‌اندازی سیستم اتوماسیون خانه انرژی کمتری هدر می‌رود. چرا که می‌توانید از هر کجا وسایل برقی و چراغ‌ها را کنترل کنید. در این سیستم به طور اتوماتیک مصرف انرژی دستگاه‌های بدون استفاده حذف می‌شود.

همچنین بسیاری از سیستم‌های اتوماسیون خانه اجازه مانیتورینگ مصرف برق و انرژی را به شما می‌دهد که بسیار مفید خواهد بود. با داده جمع‌آوری شده، می‌توانید تنظیمات لازم برای کم کردن مصرف انرژی دستگاه‌ها را انجام دهید که باعث کاهش هزینه‌های قبوض و ذخیره پول می‌شود.

  • نهایت آسایش و راحتی

در یک خانه معمولی امکان کنترل همزمان سیستم روشنایی، صوتی و تصویری و … وجود ندارد. به علاوه برای کنترل هر یک نیاز به حضور فیزیکی شما در خانه است. اما در خانه هوشمند به راحتی می‌توان عملکرد خانه را از هر کجای دنیا در صورت داشتن اینترنت مدیریت کرد.

با هوشمندسازی خانه با استفاده از تلفن همراه، تبلت یا هر نوع رایانه شخصی، می‌توانید سیستم روشنایی را کنترل کنید، دمای هوای خانه را تنظیم کنید و هر قسمت از خانه را تحت نظر داشته باشید. اتوماسیون خانه به شما در زندگی روزمره راحتی و آسایش می‌دهد.

  • افزایش امنیت خانه

حتما پیش آمده که برای بررسی قفل بودن درب به خانه برگشته باشید، یا از تنها گذاشتن فرزندان خود نگران شده باشید. خانه هوشمند به این نگرانی‌ها پایان می‌دهد. در سیستم اتوماسیون خانه می‌توانید برای تقویت امنیت از قفل درب هوشمند استفاده کنید. به این ترتیب، امکان کنترل درب از طریق تلفن، تبلت و … فراهم می‌شود. همچنین با استفاده از دوربین‌ها حتی در زمانی که در مسافرت هستید امکان مشاهده کامل خانه را خواهید داشت.

سیستم امنیت هوشمند خانه علاوه بر حفاظت از ملک شما، از افراد و وسایل داخل آن در برابر سرقت یا هرگونه ورود غیرمجاز محافظت می‌کند.

  • صرفه‌جویی در زمان و افزایش بهره‌وری

بدون شک باارزش‌ترین دارایی هر انسان وقت و عمر او است. با خانه هوشمند دیگر نیازی نیست وقت ارزشمند خود را صرف رفتن و باز کردن در و یا سایر کارهای روزمره زمان‌بر کنید. این مزیت هوشمندسازی به ویژه در محیط‌های کاری بسیار موثر است. چرا که بهره‌وری کاری و تمرکز کارمندان را به شدت افزایش خواهد داد.

مراقبت از کودکان در خانه هوشمند

  • مراقبت از کودکان

ادغام دوربین‌های امنیتی در خانه مزایای زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مراقبت از کودکان در خانه است. گاهی پیش می‌آید که کودک شما چند ساعتی را در خانه تنها باشد. در خانه معمولی این وضعیت برای والدین بسیار دلهره‌آور خواهد بود. اما در خانه هوشمند به لطف دوربین‌ها و سیستم هشدار هوشمند، می‌توانید فرزند خود را در خانه مشاهده کنید، با او صحبت کنید و از راه دور وضعیت او را با تلفن همراه بررسی کنید.

  • بهبود عملکرد دستگاه‌های خانگی

با خانه هوشمند حتی می‌توانید از دستگاه‌های مختلف بهتر استفاده کنید. مثلا تلویزیون هوشمند کانال‌یابی بهتری نسبت به تلویزیون معمولی داشته و برنامه‌های مورد علاقه شما را پیشنهاد می‌کند. با گاز هوشمند نگرانی سوختن یا نپختن غذا کاملا از بین خواهد رفت. سیستم صوتی و تصویری هوشمند به صورت خودکار موسیقی یا فیلم مورد علاقه شما را آماده می‌کند. در کل می‌توان گفت اتصال وسایل و سیستم‌ها به تکنولوژی اتوماسیون خانه، بهره‌وری آن‌ها را افزایش داده و زندگی را برای شما ساده‌تر، لذت‌بخش‌تر و “هوشمندتر” خواهد کرد.

آینده روشن خانه هوشمند و هوشمندسازی

  • مزیت هفتم!

خانه هوشمند نسبت به خانه معمولی مزیت دیگری دارد، که البته مربوط به آینده می‌شود و آن میزان رشد خانه هوشمند در آینده خواهد بود.

رقابت شدید کمپانی‌های تکنولوژی در سرتاسر دنیا و تعداد بالای مشتریان خانه هوشمند، نشان‌دهنده آینده روشن آن است. امکانات خانه هوشمند هر روز در حال افزایش است و مسیری رو به رشد دارد. بر طبق آمار وبسایت Statista، تا پایان سال 2020 حدودا 31 بیلیون وسیله متصل به اینترنت در دنیا خواهد بود. انتظار می‌رود تا سال 2025 این مقدار به 75 بیلیون وسیله برسد.

بنابراین خانه‌های معمولی در سراشیبی انقراض قرار دارند و در آینده‌ای نه چندان دور ارزش و جایگاه خود را از دست می‌دهند. هوشمندسازی خانه علاوه بر 6 مزیت گفته شده، باعث بالا بردن ارزش ملک شما می‌شود و مانند یک سرمایه‌گذاری عمل می‌کند.

آکادمی تپ لایف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *