پریز هوشمند چیست

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالا تصمیم گرفته‌اید که خانه رویایی هوشمند خود را بسازید. اما نقطه شروع این کار کجاست و چطور می‌شود با بودجه‌ای، معقول خانه یا برخی از بخش‌ها یا وسایل آن را هوشمند کرد؟ راه حل ما، پریز هوشمند است. پریزهای هوشمند یکی از مقرون‌ به صرفه‌ترین تجهیزات خانه هوشمند هستند که امکان کنترل تقریبا هر وسیله برقی در خانه را فراهم می‌کنند.

اما پریز هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در ادامه هر آن چه که لازم است راجع به پریز هوشمند و شیوه استفاده آن بدانید بررسی شده است.

 

روشن کردن پنکه با پریز برق هوشمندپریز هوشمند چیست

 

پریز هوشمند یکی از وسیله های ضروری برای خانه‌های هوشمند می باشد که برای کنترل میزان روشنایی  معمولا به کمک  اپلیکیشن یا بستر مشابه آن انجام می‌شوند. این رابط‌ها به کلیه قسمت‌ها متصل می‌شوند.

 

به طور ساده، پریز هوشمند رابطی است که بین پریز برق معمولی و لوازم برقی قرار می‌گیرد و آن‌ها را خودکار می‌کند. کافی است سیم وسیله‌های برقی مانند لامپ یا پنکه را به این پریز بزنید و با تلفن همراه خود در هر کجا آن‌ها را خاموش یا روشن کنید. اگر در خانه خود هاب هوشمند دارید، می‌توانید با اتصال پریز هوشمند به آن حتی از دستورات صوتی برای کنترل وسایل استفاده کنید.

مزایای استفاده از پریزهای هوشمند

بهینه‌سازی مصرف انرژی

با استفاده از پریز هوشمند می‌توانید میزان مصرف لوازم برقی در ساعات مختلف روز را در تلفن همراه خود مشاهده کنید. به علاوه این پریزها قابلیت زمانبندی دارند. با استفاده از این قابلیت می‌توان مطمئن شد که وسایل فقط زمانی که نیاز است روشن باشند.

ایجاد امنیت و آرامش

خانه‌های مجهز به پریز هوشمند کمتر با خطر آتش‌سوزی مواجه می‌شوند. چرا که اگر وسیله‌ای مانند اتو روشن بماند، به راحتی و از طریق اپلیکیشن گوشی می‌توان آن را از هر کجا خاموش کرد.

به علاوه می‌توان با پریزهای هوشمند حضور در خانه را شبیه‌سازی کرد. به این معنا که هنگامی که در خانه حضور ندارید، چراغ‌ها طبق زمانبندی روشن و خاموش شوند. از آنجا که معمولا سرقت از منازل هنگام خالی بودن آن‌ها اتفاق می‌افتد، این قابلیت تاثیر زیادی در ایجاد امنیت خانه دارد.

کنترل از راه دور

با پریز هوشمند، کنترل خانه هر کجا که باشید در دست شماست. می‌توانید از محل کار خود غذا درست کنید، سیستم تهویه خانه را روشن کنید و یا زمان استفاده کودکان از تلویزیون و بازی‌های ویدیویی را کنترل کنید.

کنترل از راه دور یکی از مزایای پریز هوشمند

انواع پریز هوشمند و مقایسه آنها

همه پریزهای هوشمند یکسان نیستند. بعضی از آن‌ها مستقل بوده و بعضی دیگر به صورت ماژول هوشمند ارائه می‌شوند که با هم در موارد زیر تفاوت دارند:

طراحی ظاهری

پریزهای هوشمند مستقل در شکل‌های ظاهری متفاوتی تولید می‌شوند. در بعضی از آن‌ها از کلید لمسی و در برخی دیگر از کلید مکانیکی استفاده می‌شود. همچنین استفاده از نور LED به بعضی از مدل‌های پریز برق مستقل ظاهری شکیل‌تر می‌دهد. باید در نظر داشت که این پریزها روی پریز قدیمی قرار می‌گیرند.

اما اگر می‌خواهید هنگام انتخاب شکل ظاهری پریز محدودیتی نداشته باشید و یا تمایل دارید پریزها جای کمتری را اشغال کنند، استفاده از ماژول هوشمند توصیه می‌شود. چرا که این ماژول درون پریز معمولی قرار می‌گیرد.

قابلیت جابجایی

جابجا کردن پریز هوشمند مستقل هیچ محدودیت و مانعی ندارد. اما جابجا کردن ماژول هوشمند به دلیل قرار گرفتن پشت پریز برق معمولی کمی زمان‌بر است.

محدودیت عملکرد

اگر مشخصات فنی پریز هوشمند مستقل را بخوانید، عددی بین 5 تا 10 آمپر می‌بینید که مربوط به میزان جریان الکتریکی قابل تحمل پریز است. این مقدار ثابت است و نمی‌توان آن را بیشتر کرد.

این محدودیت در مورد ماژول‌های هوشمند وجود ندارد. در صورتی که می‌خواهید این عدد را افزایش دهید، می‌توانید یک رله مکمل با جریان خروجی مورد نیاز پشت پریز اضافه کرده و از ماژول هوشمند به عنوان مدار فرمان آن استفاده کنید.

طریقه نصب کلید پریز هوشمند چیست

خبر خوب این است که برای نصب و استفاده از پریز هوشمند هیچ نیازی به تغییر در سیم‌کشی‌، ایجاد خرابی یا حتی داشتن اطلاعات فنی نیست. کافی است پریز هوشمند را به پریز معمولی خانه خود بزنید و از این به بعد وسایل غیر هوشمند را به آن وصل کنید.

طریقه نصب پریز هوشمند

شیوه ی استفاده از پریز هوشمند در خانه های هوشمند

اجزای مختلف خانه هوشمند به وسیله اینترنت اشیا و پروتکل‌های ارتباطی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. پریزهای هوشمند نیز هنگامی که در یک خانه مجهز به هاب هوشمند قرار بگیرند، از اطلاعات مفید سایر دستگاه‌ها استفاده کرده و یا به آن‌ها اطلاعاتی را می‌فرستند. از این ویژگی می‌توان برای تعریف سناریوها و هوشمندتر کردن خانه استفاده کرد.

شیوه ی استفاده از پریز هوشمند در خانه های غیر هوشمند

پریز هوشمند این امکان را فراهم می‌کند که حتی کسانی که خانه هوشمند ندارند، از زندگی هوشمند لذت ببرند. این پریزها از طریق شبکه Wi-Fi کار می‌کنند و هیچ نیازی به هاب خانه هوشمند ندارند. برای استفاده از پریز هوشمند در خانه غیر هوشمند، کافی است آن را به پریز معمولی متصل کنید. سپس وسیله هوشمند مورد نظرتان را به پریز هوشمند بزنید و از هر کجا و در هر زمان به صورت بیسیم آن را کنترل کنید.

شیوه های مختلف کنترل پریز هوشمند

روش‌هایی که برای کنترل پریز برق هوشمند وجود دارد، ممکن است در مدل‌های مختلف متفاوت باشند. شیوه‌های متداول کنترل پریز هوشمند عبارت‌اند از:
• استفاده از اپلیکیشن مخصوص روی تلفن همراه یا تبلت
• لمس دکمه خاموش/روشن روی پریز
• استفاده از ریموت کنترل
• استفاده از هاب خانه هوشمند
در بعضی از مدل‌های پریز هوشمند می‌توان از دستورهای صوتی نیز استفاده کرد.

آیا می توان برای پریز هوشمند زمانبندی تعیین کرد؟

بله! می‌توانید با استفاده از تلفن همراه خود روشن یا خاموش شدن پریز را زمان‌بندی کنید. در انواع مختلف پریزهای هوشمند می‌توانید زمانبندی ساعتی، روزانه و یا حالت مسافرت به منظور شبیه‌سازی حضور در خانه تعیین کنید.

بطور همزمان چند وسیله را می توان به پریز برق هوشمند متصل کرد؟

برخی از برندها(مانند Echo و Meross) و یا چندراهی‌ها امکان اتصال بیش از یک دستگاه به یک پریز هوشمند را فراهم می‌کنند. به این صورت شما می‌توانید دو یا سه دستگاه را به طور همزمان کنترل کنید.

اما توصیه ما به شما، تهیه یک پریز هوشمند برای هر وسیله است. چرا که به این شکل کنترل هر دستگاه راحت‌تر است و نیازی به کنار هم قرار دادن وسایل نامرتبط برای کنترل از راه دور نیست. نکته مهم دیگر این است که اضافه بار به وجود آمده از اتصال چند دستگاه به یک سه‌راهی ممکن است به قدری باشد که منجر به بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی شود.

برخی از کاربردهای پریز هوشمند

کاربرد پریز هوشمند این است که لوازم غیر هوشمند خانه را که از تکنولوژی‌های بیسیم مانند Z-Wave یا Zigbee پشتیبانی نمی‌کنند، هوشمند و قابل کنترل کنیم. اما این سوال پیش می‌آید که برای چه وسایلی پریز هوشمند بخریم و کاربرد پریز برق هوشمند برای هر وسیله چیست؟

چند نمونه از کاربردهای جالب پریز برق هوشمند برای وسایل مختلف در ادامه آمده است.

شارژر دستگاه‌ها

همه ما در طول روز تلفن همراه، تبلت یا لپتاپ خود را شارژ می‌کنیم و بسیاری از مواقع با شارژ کردن بیش از حد دستگاه‌ها به عمر باتری آن‌ها لطمه می‌زنیم. با پریز هوشمند علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف برق، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

تلویزیون و کنسول‌های بازی ویدیویی

با تعیین زمانبندی برای پریز هوشمند متصل به تلویزیون، می‌توانید مطمئن باشید که برنامه مورد علاقه خود را از دست نخواهید داد. چرا که راس ساعت شروع برنامه تلویزیون روشن می‌شود.

پریزهای برق هوشمند به علاوه وسیله‌ای مناسب برای کنترل زمان تماشای تلویزیون و انجام بازی‌های ویدیویی است. زمانی که در خانه نیستید، می‌توانید با تلفن همراه خود کنسول بازی یا تلویزیون را خاموش کرده و از اتلاف وقت فرزندانتان جلوی تلویزیون جلوگیری کنید.

قهوه‌‌ساز

با هوشمند کردن قهوه ساز خود به وسیله پریز هوشمند، می‌توانید چند دقیقه بیشتر در رختخواب بمانید. کافی است یک زمانبندی به پریز هوشمند بدهید تا قبل از بیدار شدن شما، روشن شده و قهوه صبحانه را آماده کند.

سیستم تهویه و کنترل دما

تصور کنید در یک روز گرم تابستانی در حال برگشتن به خانه خود هستید. چه چیزی می‌تواند لذت‌بخش‌تر از هوای خنک و مطبوع در خانه باشد؟ با پریز هوشمند می‌توانید پیش از ورودتان به خانه دمای هوا را به وضعیت مطلوب خود تغییر دهید.

آرام پز

امروزه اکثر افراد به دلیل کار کردن در خارج خانه برای ساعات طولانی، از آرام پز برای پخت غذا استفاده نکرده و مجبور به خوردن غذاهای حاضری هستند. چرا که بیشتر زمان خود را سر کار هستند و نمی‌توانند آن را خاموش یا روشن کنند. اما پریز هوشمند این مشکل را بر طرف کرده است. می‌توانید با تلفن همراه خود، آرام‌پز را از هر کجا کنترل کنید. به این صورت هنگام بازگشت از محل کار غذای سالم و خوشمزه شما آماده خواهد بود.

تامین کننده غذای حیوانات خانگی

اگر در خانه از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید، احتمالا دغدغه خوراک آن‌ها هنگامی که تنها هستند را دارید. با اتصال تامین کننده غذای حیوانات خود به پریز هوشمند، هر کجا که باشید مطمئن خواهید بود که آن‌ها مقدار غذای مناسب خود را دریافت می‌کنند.

خلاصه مطلب

در این مطلب، راجع به این صحبت کردیم که پریز هوشمند چیست و چه مزایا و کاربردی دارد. خرید این وسیله کوچک و کاربردی نیازمند توجه به نکاتی است که می‌توانید با کلیک روی دکمه زیر با آن‌ها آشنا شوید.

آیا میتوان از پریز هوشمند در خانه غیر هوشمند استفاده کرد؟

بله. این پریزها از طریق شبکه Wi-Fi کار می‌کنند و هیچ نیازی به هاب خانه هوشمند ندارند . بنابراین حتی اگر خانه هوشمند ندارید میتوانید وسایل برقی مختلف را هوشمند کنید.

آیا میشود به یک پریز هوشمند چند وسیله را متصل کرد؟

بله. انواعی از پریزهای هوشمند و یا چندراهی ها این امکان را فراهم می‌کنند. اما به علت مشکلات و خطرات احتمالی، پیشنهاد میکنیم برای هر دستگاه پریز هوشمند مستقلی تهیه کنید.

چطور کلید پریز هوشمند را نصب کنم؟

برای نصب و استفاده از پریز هوشمند هیچ نیازی به تغییر در سیم‌کشی‌، ایجاد خرابی یا حتی داشتن اطلاعات فنی نیست. کافی است پریز هوشمند را به پریز معمولی خانه خود بزنید و از این به بعد وسایل غیر هوشمند را به آن وصل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *