تاثیر 5G بر خانه هوشمند

هنگامی که صحبت از 5G می‌شود، بسیاری از افراد به تاثیر آن روی تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ یا گجت‌های پوشیدنی فکر می‌کنند. جالب است بدانید که تاثیر 5G بر خانه هوشمند و گسترش نوآوری‌ها و فناوری‌ها به قدری مهم است که می‌توان آن را انقلابی برای تحول خانه‌های هوشمند دانست.

5G یا نسل پنجم شبکه تلفن همراه، جدیدترین نسل سیستم‌ ارتباطات سیار است که نسبت به شبکه قبلی خود یعنی 4G قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد. ایجاد ارتباط با ثبات بسیار بالا، سرعت خارق‌العاده، امنیت و … باعث محبوب شدن اینترنت 5G در حوزه خانه هوشمند شده است. می‌توان گفت کاربرد اصلی اینترنت 5G، در اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مشخص می‌شود چرا که می‌توان به وسیله آن همه چیز و همه کس را با سرعت و ثبات بالا به هم متصل کرد.

در ادامه به بررسی اینترنت 5G و تاثیر آن بر خانه هوشمند می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تاثیر شبکه 5G بر خانه هوشمند و گسترش نوآوری ها و فناوری ها

تاثیر 5G بر خانه هوشمند

فعالیت خانه‌های هوشمند در حال حاضر با اتکا به واسطه‌های وای‌فای، بلوتوث و دیگر پروتکل‌های شبکه می باشد. در حال حاضر شرکت‌هایی مثل مایکروسافت و آمازون تلاش میکنند  تا واسطه‌يی برای اتصال دستگاه‌های مختلف با یک‌دیگر ایجاد کنند، اما هنوز موفقیت چشم گیری نداشته اند.

در هرخانه ای تعدادی وسیله هوشمند وحود دارد. موبایل‌های هوشمند، تلویزیون‌های هوشمند،کامپیوترها ،ترموستات هوشمند، و … جزو وسایلی هستند که امروزه در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شوند که همگی به اینترنت متصل هستند و اگر به هر دلیلی Wi-Fi قطع شود، عملکرد آن‌ها دچار اختلال می شود. مشکل اساسی این است که همه افراد در حال استفاده از این وسایل باشند. این مسئله باعث ایجاد فشار قابل توجهی بر شبکه خانگی می‌شود و این مشکل، با زیاد شدن تعداد وسایل هوشمند خانه بیشتر هم خواهد شد. حال به مسائل گفته شده، اتصال بدون ثبات و غیر قابل اطمینان را اضافه کنید. خبر خوب اینکه اینترنت 5G راه‌حلی برای تمام این موارد است.

 

5G شبکه‌ای برای گسترش نوآوری‌ ها و فناوری‌ ها در خانه هوشمند

 

شبکه های بی سیم در حال تلاش برای دستیابی به ارتباط و پردازش در مقیاس بزرگ با تکامل شبکه نسل پنجم (5G) هستند. در بازارهای برق امروزی، 5G مدل های جدید تجاری را به ارائه دهندگان انرژی ارائه می دهد و نحوه برقراری ارتباط این شرکت با سیستم های شبکه را بهبود می بخشد.

 

یک مثال از گسترش نوآوری به وسیله اینترنت 5G را می‌توان در سیستم هوشمند دوربین مدار بسته (CCTV) نشان داد. محصولات موجود در حال حاضر امکاناتی مانند تشخیص حرکت را دارند. یعنی به سادگی زمانی که تغییری در تصاویر دوربین‌ها ایجاد شود، به صاحب خانه اطلاع می‌دهند. اما 5G چطور در زمینه دوربین‌های مداربسته باعث نوآوری می‌شود؟

با به میان آمدن 5G، داده‌های ویدیویی ضبط شده به منظور بررسی دقیق به فضای ابری فرستاده می‌شوند. به این ترتیب سیستم خود نتیجه‌گیری میکند که حرکت به وجود آمده، از یک انسان بوده است یا حیوان. قابلیت تشخیص چهره هم می‌تواند برای افزایش دقت مفید باشد.

به طور مشابه، میتوانید از داده‌های وسایل مختلف خانه برای تامین بیشتر امنیت استفاده کنید. به عنوان مثال برای ادغام دستگاه‌های مختلف، یک دوربین ویدیویی را در نظر بگیرید. این دوربین با همکاری دتکتور حضور یا گرما باعث از بین بردن خطاهای کوچک می‌شود. چرا که تصاویر بزرگ‌تر و باکیفیت‌تری ارائه می‌دهد.

باید توجه داشت که برای تصمیم‌گیری قطعی نمی‌توان تنها بر دستگاه‌های هوشمند تکیه کرد. اما تلاش ما این است که پردازش دستگاه‌ها را بهبود بخشیم تا هنگام نیاز تمامی اطلاعات لازم برای اقدام را در دست داشته باشیم.

 

قابلیت‌هایی که شبکه 5G به دارندگان خانه هوشمند می‌دهد

مهم‌ترین قابلیتی که 5G برای دارندگان خانه هوشمند ارائه می‌دهد این است که تعداد بیشتری دستگاه را با سرعت بسیار بالا به هم متصل می‌کند. برخلاف 4G، نسل پنجم شبکه تلفن همراه با دستگاه‌های کم مصرف هم کار می‌کند. بنابراین مجموعه‌ای بزرگ‌تر از محصولات می‌توانند از آن استفاده کنند و ارتباطی یکپارچه با سایر اجزای خانه هوشمند داشته باشند.

یخچال و سایر دستگاه‌های آشپزخانه را در نظر بگیرید. این دستگاه‌ها می‌توانند با اتصال و برقراری ارتباط با یکدیگر و سایر اجزای خانه هوشمند، خانه را به صورت کامل هوشمند و خودکار کنند.

اگر قطعی برق اتفاق بیافتد و تنها فریزر به اینترنت وصل باشد، شما یک پیام هشدار دریافت می‌کنید. اما اگر همه وسایل خانه به اینترنت وصل باشند چطور؟ در آن صورت می‌توانید مشخص کنید که علت مشکل به وجود آمده واقعا از قطعی برق است یا فریزرتان خراب شده است.

در خانه هوشمندی که از 5G استفاده می‌کند، سرعت اتصال بسیار بالا است و در نتیجه افراد می‌توانند از اطلاعات و داده‌های جمع‌آوری شده توسط دستگاه‌ها به بهترین نحو استفاده کنند.

از قابلیت گفته شده میتوان برای بهبود امنیت خانه استفاده کرد. اتومبیل‌ها در آینده خودران و اتوماتیک خواهند شد و می‌توان در آن‌ها دوربینی تعبیه کرد که متصل به سیستم امنیتی هوشمند خانه باشد. به این ترتیب با نزدیک شدن هر عامل بیگانه یا مشکوک به درب خانه، مطلع خواهید شد.

 

شبکه 5G چیست و چه مزایایی نسبت به 4G دارد؟

5G یا نسل پنجم شبکه تلفن همراه، جدیدترین نسل سیستم‌ ارتباطات سیار است که نسبت به شبکه 4G ارتباط با ثبات بیشترف سرعت بسیار بالاتر، امنیت و … دارد.

کاربرد اصلی شبکه 5G چیست؟

کاربرد اصلی اینترنت 5G، در اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مشخص می‌شود چرا که می‌توان به وسیله آن همه چیز و همه کس را با سرعت و ثبات بالا به هم متصل کرد.

شبکه 5G چه قابلیت‌هایی را برای صاحبان خانه هوشمند فراهم میکند؟

مهم‌ترین قابلیتی که 5G برای دارندگان خانه هوشمند ارائه می‌دهد این است که تعداد بیشتری دستگاه را با سرعت بسیار بالا به هم متصل می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *