سنسور درب و پنجره هوشمند

بر اساس آمار FBI، 60 درصد سرقت‌ خانه‌ها از طریق درب ورودی و یا پنجره‌ها اتفاق می‌افتند. داشتن دوربین مدار بسته برای تامین امنیت خانه شما کافی نیست. چرا که این دوربین‌ها تنها تصاویر را ضبط می‌کنند و ممکن است زمانی متوجه سرقت شده باشید که سارق کیلومترها از خانه شما دور شده است. برای کاهش احتمال سرقت از خانه‌ها، سنسور درب و پنجره هوشمند متصل به یک سیستم هشدار توصیه می‌شود.

سنسور درب و پنجره هوشمند چیست؟

سنسور درب و پنجره هوشمند یکی از بخش‌های مهم برای داشتن سیستم امنیتی جامع در خانه است. این سنسور معمولا روی نقاط ورودی خانه مانند در و پنجره‌ها نصب شده و باز شدن، بسته شدن یا شکسته شدن آن‌ها را تشخیص داده و گزارش می‌دهد.

تکنولوژی استفاده شده در سنسور درب و پنجره هوشمند، نسبتا ساده است. این سنسور دستگاهی کوچک اما با کاربرد و قابلیت اطمینان بالا است که به راحتی و بدون ایجاد خرابی و سیم‌کشی توسط شما نصب می‌شود. در ادامه با تپ‌لایف همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به این سنسور داشته باشیم.

سنسور درب و پنجره هوشمند چگونه کار می کند؟

عموما سنسور در و پنجره هوشمند از دو قسمت جداگانه تشکیل می‌شود. یک قسمت روی خود در یا پنجره قرار می‌گیرد و با باز و بسته شدن آن‌ حرکت می‌کند. قسمت دیگر روی قاب یا چارچوب در و پنجره نصب می‌شود. سنسورها برای تشخیص انواع حرکت در و پنجره از میدان‌های مغناطیسی استفاده می‌کنند.

هنگام جدا شدن دو قسمت مختلف سنسور مثلا هنگام باز شدن در یا پنجره، سیگنالی از سمت سنسور به پنل هشدار فرستاده می‌شود. این پنل موقعیت را ارزیابی کرده و در صورت تشخیص وضعیت غیرعادی در خانه، شما را مطلع می‌سازد. برخی از سیستم‌های امنیتی خانه در صورت تشخیص سرقت مستقیما با مراکز پلیس تماس می‌گیرند.

روش دیگری نیز برای برقراری ارتباط بین دو قسمت مختلف سنسور وجود دارد و آن استفاده از نور است. به این صورت که در بعضی از سنسورها یک قسمت تولید کننده و قسمت دیگر گیرنده پرتوی نور است. در صورتی که به هر دلیلی نور به قسمت گیرنده نرسد، سیستم هشدار فعال می‌شود.

انواع سنسور درب و پنجره هوشمند

مانند بیشتر تجهیزات هوشمند خانه، سنسورهای درب و پنجره به دو نوع باسیم و بیسیم تقسیم می‌شوند. سنسورهای باسیم به طور مستقیم با سیم‌کشی به سیستم هشدار خانه وصل می‌شوند. نصب این نوع از سنسورها زمان و انرژی بیشتری نسبت به نوع بیسیم می‌برد، اما هزینه خرید و نگهداری آن‌ها کمتر است. در مقابل سنسورهای بیسیم برای کار کردن نیاز به باتری دارند. نصب سنسورهای بیسیم بسیار راحت است و نیازی به دانش فنی ندارد.

با توجه به این که طول عمر باتری سنسورها نسبتا طولانی بوده (معمولا بین سه تا پنج سال) و نیاز به بررسی مکرر نیست، شرکت سبک زندگی هوشمند تپ لایف استفاده از سنسورهای درب و پنجره هوشمند بیسیم را پیشنهاد می‌کند. چرا که علاوه بر آسان بودن نصب و قابلیت استفاده در هر ساختمان نوساز یا قدیمی ، ظاهری مدرن و زیبا به خانه شما می‌ ‌دهد.

مزایای سنسور در و پنجره هوشمند

مزایای استفاده از سنسور درب و پنجره هوشمند

دور نگه داشتن سارقان

مهم‌ترین مزیت سنسور در و پنجره هوشمند، امکان اطلاع از هر گونه تغییر در وضعیت نقاط ورود به خانه است. اگر بخواهید امنیت خانه هوشمند خود را کامل کنید، داشتن این سنسورها یک ضرورت است.

مراقبت از عزیزان

نگهداری از سالمندان یا کودکان در خانه نیازمند توجه ویژه‌ای است. با داشتن سنسور درب و پنجره هوشمند و نصب آن روی درب ورودی، می‌توان از عدم خروج این عزیزان از خانه اطمینان حاصل کرد. به علاوه با قرار دادن سنسور برای مکان نگهداری داروها و یا مواد شوینده، می‌توان خانه را به محیطی امن‌تر برای کودکان تبدیل کرد.

ترساندن سارقان

سنسور در و پنجره هوشمند سیستم هشدار هوشمند در ارتباط است. بنابراین با انجام تنظیمات، هنگام ورود غیر مجاز افراد به خانه نه تنها به شما اطلاع می‌دهد، بلکه صدای دزدگیر را هم فعال می‌کند. این کار باعث دستپاچه شدن سارق شده و احتمال دستگیری او را بالا می‌برد.

بهینه‌سازی مصرف انرژی

با گسترش اینترنت اشیا و امکان ارتباط تجهیزات هوشمند با یکدیگر، می‌توان مصرف انرژی و هزینه‌های ناشی از آن را کاهش داد. می‌توان در صورت باز شدن پنجره به صورت خودکار و با تعریف یک سناریو سیستم تهویه و کنترل دما را خاموش کرد.

آرامش خاطر

اطمینان از تامین کامل امنیت خانه و افراد ساکن آن حتی زمانی که در خانه نیستید حسی فوق‌العاده است که به وسیله داشتن یک سیستم امنیتی مجهز به سنسور درب و پنجره هوشمند به وجود می‌آید.

از سنسور درب و پنجره هوشمند در چه مکانهایی میتوان استفاده کرد؟

تنها کاربرد سنسور در و پنجره هوشمند امن کردن نقاط ورود به خانه مانند درب ورودی، درب گاراژ، پنجره‌ها و … نیست. به عنوان مثال اگر کابینت مواد شوینده در خانه دارید، برای مراقبت از فرزندانتان استفاده از این سنسور ضروری است. از سنسور درب و پنجره هوشمند همچنین برای خصوصی‌سازی اتاق کار، نگهداری از اشیا ارزشمند خانه، محدود کردن دسترسی افراد به داروها یا مواد شوینده و امن کردن هر قسمت از خانه که امکان باز و بسته شدن داشته باشد، استفاده می‌شود.

آیا سنسور درب و پنجره هوشمند بدون اینترنت کار می کند؟

هرچند مصرف اینترنت و باتری سنسور درب و پنجره هوشمند بسیار کم است، اما برای عملکرد درست و انتقال اطلاعات به پنل هشدار و همچنین اطلاع‌رسانی به شما به هر دو نیاز دارد.

روش نصب سنسور درب و پنجره هوشمند

نصب سنسور درب و پنجره چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. این سنسور را می‌توان به راحتی با چسب قوی چسباند و یا برای اطمینان بیشتر آن را پیچ کرد. هنگام نصب باید دقت کرد که قسمت اصلی سنسور روی درب یا پنجره و قسمت کوچک‌تر روی چارچوب باشد. دو قسمت مختلف باید به گونه‌ای نصب شوند که هنگام بسته شدن در یا پنجره به طور موازی کنار هم قرار گرفته و با هم در ارتباط باشند.

دقت کنید که فاصله بین دو قسمت باید حدودا 12 میلی‌متر باشد. پس از نصب با استفاده از سیستم‌های مخصوص، می‌توان تنظیمات سنسور مانند صدای هشدار و… را تغییر داد.

مانند هر دستگاه دیگر، سنسور درب و پنجره ممکن است نیاز به تعمیر و یا نگهداری داشته باشد. اگر از چسب به اندازه کافی قوی استفاده نکنید، ممکن است نیاز باشد سنسور را مجدد نصب کنید. همچنین ممکن است باتری سنسورهای بیسیم تمام شده و نیازمند تعویض باشند. در صورتی که سنسور در و پنجره هوشمند عملکرد درستی ندارد، برای تعمیر و یا تعویض آن با شرکت خدمات هوشمند خانه خود تماس بگیرید.

سنسور درب و پنجره هوشمند چیست؟

سنسور درب و پنجره هوشمند یکی از بخش‌های مهم برای داشتن سستم امنیتی جامع یدر خانه است. این سنسور معمولا روی نقاط ورودی خانه مانند در و پنجره‌ها نصب شده و باز شدن، بسته شدن یا شکسته شدن آن‌ها را تشخیص داده و گزارش می‌دهد.

آیا سنسور درب و پنجره هوشمند بدون اینترنت کار می کند؟

هرچند مصرف اینترنت و باتری سنسور درب و پنجره هوشمند بسیار کم است، اما برای عملکرد درست و انتقال اطلاعات به پنل هشدار و همچنین اطلاع‌رسانی به شما به هر دو نیاز دارد.

از سنسور درب و پنجره هوشمند در چه مکانهایی میتوان استفاده کرد؟

از سنسور درب و پنجره هوشمند برای امن کردن نقاط ورودی خانه، خصوصی‌سازی اتاق کار، نگهداری از اشیا ارزشمند خانه، محدود کردن دسترسی افراد به داروها یا مواد شوینده و امن کردن هر قسمت از خانه که امکان باز و بسته شدن داشته باشد، استفاده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *