کلید هوشمند چیست

هنگام هوشمندسازی ساختمان، معمولاً هوشمند کردن سیستم روشنایی جزو اولویت‌ها است و کلید روشنایی هوشمند یکی از مهم‌ترین اجزای این سیستم است. اما کلید هوشمند چیست؟ این کلید چطور کار می‌کند؟ تفاوت کلید برق هوشمند و معمولی در چیست؟

در این مطلب از وبسایت تپ لایف، هر آن چه که لازم است راجع به کلید هوشمند بدانید آمده است. با ما همراه باشید.

 

کلید هوشمند چیست؟

 

کلید هوشمند، دکمه‌ای است که به کاربران امکان کنترل روشنایی، خاموش و روشن کردن لامپ‌ها و حتی گاهی کم و زیاد کردن نور و … را از هر کجا می‌دهد. کلید برق هوشمند، جایگزین کلیدهای برق معمولی است و اندازه و ظاهری تقریبا مشابه با همان نوع قدیمی دارد. اما مزایا و قابلیت‌های فراوانی مانند کنترل از راه دور روشنایی از طریق اپلیکیشن را فراهم می‌کند.

برای داشتن یک سیستم روشنایی کامل که راحتی و امنیت را تضمین کرده و در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی کند، وجود کلید هوشمند یک ضرورت است. برای آشنایی بیشتر با این کلیدها، انواع و قابلیت‌های مختلف آن‌ها در ادامه با ما همراه باشید.

 

کلید هوشمند چگونه کار می کند؟

 

کلید هوشمند به وسیله سیم‌کشی به سیستم الکتریکی متصل است تا بتواند جریان را از طریق دکمه روی دیوار و یا اپلیکیشن موبایل کنترل کند. با اتصال درست کلید به شبکه و انجام تنظیمات اولیه، کنترل روشنایی آسان می‌شود. یک مبدل درون این کلیدها به کار رفته که امکان اتصال به شبکه محلی برای ارتباط با گوشی هوشمند و اپلیکیشن مربوطه را فراهم می‌کند. هنگامی که دکمه‌ای را روی کلید برق هوشمند فشار می‌دهید، سیگنالی برای کنترل روشنایی فرستاده می‌شود. این سیگنال به طور معمول از طریق پروتکل‌های اتوماسیون مانند WiFi، blutooth، Zigbee یا Z-Wave ارسال می‌شود.

به طور خلاصه می‌توان گفت که هر سیستم روشنایی هوشمند، از یک هاب و چند کلید یا لامپ هوشمند تشکیل شده است که با ارسال سیگنال به هاب، باعث تغییری در وضعیت روشنایی یک یا چند لامپ می‌شوند.

 

انواع کلید هوشمند

 

نوع ساده کلیدهای برق هوشمند به دو دسته باسیم و بیسیم می‌شوند. کلید هوشمند باسیم که به آن کلید داخل دیوار هم گفته می‌شود، می‌تواند کاملا جایگزین کلید برق قدیمی شود. هر چند اتصال این کلید با سیم‌کشی بوده و کمی زمان‌بر است، اما در عوض نیازی به تعویض باتری نیست. در صورت موجود نبودن سیم‌کشی و یا ترجیح دادن نصب آسان‌تر، کلید هوشمند بیسیم توصیه می‌شود که به راحتی روی دیوار چسبیده و از باتری استفاده می‌کند.

دسته‌بندی دیگر کلیدهای برق هوشمند بر اساس کاربرد آن‌ها است. دسته اول، کلید هوشمند روشن و خاموش است که به وسیله آن می‌توان از طریق لمس کلید، استفاده از اپلیکیشن موبایل و یا سناریوهای مختلف چراع‌ها را روشن یا خاموش کرد. این کلیدها در یک جهت جریان برق را به سوکت متصل به لامپ فرستاده و در جهت دیگر رسیدن جریان برق به سوکت را قطع می‌کنند. دسته دوم کلیدهای هوشمند دیمر هستند که علاوه بر خاموش و روشن کردن، امکان کم و زیاد کردن شدت نور را از طریق لمس کلید، اپلیکیشن موبایل و تعریف سناریوهای مختلف فراهم می‌کنند. کلیدهای هوشمند دیمر به سیم‌کشی نیاز دارند.

کنترل کلید برق هوشمند با موبایل

 

ویژگی کلید هوشمند

ویژگی این نوع کلیدها چیست و چرا جایگزینی برای کلید های قدیمی هستند ؟ کلید هوشمند ابزاری است برای هوشمند سازی خانه زیرا  دارای مزایای زیادی است که تپ لایف در این مقاله به آن ها اشاره خواهد کرد. ویژگی کلید هوشمند باعث شده تا بسیاری از افراد آن را انتخاب کنند و از فواید آن در خانه بهره مند شوند .

 

مزایای کلید هوشمند

 

کارایی بدون اینترنت

در صورت قطع شدن اینترنت به هر دلیل، نیازی به نگرانی نیست. چرا که کلیدهای برق هوشمند در صورت نبود شبکه مانند کلید برق معمولی کار می‌کنند. تنها تفاوت این است که برای کنترل روشنایی باید از لمس کلید استفاده کنید. به علاوه برخی از افراد استفاده از کلید برق معمولی را ترجیح می‌دهند. در این صورت این کلیدها برای هر فردی خوشایند خواهد بود.

کنترل از راه دور با اپلیکیشن گوشی

هدف از هوشمندسازی خانه، ایجاد آسایش و راحتی افراد است. با استفاده از کلید هوشمند دیگر نیازی نیست برای روشن یا خاموش کردن لامپ‌ها جابه‌جا شوید. می‌توانید از هر کجا و از طریق اپلیکیشن مربوط به کلید هوشمند خود روی موبایل روشنایی را کنترل کنید.

امنیت و آرامش خاطر

بسیاری از اپلیکیشن‌ها امکاناتی مانند برنامه‌دهی و تعریف سناریوهای مختلف را دارند. به عنوان مثال با تعریف سناریوی تعطیلات، می‌توان حتی هنگام عدم حضور در خانه لامپ‌ها را در زمان مشخصی روشن کرده و با شبیه‌سازی حضور، امنیت خانه را در مقابل سرقت بالا برد.

صرفه‌جویی در مصرف برق و کاهش هزینه‌ها

کلیدهای هوشمند حتی زمانی که خاموش هستند نیز به دلیل برقراری اتصال با شبکه مقدار کمی انرژی استفاده می‌کنند. اما مجموع این میزان به قدری ناچیز است که ممکن است روی قبض برق متوجه هزینه اضافه نوید. در عوض از آن‌جا که کلیدهای هوشمند قابلیت برنامه‌دهی و کنترل از راه دور را دارند، در بسیاری از موارد باعث کاهش مصرف انرژی می‌شوند.

نحوه نصب کلیدهای هوشمند

فرایند نصب کلید هوشمند هیچ تفاوتی با نصب سایر کلیدهای الکتریکی خانه ندارند. برای نصب کلید هوشمند باید نکاتی را دانست ( که در ادامه بررسی می‌شوند)، اما نیازی به ابزار خاص یا فرد متخصص برق‌کار نیست. یک پیچ گوشتی، انبردست، سیم‌چین و فازمتر تمام چیزی است که نیاز خواهید داشت.

مراحل نصب کلید برق هوشمند

مرحله 1- ابتدا به کمک فازمتر سیم‌های فاز، نول و سیم‌های برگشتی که ممکن است تا 4 تا هم باشند مشخص کنید. در تمام مراحل بعد، برق باید قطع باشد.
مرحله2- در این مرحله باید سیم‌ها را برای اتصال به منبع تغذیه کلید آماده کنید. اگر در داخل قوطی کلید فضای کافی وجود ندارد، باید اقدام به کوتاه کردن سیم‌ها یا ایجاد فضایی برای آن‌ها کرد.
مرحله 3- به وسیله پیچ‌گوشی درپوش شیشه‌ای روی کلید را بلند کنید. در بیشتر کلیدها شیاری برای چرخاندن و جدا کردن قسمت رویی تعبیه شده است. به هر حال این مرحله نیاز به دقت دارد چرا که در صورت عدم توجه ممکن است شیشه آسیب ببیند.
مرحله 4- نقشه سیم‌بندی کلیدها با یکدیگر متفاوت است ولی عموما نقشه مناسب و شماره پایانه‌ها پشت کلید قرار گرفته است. با استفاده از این راهنما ابتدا پیچ پایانه‌ها را باز کنید و سپس سیم‌ها را به پایانه مربوط وصل کنید.
مرحله 5- کلید را در قوطی برق قرار داده و با پیچ‌گوشتی چهار طرف آن را محکم کنید.
مرحله 6- پنل شیشه‌ای را روی کلید قرار دهید و برق را وصل کنید.

 

تفاوت کلید هوشمند با لامپ هوشمند

 

روشنایی هوشمند یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از تکنولوژی در خانه است. اما سوالی که برای بیشتر افراد پیش می‌آید، این است که برای هوشمندسازی روشنایی لامپ‌های هوشمند مناسب‌تر هستند یا کلید‌های هوشمند.

لامپ‌های هوشمند قابلیت تغییر رنگ نور دارند. به علاوه نصب آن‌ها به آسانی باز کردن یک لامپ و جایگذاری لامپی دیگر است. اگر خانه شما قدیمی است امکان دارد که در جعبه کلیدهای آن از سیم نول استفاده نشده باشد و متاسفانه بیشتر کلیدهای هوشمند نیاز به سیم نول دارند. همچنین اگر خانه را اجاره کرده باشید، ممکن است صاحب‌خانه اجازه تغییر کلیدها را ندهد. در همه موارد گفته شده، استفاده از لامپ هوشمند توصیه می‌شود. باید در نظر داشت که در صورتی که طول عمر لامپ هوشمند به هر دلیلی به پایان برسد، امکان تعمیر وجود نداشته و باید لامپی دیگر تهیه کرد.

اگر قصد دارید تعدادی از لامپ‌ها را هوشمند کنید، بهتر است به جای خرید و نصب تک به تک لامپ‌های هوشمند از کلید برق هوشمند استفاده کنید. به علاوه چون کلیدهای هوشمند به روش سنتی هم قابل استفاده هستند، تجربه کاربری بهتری را برای تمام افراد خانواده فراهم می‌کنند. مشکل اصلی کلید برق هوشمند این است که امکان تغییر رنگ نور را ندارد. بنابراین اگر نیازی به این قابلیت ندارید، استفاده از کلیدهای هوشمند برای پیاده‌سازی روشنایی هوشمند پایه‌ای توصیه می‌شود.

کلید هوشمند چیست؟

کلید هوشمند، دکمه‌ای است که به کاربران امکان کنترل روشنایی، خاموش و روشن کردن لامپ‌ها و حتی گاهی کم و زیاد کردن نور و … را از هر کجا می‌دهد. کلید برق هوشمند، جایگزین کلیدهای برق معمولی است و اندازه و ظاهری تقریبا مشابه با همان نوع قدیمی دارد. اما مزایا و قابلیت‌های فراوانی مانند کنترل از راه دور روشنایی از طریق اپلیکیشن را فراهم می‌کند.

مزیت استفاده از کلید هوشمند به جای کلید معمولی چیست؟

بعضی از مزایای استفاده از کلید هوشمند عبارت هستند از: صرفه‌جویی در مصرف انرژی، امکان کنترل از راه دور، امنیت و آرامش خاط بیشتر، کاهش هزینه‌ها و کارایی بدون اینترنت

چه زمانی خرید لامپ هوشمند به جای کلید هوشمند توصیه می‌شود؟

اگر قصد دارید تعدادی از لامپ‌ها را هوشمند کنید، بهتر است به جای خرید و نصب تک به تک لامپ‌های هوشمند از کلید برق هوشمند استفاده کنید. به علاوه چون کلیدهای هوشمند به روش سنتی هم قابل استفاده هستند، تجربه کاربری بهتری را برای تمام افراد خانواده فراهم می‌کنند. در صورتی که تمایل به تغییر رنگ نور دارید از لامپ هوشمند استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *