در طی صد سال اخیر، میانگین عمر افراد در سراسر دنیا روندی رو به رشد داشته و همچنان در حال افزایش است. سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2050، تعداد افراد با سن بالای 65 سال، از تعداد کودکان زیر 14 سال بیشتر خواهد بود. بنابراین بخش مهمی از جامعه آینده را سالمندان تشکیل خواهند داد.

جامعه سالمندان بر خلاف تصور اکثر افراد بخش قابل توجهی از بازار تکنولوژی خانه هوشمند را به خود اختصاص داده است. چرا که زندگی مستقل، آسان، امن، سالم و لذت‌بخشی را برای جمعیت بالای 55 سال فراهم می‌کند.

خانه هوشمند محیطی امن و آرام برای افراد سالمند است به طوری انجام بسیاری از کارها باعث آسایش آنها می باشد و به آنها کمک می کند به آسانی خانه هوشمند را در کنترل داشته باشند!

افراد سالمند میتوانند به راحتی هوای مطلوب و دلخواه خود را تنظیم کنند و یا هر نوع از اجزا و وسیله ای در خانه هوشمند را در کنترل داشته باشند و یا درب را باز و بست کنند و اوقات آرامی را بدون اینکه بخواهند حرکتی کنند به وسیله یک لمس ساده از طریق یک تلفن همراه هوشمند یا پنل لمسی و یا با یک فرمان صوتی سپری کنند و از زندگی سالمندی خود لذت ببرند

مهم‌ترین امکانات و مزایای خانه هوشمند برای سالمندان

در ادامه این مقاله تعدادی از مهم‌ترین امکانات و مزایای خانه هوشمند برای سالمندان آمده است:

انجام راحت‌تر کارهای روزانه

هدف دستگاه‌ها در خانه هوشمند این است که با ارتباط با همدیگر، زندگی را برای افراد راحت‌تر کنند. اتصال وسایل به هاب مرکزی تنها چند دقیقه طول می‌کشد و پس از آن می‌توان از مزایای آن بهره برد. افراد مسن می‌توانند وسایل را بر اساس تمایلات شخصی خود برنامه‌دهی و زمان‌بندی کنند. آن‌ها می‌توانند برای زمان مصرف داروهای خود ساعت تنظیم کرده و یا چراغ‌های راهرو را بدون جابه‌جا شدن خاموش کنند.

• هاب خانه هوشمند
هاب در خانه هوشمند حکم “مغز” را دارد که همه اجزا را به هم مرتبط می‌کند. با وجود هاب دیگر نیازی نیست سالمندان مسیری را برای خاموش یا روشن کردن وسیله طی کنند. این ویژگی برای افراد با توان حرکتی محدود بسیار مفید است. سیستم‌های خانه هوشمند قابلیت کار با دستگاه‌ها و اسپیکرها را دارند و توسط تلفن همراه کنترل می‌شوند.
ممکن است برای بعضی از سالمندان کار با تلفن همراه سخت باشد. در این‌جا استفاده از دستور صوتی به کار خواهد آمد. تنها گفتن یک جمله کافی است تا فرد وسایل را کنترل کند، امنیت خانه را بررسی کند و یا حتی با پزشک خود تماس بگیرد.

• روشنایی و وسایل هوشمند
برای بسیاری از افراد سالمند استفاده از سرویس بهداشتی در شب یک چالش است. اما با سیستم روشنایی هوشمند تنها با لمس تلفن همراه یا گفتن یک عبارت چراغ‌های مسیر روشن می‌شوند. این مزیت باعث کاهش آسیب‌های ناشی از راه رفتن در تاریکی خواهد شد.
همچنین با استفاده از پریزهای هوشمند می‌توان وسایل معمولی خانه را به نسخه هوشمند تبدیل کرد. به این ترتیب می‌توان بدون نیاز به بیرون آمدن از تخت‌خواب با قهوه‌ساز هوشمند قهوه صبح را آماده کرد. یا تنها با دادن یک زمان‌بندی پرده‌ها را زمان طلوع آفتاب بالا برد. موارد گفته شده برای سالمندان با دامنه حرکتی پایین، مشکلات بینایی و حافظه کاربردی است.

فرد سالخورده در حال استفاده از تلفن هوشمند

 

کنترل همه‌چیز بدون دخالت دست

اکثر افراد مسن از درد مفاصل رنج می‌برند و بنابراین فشار دادن دکمه‌ها برای آن‌ها با درد همراه است. بلندگوهای هوشمند و دستیارهای صوتی مجازی برای کاهش استفاده از نیروی دست سالمندان بسیار مفید خواهد بود.

با گفتن یک جمله دستیار صوتی فعال شده و منتظر فرمان شخص برای انجام دستور می‌ماند. از جمله کارهایی که یک دستیار صوتی مانند الکسا یا سیری می‌تواند انجام دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنظیم زنگ برای یادآوری مصرف دارو و قرارها
  • ایجاد تماس صوتی یا تصویری با سایر افراد
  • پاسخگویی به سوالات
  • به اشتراک گذاشتن دستور غذا
  • پخش موسیقی، کتاب صوتی و اخبار
  • روشن کردن دستگاه‌های هوشمند

امنیت بالاتر و هوشمندتر

تامین ایمنی و امنیت خانه سن و سال نمی‌شناسد. با اتوماسیون خانه و دستگاه‌های هوشمند، حفاظت از خانه بسیار راحت شده است. در ادامه لیستی از سیستم‌های کارآمدی که قابلیت واکنش نشان دادن در شرایط اضطراری را دارند آمده است.

• سیستم‌های امنیتی
سیستم‌های امنیتی، از خانه در برابر ورود غیر مجاز افراد، آتش‌سوزی و یا سیل محافظت می‌کند. معمولا این سیستم‌ها شامل سنسور در و پنجره، دتکتور حرکت و هاب هوشمند هستند. اما شما می‌توانید با توجه به نیاز خود موارد دیگری را هم به آن‌ها اضافه کنید.

• قفل‌های هوشمند و سنسورها
قفل درب هوشمند هنگامی که در خانه باشید یا نه، امنیت درب ورودی را تامین می‌کنند. این قفل‌ها به تلفن همراه شما متصل هستند. در نتیجه می‌توانید وضعیت آن‌ها را از راه دور بررسی کرده و یا قفل را باز و بسته کنید. این مزیت برای افراد مبتلا به آلزایمر که هنگام خروج از خانه کلید را فراموش می‌کنند مفید است.
همچنین می‌توانید برای کابران خاص اجازه ورود وارد کنید. برای مثال پرستار سالمند و سایر افرادی که مراقب ایشان هستند می‌توانند قفل درب را از روی تلفن همراه خود کنترل کرده و باز و بسته کنند.

• سیستم هشدار پزشکی
اکثر سالمندان ترجیح می‌دهند که یک زندگی مستقل داشته باشند. اما حتی سالمندان سالم هم از خطر تصادفات و اتفاقات ناگوار مصون نیستند. سیستم هشدار هوشمند مستقیما با پزشک فرد سالخورده و اورژانس ارتباط دارد در نتیجه در صورت هر اتفاق ناگوار مانند افتادن شخص، مشکلات قلبی و سایر مشکلات جدی به صورت خودکار با آن‌ها تماس گرفته می‌شود.

خانه‌ای راحت‌تر و تمیزتر

برای برخی از سالمندان، نگهداری از خانه یک چالش بزرگ است. در این موارد دستگاه‌های زیر برای تمیز نگه داشتن خانه و زندگی راحت‌تر سالمند به کمک می‌آیند:

• جاروبرقی رباتیک
در عصر تکنولوژی دیگر نیازی نیست که وقتی برای جارو زدن خانه صرف شود. بدون حتی تکان دادن یک انگشت، جاروهای برقی رباتیک خانه را تمیز کنند. سنسورهای موجود در این جاروها باعث می‌شود که موانع را بشناسند و از آن‌ها اجتناب کنند.

• ترموستات هوشمند
مانند سایر وسایل هوشمند، سیستم تهویه و کنترل دمای هوشمند هم با دستور صوتی و یا از روی موبایل کنترل می‌شود. بنابراین نیازی نیست که سالمندان برای مطبوع کردن دمای خانه از جای خود بلند شوند. همچنین با داشتن این وسیله در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها نیز به شخص کمک خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.