ساختمان هوشمند – هوشمندسازی ساختمان شما با تپ لایف

تجربه زندگی در ساختمانی منطبق با تکنولوژی‌های نوین

ساختمان هوشمند تحولی بزرگ در صنعت ساختمان‌سازی است. برای مدتی طولانی، نوآوری‌های اصلی در صنعت ساخت و ساز تنها مربوط به مواد و روش‌های ساخت می‌شد. اما اکنون که تکنولوژی‌های دیجیتال در حال رشد و گسترش هستند، ساختمان‌ها مجهز به فناوری‌های متفاوتی شده و مفهوم ساختمان هوشمند را به وجود آورده‌اند.

ساختمان هوشمند چیست؟

فناوری ساختمان هوشمند، اتوماسیون دستگاه‌های مختلف به منظور ایجاد ساختمانی هوشمند، متصل و منعطف است. ساختمان هوشمند از فرایندهای خودکار برای کنترل و نظارت هر چیز اطراف ما، از تهویه هوا گرفته تا امنیت ساختمان استفاده می‌کند.

بدون شک قدرت هوشمندسازی ساختمان، به عنوان بخشی از اینترنت اشیا، به همبستگی و یکپارچه بودن آن است. این ساختمان‌ها امکان جمع‌آوری داده‌های واقعی را دارند و بنابراین برای کسب و کارها یک نقطه قوت محسوب می‌شوند. چرا که به افراد امکان پیدا کردن راهی بهتر برای کار کردن و بهبود بهره‌وری را می‌دهند.

هدف از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

معمولا زمانی که صحبت از هوشمندسازی ساختمان می‌شود، افراد به جنبه زیبایی و راحتی آن فکر می‌کنند. اما هوشمندسازی اهدافی فراتر از راحت کردن زندگی و مدرن کردن ساختمان دارد.

بهینه سازی مصرف انرژی، تامین امنیت ساختمان و ساکنان آن و همین‌طور آسایش خاطر افراد از جمله مهم‌ترین اهداف هوشمندسازی ساختمان است.

مزایای هوشمندسازی ساختمان

 • افزایش عمر مفید تجهیزات استفاده شده در ساختمان و کاهش هزینه مربوط به تعمیرات ساختمانی
 • مدیریت و کنترل از راه دور تمام قسمت‌های ساختمان با گوشی هوشمند
 • افزایش سطح رفاه و آسایش ساکنین ساختمان
 • شخصی‌سازی سیستم مدیریت ساختمان و انعطاف‌پذیری
 • خودکارسازی سیستم‌ها و کاهش میزان نیروی انسانی
اهداف هوشمندسازی ساختمان

امکانات و قابلیت‌های ساختمان هوشمند

 • کنترل هوشمند همه‌چیز، از روشنایی و سیستم تهویه هوا تا آبیاری باغچه‌ها
 • بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی با خاموش کردن خودکار دستگاه‌های بلااستفاده
 • تولید داده‌های باارزش و بلادرنگ به منظور تجزیه و تحلیل
 • استفاده از سنسورها برای جمع‌آوری داده
 • توانایی ارتباط دستگاه‌های هوشمند داخل ساختمان با یکدیگر
 • امکان مدیریت جداگانه و کنترل بخش‌های مختلف به صورت مجزا

بخش‌های مختلف ساختمان هوشمند

معمولا هر ساختمان هوشمند از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

 • سیستم کنترل مرکزی برای یکپارچه کردن بخش‌های مختلف ساختمان
 • سیستم مدیریت ساختمان یا BMS
 • رابط کاربری و تجهیزات ارتباطی بین کاربران و ساختمان( گوشی هوشمند، تبلت و ...)
 • سیستم مدیریت مصرف انرژی
 • سایر سیستم‌های مربوط به کنترل دما، روشنایی، امنیت و ...

هوشمندسازی یکپارچه ساختمان

به منظور ایجاد تعامل و ارتباط بین اجزای مختلف و یکپارچه کردن سیستم‌ها در ساختمان هوشمند، از سیستم مدیریت ساختمان یا BMS استفاده می‌شود. به کمک این سیستم و با بهره‌گیری از فناوری‌های کنترلی مختلف نظارت و مدیریت ساختمان‌ها از هر نوع تجاری، اداری، مسکونی و… ممکن می‌شود.

روش های اجرا و پیاده سازی هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی بیسیم

در این روش از پروتکل‌ اتوماسیون بیسیم استفاده می‌شود. پروتکل‌های بی‌سیم عموما سرعت و امنیت بالایی دارند. معمولا به دلیل برد بالا و مصرف بهینه انرژی، برای برقراری ارتباط بین لوازم هوشمند سازی ساختمان از این دسته استفاده می‌شود. به علاوه پروتکل‌های بی‌سیم نصب آسانی داشته و با تعداد زیادی از دستگاه‌ها سازگاری دارند. در این روش تغییری در سیم‌کشی ساختمان به وجود نمی‌آید.البته اگر بخواهیم از نظر قیمت بررسی کنیم، هزینه دستگاه‌های سازگار با پروتکل‌های بی‌سیم، از انواع باسیم بیشتر است.

هوشمندسازی باسیم

در این روش برای برقراری ارتباط بین تجهیزات مختلف از پروتکل‌های اتوماسیون باسیم استفاده می‌شود. هرچند که اغلب اوقات سیم‌کشی‌ها باعث افزایش سرعت و امنیت می‌شوند، اما در مورد پروتکل‌های اتوماسیون ساختمان موضوع متفاوت است. به طوری که پروتکل‌های باسیم مانند X10 و UPB، به دلیل برقراری ارتباط از طریق سیم‌کشی‌ها سرعت پایین‌تر و رمزنگاری ضعیفی را تجربه می‌کنند. نصب این پروتکل‌ها ممکن است کمی سخت باشد و در ادامه مشکل همگام‌سازی لوازم هوشمند نیز وجود خواهد داشت. اما از سوی دیگر، قیمت پایین‌تر و موجود بودن آن‌ها باعث شده که همچنان مورد استفاده قرار بگیرند.

سیستم مدیریت ساختمان هوشمندسازی ساختمان

آیا هوشمندسازی ساختمان کاری مقرون به صرفه محسوب می‌گردد؟

بله! هوشمندسازی ساختمان ممکن است در ابتدا باعث ایجاد هزینه‌های اضافه گردد. اما باید توجه داشت که در بلند مدت تمام هزینه انجام شده و چه بسا بیشتر به شما بازمی‌گردد. چرا که هزینه‌های جانبی تعمیرات و نگهداری ساختمان کم شده و به علاوه در مصرف انرژی بهینه‌سازی می‌شود. هزینه انجام شده به منظور هوشمند کردن ساختمان، به صورت کاهش چشم‌گیر مبلغ قبوض و بالا رفتن ارزش ساختمان نمود پیدا می‌کند. بنابراین کافی است به ساختمان هوشمند به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید.

کنترل سیستم روشنایی تپ لایف از راه دور

هزینه طراحی ساختمان هوشمند

یکی از عوامل مهمی که هنگام خرید هر محصولی به آن توجه می‌شود قیمت است. هوشمندسازی ساختمان هم از این قاعده مستثنی نیست.

تا چند سال پیش هوشمندسازی ساختمان تنها برای قشر مرفه جامعه ممکن بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی عده زیادی از افراد می‌توانند داشتن ساختمان هوشمند را تجربه کنند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که هوشمندسازی یک هزینه ثابت ندارد و برای هر ساختمان منحصر به فرد است. برخی از عوامل تعیین کننده قیمت در ادامه آورده شده است.

سطح هوشمندسازی

این شما هستید که تصمیم می‌گیرید هوشمندسازی را در چه سطحی انجام دهید. به طور کلی 4 سطح بسیارساده، معمولی، پیشرفته و سفارشی وجود دارد که می‌توانید بر اساس سطح نیاز و بودجه خود انتخاب کنید.

تجهیزات استفاده شده

کیفیت تجهیزات موجود در بازار و طبعا قیمت‌های آن‌ها بسیار متفاوت است. ما در تپ لایف تلاش می‌کنیم که با توجه به بودجه شما، بهترین گزینه‌ها برای تجهیزات را ارائه بدهیم.

ویژگی‌های ساختمان

متراژ ساختمان، نوساز یا قدیمی بودن، تعداد واحدها و… از عواملی هستند که بر انتخاب پروتکل هوشمندسازی تاثیر می‌گذارند.

چرا ساختمان هوشمند تپ لایف؟

تپلایف برای هوشمندسازی ساختمان شما از پروتکل بیسیم Z-Wave استفاده می‌کند. بنابراین در هر مرحله از ساخت یا تکمیل ساختمان می‌توانید با تپلایف و بدون ایجاد خرابی اقدام به هوشمندسازی کنید.

اپلیکیشن یکپارچه و فارسی تپلایف امکان شخصی‌سازی و تعریف انواع سناریوها را مطابق میل شما فراهم می‌کند.

به علاوه گارانتی و خدمات پس از فروش تپلایف و همراهی تیم پشتیبانی با شما باعث می‌شود تجربه‌ای کم نظیر از هوشمندسازی داشته باشید.

هوشمندسازی ساختمان خود را به تیم تپ لایف بسپارید

تپ‌لایف اجزا و تجهیزات مختلف ساختمان را هوشمند و یکپارچه کرده و کنترل آن‌ها را از طریق اپلیکیشن مخصوص برای شما ممکن می‌سازد.

هدف تیم تپ‌لایف از ارائه راهکارهای هوشمندسازی ساختمان، تامین و برآورده کردن نیازهای کارفرما است. برای کسب مشاوره تخصصی راجع به ساختمان خود و آشنایی بیشتر با راهکارهای ارائه شده توسط تپ لایف با ما تماس بگیرید.

درلینکدینپیگیر تپ لایف باشید

آیا هوشمند کردن ساختمان مقرون به صرفه است؟

بله. در بلند مدت تمام هزینه‌های انجام شده برای هوشمندسازی و چه بسا بیشتر به شما برمیگردد. چرا که هزینه‌های جانبی تعمیرات و نگهداری ساختمان کم شده و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

برای هوشمندسازی ساختمان چه روش‌هایی وجود دارد؟

به طور کلی دو روش هوشمندسازی بیسیم و هوشمندسازی باسیم برای پیاده‌سازی خانه هوشمند وجود دارد.

کدام روش هوشمندسازی برای ساختمان مناسب‌تر است؟

پروتکل‌های بیسیم عموما سرعت و امنیت بالایی دارند و تغییری در سیم‌کشی خانه به وجود نمی‌آورند. در مقابل پروتکل‌های بیسیم سرعت و رمزنگاری ضعیف‌تری دارند، اما به دلیل هزینه پایین‌تر و موجود بودن، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.