هوشمندسازی به معنای ” تکنیک ایجاد خودکار، یک دستگاه، فرآیند یا یک سیستم است”. به بیان راحت‌تر هوشمندسازی به معنای” ایجاد و استفاده از فناوری برای نظارت و کنترل تولید و تحویل محصولات و خدمات” است.

اتوماسیون یا همان هوشمندسازی، همه قسمت‌های زندگی انسان مثل خانه، محل کار و … را شامل می‌شود و این ارتباط روز به روز بیشتر می‌شود. شاید بتوان گفت دلیل فراگیری سریع آن مزایا و قابلیت‌هایی که ایجاد کده است. برای مثال اگر خانه شما هوشمند باشد، می توانید به راحتی تمام وسایل آن را از هر مکانی کنترل کنید و یا اگر کارخانه یا محل کارتان را هوشمند کنید مدیریت آن بسیار راحت تر می‌شود.

هوشمندسازی و مزایای آن

اتوماسیون شامل طیف بسیار گسترده ای از فناوری ها از جمله روباتیک و سیستم‌های هوشمند، امنیت سایبری، اندازه گیری و کنترل فرآیند، حسگر‌ها، برنامه‌های بی سیم، یکپارچه سازی سیستم‌ها و بسیاری موارد دیگر است که هدف همه‌ی این‌ها راحت‌تر کردن زندگی است.

 

smart villa

 

از مزایای هوشمندسازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل خانه و محل کار از هر کجا با تلفن موبایل
  • افزایش امنیت
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • بهبود عملکرد تجهیزات و وسایل
  • جلوگیری از بروز خطر و اطلاع  به موقع آن بر روی تلفن همراه
  • و موارد دیگر…

 		

خدمات هوشمند

همه مکان‌هایی که با آن‌ها در ارتباط هستید مثل خانه، محل کار، هتل، بیمارستان و … را می‌توان هوشمند کرد و از مزایای آن استفاده کرد.

 

خانه هوشمند:

اتوماسیون خانگی یا همان هوشمندسازی خانه به معنی داشتن سیستمی است که به طور اتوماتیک کنترل وسایل را از راه دور برای شما مهیا می کند. شما با استفاده از سیستم هوشمند خانه می توانید کنترل زمان آبیاری، سیستم امنیتی خانه، دوربین ها و یا سایر وسایل خانه مانند یخچال یا اجاق گاز ویا حتی سیستم تهویه هوا را فقط با تلفن همراه خود در دست بگیرید. مصالح خانه‌های هوشمند با خانه‌های معمولی تفاوتی ندارد و فقط با نصب یک‌سری از تجهیزات می‌توان خانه را هوشمند کرد.

 

ساختمان هوشمند:

ساختمان هوشمند، ترکیبی است از سنسورها، نرم‌افزارها و اتصالات اینترنت. این 3 مورد با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا اهداف زیر را محقق کنند:

  • نظارت بر ویژگی‌ها و مشخصات ساختمان
  • جمع‌آوری داده‌ها از بخش‌های مختلف ساختمان
  • تحلیل داده‌ها به منظور بهینه سازی مصرف انرژی، فرایندها و عملکرد ساختمان

 

ویلای هوشمند:

ویلای هوشمند یک راه‌کار پیشرفته و یکپارچه برای تغییر سبک زندگی افراد به جهت داشتن آینده‌ای زیبا و لوکس و در عین حال کاملا عملی است. سیستم هوشمند ویلا یک سیستم BMS است که امکان کنترل از راه دور ویلا و نظارت بر امنیت آن را فراهم می‌کند.

در یک ویلای هوشمند کارها به کمک کنترلر و اینترنت انجام می‌شود. کنترلر ترکیبی از چندین سخت‌افزار است و از طریق نرم‌افزاری قدرتمند نقش مهمی در کل سیستم ایفا می‌کند. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت همه چیز توسط یک واحد کنترل مرکزی، که عموما یک سیستم کامپیوتری است انجام می‌شود.

شما به عنوان صاحب ویلا می‌توانید آن را از راه دور و توسط تلفن همراه خود همه چیز را مدیریت کنید. به این صورت که تلفن همراه دستوراتی را برای واحد مرکزی می‌فرستد و این فرمان‌ها با کمک چند دوربین و سنسوردقیقا اجرا می‌شوند.

 

سیستم روشنایی هوشمند

 

هتل هوشمند:

هتل هوشمند سیستمی است که در آن انجام کارهایی مانند رزرو اتاق، باز کردن درب، تغییر وضعیت روشنایی و سایر امکانات هتل، با فشار دادن یک دکمه روی تلفن همراه صورت می‌گیرد. در این هتل همه افراد از مسافران و مهمانان گرفته تا خدمه هتل، همه برای انجام کار‌های خود از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند.

هتل هوشمند از ابزارهایی متصل به اینترنت استفاده می‌کند که قابلیت تعامل و ارتباط با یکدیگر را دارند. به این سیستم به هم پیوسته اینترنت اشیا (IoT) نیز گفته می‌شود. با IoT حتی دستگاه‌های معمولی هم می‌توانند هوشمند شوند.

 

دفتر کار هوشمند:

منظور از دفتر کار هوشمند، دفتر یا اتاق کاری است که در آن دستگاه‌های مختلف از طریق اینترنت با هم ارتباط دارند. این دستگاه‌ها یک اکوسیستم هوشمند ایجاد می‌کنند که به وسیله آن می‌توان داده‌ها را جمع‌آوری کرده و از آن‌ها اطلاعات مفیدی به دست آورد.

هدف از پیاده‌سازی دفتر کار هوشمند، استفاده از تکنولوژی برای افزایش بهره‌وری کارمندان و صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. هچنین در یک دفترکار هوشمند کار‌ها راحت تر و با آرامش خاطر بیشتری صورت می‌گیرد.

 

رستوران هوشمند:

رستوران هوشمند در واقع رستورانی است که سیستم های آن با کمک فناوری IOT به طور هماهنگ با یکدیگر عمل می کنند تا آرامش بیشتری برای مشتریان و سود بیشتری برای مالکان رستوران داشته باشد.

در یک رستوران هوشمند همه ی فرآیند ها از سفارش غذا تا تسویه حساب به صورت هوشمند اجرا می شود. شما می توانید پیش از رسیدن به رستوران غذا یا پیش غذای مورد علاقه تان را سفارش دهید تا هنگام رسیدن بدون معطلی آن را میل کنید.

 

کافی شاپ هوشمند:

اتوماسیون یا هوشمند سازی کافی‌ شاپ با هدف بهبود خدمت‌رسانی به مشتریان، افزایش درآمد کافی‌ شاپ با حفظ مشتری و افزایش بهره‌روی کارکنان به وجود آمده است. در این کافی‌ شاپ نیازی به انتظار برای ثبت سفارش، پیدا کردن میز مناسب و یا پرداخت صورت حساب نیست. همه آن‌چه که نیاز دارید، روی تلفن همراه شما و یا روی میز دیجیتال به نمایش گذاشته می‌شود.

 

 

بیمارستان هوشمند:

منظور از بیمارستان هوشمند، بیمارستانی است که فرایندهای بالینی، سیستم‌های مدیریتی و حتی زیرساخت را بازطراحی یا بهینه‌سازی می‌کند.  این بهینه‌سازی با استفاده از زیرساخت شبکه دیجیتال و اینترنت اشیا انجام می‌شود و هدف آن ارائه خدماتی است که در حالت غیر هوشمند میسر نیست.

یک جزء مهم بیمارستان‌های هوشمند، توانایی جمع‌آوری داده‌ها و ارائه بینش از اطلاعات است. این همان چیزی است که بیمارستان هوشمند را از بیمارستان دیجیتال متمایز می‌کند. به عبارت دیگر برای هوشمند سازی بیمارستان، حذف فرایندهای کاغذی و دیجیتال کردن آن‌ها کافی نیست. بلکه باید بتوانیم داده‌های ضروری را جمع‌آوری کرده و یک قدم فراتر از دیجیتال شدن برویم.

 

 

smart hospital
بیمارستان هوشمند

اتاق خواب هوشمند:

داشتن یک خواب خوب در همه ی ابعاد زندگی ما تاثیرگذار است. بسیاری از پژوهش ها ثابت کرده است که یک خواب خوب در بهبود سلامت ذهنی افراد بسیار تاثیرگذار است.

اتاق خواب هوشمند در اصل یک اتاق خواب معمولی است که با تکنولوژی جدید و پیشرفته بهبود یافته است و با کمک تجهیزات هوشمند خواب آرام تری را برای شما رقم می زند. بر خلاف تصور هزینه هوشمندسازی اتاق خواب خیلی زیاد نیست و با توجه به مزیت هایی که دارد به صرفه است.

سیستم‌های هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند:

هدف اصلی سیستم امنیتی حفاظت از اموال و افراد خانه می‌باشد. هر خانه‌ای ممکن است در معرض خطر‌هایی مثل دزدی، آتش‌سوزی و … قرار بگیرد. سیستم امنیتی علاوه بر اینکه اقدامات لازم را برای رفع خطر به کار می گیرد، برای مثال اگر گاز نشتی داشته باشد سیستم تهویه هوا را روشن می‌کند تا گاز نشت کرده خارج شود، امکان مشاهده منزل ( مانیتورینگ) را به صورت دائم به شما می‌دهد.

این سیستم از ترکیبی از حسگر‌ها استفاده می‌کند که از طریق فرکانس‌های رادیویی یا سیم‌ها با یک هاب مرکزی ارتباط برقرار می‌کند که با اتصال به تلفن همراه قابل کنترل می‌باشد.

 

سیستم روشنایی هوشمند:

تمایل بشر به اتوماسیون کردن خانه در حال رشد است. این روز ها مردم، هفت روز هفته و 24 ساعت روز با اینترنت در ارتباط هستند و همچنین زندگی بدون تلفن‌های هوشمند برای آن ها غیر تصور است.

تمایل انسان به راحتی و وابستگی اش به اینترنت باعث به وجودآمدن سیستم های هوشمند از جمله سیستم روشنایی هوشمند شد. تکنولوژی که امکان کنترل لامپ‌ها از هر جایی را به آن‌ها می‌دهد. با این سیستم می توانید تمامی چراغ‌ها را به طور هم‌زمان و یا جدا جدا روشن یا خاموش کنید.

 

سیستم صوتی و تصویری هوشمند:

یکی از امکانات خانه هوشمند، سیستم صوتی و تصویری هوشمند و کنترل تجهیزات صوتی و تصویری است که وجود آن را مدیون تکنولوژی بیسیم هستیم.

این تکنولوژی که زمانی تنها برای ارتباط اینترنتی یا استفاده از تلفن همراه استفاده می‌شد، امروزه این امکان را فراهم می‌کند که کاربران در هر کجای خانه با کیفیت بالا صوت و ویدیو پخش کنند، با یک بلندگو سیستم صوتی خانه را فعال کنند، کتاب صوتی گوش بدهند و یا به صورت آنلاین خرید کنند.

 

سیستم آبیاری هوشمند:

در یک سیستم آبیاری هوشمند وظیفه جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز بر عهده سنسورهای مختلف است. به این ترتیب اطلاعاتی مانند میزان رطوبت خاک، دمای محیط و … جمع‌آوری شده و به کنترلر مرکزی که در واقع یک برد الکتریکی کوچک است فرستاده می‌شود.

کنترلر از قبل برای شرایط مختلف برنامه ریزی شده است و اتصالات و تجهیزات موجود در سیستم مانند لوله‌های آبیاری، سیستم آبیاری قطره‌ای و … همه تحت فرمان آن هستند.

 

سیستم تهویه و کنترل دما:

مانند سایر تجهیزات هوشمند، اساس کار سیستم تهویه مطبوع هوشمند اطلاعات دریافتی از سنسورها و استراتژی‌های کنترل استفاده شده است. سنسورهایی که از قبل تنظیم شده‌اند، اطلاعات آب و هوایی مانند دما و رطوبت را جمع‌آوری کرده و کنترل می‌کنند.

از جمله این سنسورها می‌توان به سنسور دما، رطوبت، CO2، روشنایی و حرکت اشاره کرد. با داشتن این اطلاعات، مشخص می‌شود که تجهیزات درونی هواساز چه کاری را انجام دهند.

 

پارکینگ هوشمند:

به طور خلاصه، سیستم پارکینگ مکانیزه یک راه‌حل هوشمند شامل سنسورها، دوربین‌ها و شمارش‌گرها است. این استراتژی با ترکیب تکنولوژی و نوآوری انسانی، تلاش می‌کند که استفاده از منابعی مانند فضا، زمان و سوخت را به حداقل برساند.

پارکینگ هوشمند در مقیاس کوچک‌تر می‌تواند تکمیل‌کننده خانه هوشمند شما باشد و یا آن را به عنوان بخشی از یک شهر هوشمند در نظر گرفت. این پارکینگ‌ها با زیرساخت فناوری اطلاعات هدایت می‌شوند و با بهینه‌سازی مناطق پارک کردن ماشین‌ها، شهرها را قابل سکونت، امن و خلوت می‌کنند.

 

smart parking
پارکینگ هوشمند

 

پرده هوشمند:

پرده هوشمند، همان پرده ساده است، به جز این که در ریل چوب پرده آن موتوری وجود دارد که امکان کنترل پرده را با ریموت کنترل، کلید و یا برنامه موبایل فراهم می‌کند.

اگر تا به حال اقامت در هتل‌های لوکس را تجربه کرده‌ باشید، احتمالا این نوع پرده‌ها را دیده‌اید. اما پرده‌های هوشمند دیگر یک کالای لوکس که برای مکان‌های مجلل استفاده می‌شوند نیستند و وجودشان برای هر خانه ‌ای ضروری است.

برای هوشمندسازی اهمیتی ندارد که خانه  قدیمی باشد یا نوساز، چون در هر دو صورت با تپ لایف می‌توانید آن را هوشمند کنید و حتی اگر اجاره نشین باشید  به آسانی می توانید سیستم را به خانه جدیدتان منتقل کنید.

تپ ساند، آوا لایف، تپ پارک، تپ پلنت و … نیز محصولات منحصر به فرد شرکت تپ لایف هستند که تجربه متفاوتی از هوشمندسازی را به شما می دهند. همچنین با اپلیکیشن فارسی تپ لایف  شما می‌توانید، به صورت یکپارچه تمام قسمت ‌های خانه خود را کنترل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *