تاثیر هوشمندسازی خانه در کاهش مصرف انرژی

در دنیای امروز بهینه‌سازی مصرف انرژی روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. هرچند واضح‌ترین راه صرفه‌جویی در مصرف انرژی کم مصرف کردن آن است، می‌دانیم که این یک راهکار عملی نیست.

می‌توان گفت ظهور و رشد خانه‌های هوشمند از بهترین اتفاقات قرن 21 است. کنترل کردن خانه و زندگی راحت‌تر تنها مزیت یک خانه هوشمند نیست. بعضی از مزایای هوشمندسازی شاید در ابتدا مشخص نباشند. خانه‌های هوشمند انرژی را ذخیره می‌کنند و به همین دلیل سازگار با محیط زیست بوده و هزینه کمی برای زندگی خواهند داشت.

روش ذخیره و کاهش مصرف انرژی در خانه هوشمند محدود کردن مصرف نیست. در واقع لازم نیست شما برای کم کردن هزینه قبوض کار خاصی انجام بدهید یا مصرف انرژی را کم و کنترل کنید. خانه هوشمند سبک زندگی شما را پیدا کرده و سعی می‌کند راه‌هایی برای جلوگیری از اتلاف انرژی زمانی که به آن نیاز ندارید پیدا کند. به علاوه طراحی این خانه‌ها به گونه‌ای است که بیشترین استفاده را از انرژی موجود کنند. بنابراین تعجبی ندارد که بگوییم خانه هوشمند 30 تا 40 درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

 

کاهش هزینه قبوض و بهینه سازی مصرف انرژی در خانه هوشمند

 

هوشمند سازی خانه بهترین راه ممکن جهت مدیریت مصرف انرژی

در طول ماه هزینه های زیادی برای مصرف انرژی پرداخت میکنیم که خیلی هوشمندانه میتوانیم این مصارف را به حداقل برسانیم و ناگزیر به دنبال راهی برای کاهش این هزینه ها باشیم. هوشمند سازی ساختمان راهی مناسب برای جلوگیری از هدررفت انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها میباشد،چون میتوانید بر روی همه اجزا و تجهیزات خانه،تسلط کامل داشته باشید.

تجهیزات و سیستم های مختلفی جهت مدیریت مصرف انرژی در خانه هوشمند بکار گرفته می شود.

در ادامه چند راهکار هوشمند برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه قبوض در خانه هوشمند آمده است:

راهکارهای خانه هوشمند برای بهینه‌سازی مصرف انرژی

سناریوهای هوشمند

سناریو، یک برنامه هوشمند از پیش تعریف شده است که با استفاده از داده‌های خام دستگاه‌ها و تحلیل آن‌ها قدرت تصمیم‌گیری پیدا می‌کند. برای درک بهتر، خانه‌ای هوشمند را در نظر بگیرید که در و پنجره‌های آن مجهز به سنسور هستند. کارکرد اصلی این سنسورها افزایش امنیت است اما سناریوی هوشمند از داده خام سنسور (باز یا بسته بودن در و پنجره‌ها) استفاده‌های دیگری نیز می‌کند. یک سناریوی تعریف شده می‌تواند خاموش شدن خودکار سیستم تهویه بعد از باز ماندن پنجره به مدت یک دقیقه باشد. به این ترتیب با یک سناریوی ساده از اتلاف انرژی جلوگیری می‌شود.

ویژگی اصلی سناریوها، قدرت بالای تغییر و شخصی‌سازی آن‌ها است. همچنین هیچ محدودیتی در تعداد سناریوهای استفاده شده وجود ندارد. با سناریوها می‌توان جلوی اتلاف انرژی در هر کجای خانه از چراغ‌ها تا سیستم آبیاری هوشمند را گرفت.

خاموش کردن چراغ‌ها

اگر فراموش کردید چراغی را خاموش کنید، سیستم اتوماسیون خانه به صورت خودکار آن را خاموش می‌کند. سنسورهای تشخیص حرکت خالی بودن یک اتاق را تشخیص می‌دهند و اگر چراغ به دلیل حفظ امنیت روشن نباشد، آن را خاموش می‌کنند. همچنین سیستم روشنایی هوشمند را می‌توان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که به صورت خودکار با طلوع خورشید نور را کم کند یا روشنایی اتاق را با غروب آفتاب تنظیم کند.

تنظیم دمای هوا

در خانه هوشمند می‌توان سیستم کنترل دمای هوشمند را بر اساس نیازهای شخصی تنظیم کرد. اگر هنگام خروج از خانه فراموش ‌کنید سیستم گرمایش را خاموش کنید، سیستم اتوماسیون خانه این کار را انجام خواهد داد. دمای هوا حتی می‌تواند بر اساس شرایط محیطی مانند فصل، نور آفتاب، دمای بیرون خانه و … تنظیم شود. به لطف این سیستم، می‌توان از کاهش همیشگی هزینه قبوض لذت برد.

تنظیم پرده‌ها

با کمی دقت می‌توان متوجه افزایش دمای خانه در روزهای آفتابی شد. یکی از راهکارهای سیستم اتوماسیون خانه برای بهینه‌سازی مصرف انرژی، کنترل هوشمند پرده‌‌ها است. علاوه بر راحتی استفاده، این پرده‌ها با تنظیم بر اساس نور خورشید جلوی اتلاف انرژی و گرم یا سرد شدن بدون هدف خانه را می‌گیرند.

فرمان “همه‌چیز خاموش!”

احتمالا برای شما هم پیش آمده که هنگام ترک خانه با عجله، فراموش کرده باشید تلویزیون را خاموش کنید. گاهی ترک خانه برای چندین ساعت و چندین روز است و روشن ماندن وسایل و یا حتی یک چراغ می‌تواند هزینه سنگینی را به شما تحمیل کند. ویژگی خاموش کردن همه‌چیز در خانه هوشمند، همزمان با روشن کردن سیستم امنیتی هوشمند خانه به شما آرامش خاطر داده و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند.

جلوگیری از هدر رفتن کاذب انرژی

در کمال تعجب، بسیاری از دستگاه‌ها حتی زمانی که خاموش هستند برق مصرف می‌کنند. می‌توان گفت 10 درصد هزینه قبوض برای دستگاه‌های خاموش ولی متصل به برق است. در قدیم تنها راه حذف این هزینه اضافی، کشیدن وسایل از پریز¬ برق بود. اما در یک خانه هوشمند دستگاه‌ها به حالت “آماده به کار” قرار می‌گیرند. این امر باعث کاهش چشم‌گیر و موثر هزینه‌ها می‌شود.

تجزیه و تحلیل الگوی مصرف

یکی از راه‌هایی که به کمک آن مصرف انرژی ساختمان هوشمند کنترل می‌شود، بررسی دقیق میزان مصرف هر یک از وسایل است. اکثر افراد به این که هر وسیله چه میزان انرژی مصرف می‌کند توجهی نمی‌کنند. اما خانه هوشمند با ثبت انرژی مصرفی هر وسیله و تجزیه و تحلیل آن به شما راهکارهایی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌دهد. اپلیکیشن موبایل اکثر ساختمان‌های هوشمند بخشی برای آنالیز انرژی مصرفی دارد. به کمک اطلاعات به دست آمده، تغییرات جزئی در سبک زندگی و البته مهم‌تر از همه اتوماسیون خانه، می‌توان بیش از پیش در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد.

در دنیای امروز بهینه‌سازی مصرف انرژی روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. هرچند واضح‌ترین راه صرفه‌جویی در مصرف انرژی کم مصرف کردن آن است، می‌دانیم که این یک راهکار عملی نیست. می‌توان گفت ظهور و رشد خانه‌های هوشمند از بهترین اتفاقات قرن 21 است. کنترل کردن خانه و زندگی راحت‌تر تنها مزیت یک خانه هوشمند نیست. بعضی از مزایای هوشمندسازی شاید در ابتدا مشخص نباشند از جمله این موارد می‌توان به صرفه جویی در مصرف انرژی در خانه هوشمند اشاره کرد.

روش ذخیره و کاهش مصرف انرژی در خانه هوشمند محدود کردن مصرف نیست. در واقع لازم نیست شما برای کم کردن هزینه قبوض کار خاصی انجام بدهید یا مصرف انرژی را کم و کنترل کنید. خانه هوشمند سبک زندگی شما را پیدا کرده و سعی می‌کند راه‌هایی برای جلوگیری از اتلاف انرژی زمانی که به آن نیاز ندارید پیدا کند. به علاوه طراحی این خانه‌ها به گونه‌ای است که بیشترین استفاده را از انرژی موجود کنند. بنابراین تعجبی ندارد که بگوییم خانه هوشمند 30 تا 40 درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *