تاریخچه خانه هوشمند

تکنولوژی خانه هوشمند برای صاحبان خانه امنیت، آسایش، بهره‌وری انرژی و راحتی را فراهم کرده است. اما ایده خانه هوشمند جدید نیست. با اختراع کنترل‌های از راه دور در سال 1898 توسط نیکولا تسلا، این مفهوم به آرامی شروع به شکل گرفتن کرد. در ادامه تاریخچه خانه هوشمند به صورت مختصر آمده است.

بسیاری از افراد بر این باورند  که سیستم خانه های هوشمند، ایده ای جدید می باشد که در سال های اخیر به وجود آمده و رو به پیشرفت است.در حقیقت این طور نیست. ایده خانه های هوشمند پیش از دوران رواج تلفن های هوشمند به ذهن مخترعین رسید و اجرایی شد. در این مقاله نگاهی کوتاه به تاریخچه هوشمندسازی خانه ها می اندازیم.

تاریخچه خانه هوشمند

اولین خانه‌های هوشمند تنها در حد ایده بودند و ساختار واقعی نداشتند. سال‌ها ایده اتوماسیون خانه موضوع فیلم‌ها و کتاب‌های علمی تخیلی بود. هرچند ایده خانه هوشمند مدتی است که وجود دارد، اما خانه‌های هوشمند واقعی تنها چند سال است که شکل گرفته و استفاده می‌شوند. جدول زمانی تاریخچه خانه هوشمند، تمرکز بر اختراع وسایلی دارد که امروزه در خانه‌های هوشمند استفاده می‌شوند و یا در آینده‌ای نه چندان دور انتظار حضور آن‌ها را خواهیم داشت.

سال‌های 1901 تا 1920: اختراع وسایل خانگی

اگرچه وسایل معمولی خانه امروزه از نظر ما هوشمند نیستند اما در اوایل قرن بیستم، اختراع آن‌ها یک دستاورد شگفت‌انگیز بود. سلسله موفقیت وسایل خانه با اختراع اولین جاروبرقی در سال 1901 شروع شد و با اختراع جاروبرقی پیشرفته و کاربردی‌تری در سال 1907 ادامه یافت. در طی دو دهه، یخچال‌، خشک‌کن لباس، ماشین لباس‌شویی، اتو، تستر و… نیز اختراع شدند.

کامپیوتر آشپزخانه Honywell

سال‌های 1966 و 1967: کامپیوتر آشپزخانه و ECHO IV

ECHO IV به عنوان اولین دستگاه هوشمند شناخته می‌شود هرچند هرگز به صورت تجاری فروخته نشد. این دستگاه هوشمند، ‌میتوانست دمای خانه را کنترل کند، دستگاه‌ها را خاموش یا روشن کند و لیست خرید را محاسبه کند. یک سال بعد کامپیوتر آشپزخانه به وجود آمد که می‌توانست دستورهای پخت غذا را ذخیره کند. البته این دستگاه هم به علت قیمت بالا با شکست مواجه شد.

سال 1991: ژرون تکنولوژی

در این سال تحقیقات جدیدی برای ترکیب تکنولوژی و دانش پیری‌شناسی (ژرونتولوژی) به منظور آسان‌تر کردن زندگی سالمندان جامعه صورت گرفت.

سال 1998 و سال‌های اولیه قرن 21: خانه هوشمند

هوشمندسازی یا اتوماسیون خانه در اوایل قرن 21 شروع به محبوب شدن کرد. به این ترتیب و با زیاد شدن تقاضا، تکنولوژی‌های جدیدی پدیدار شدند. در این سال‌ها با متعادل شدن قیمت محصولات هوشمند، عده بیشتری توانایی خرید و استفاده از آن‌ها را پیدا کردند.

امروز و آینده خانه هوشمند:

در طی 20 سال گذشته تکنولوژی خانه هوشمند رشد قابل توجهی داشته و امکان کنترل و نظارت بر وسایل خانه از هر کجا حتی دور از خانه فراهم شده است. هر کسی که به اینترنت و دستگاه‌های اینترنت اشیا دسترسی داشته باشد، می‌تواند از داشتن خانه‌ای هوشمند لذت ببرد.

امروزه هدف اصلی هوشمندسازی خانه، داشتن زندگی امن‌تر در کنار حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است. خانه‌های هوشمند پایدار هستند و می‌توان اطمینان داشت که انرژی غیرضروری مصرف نمی‌کنند.

در حال حاضر راهکارهای هوشمند بسیاری ارائه می‌شود که می‌توان از آن‌ها به کنترل خانه از راه دور، سیستم روشنایی هوشمند، کنترل هوشمند دما و سیستم تهویه، نظارت ویدیویی با دوربین‌های مداربسته و سیستم صوتی و تصویری هوشمند اشاره کرد. همچنین هوشمندسازی در بخش‌های دیگر مانند رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و … با هدف ایجاد بهره‌وری انجام می‌شود. با آگاهی افراد از مزایای هوشمندسازی خانه، شاهد پیشرفت روز افزون این تکنولوژی خواهیم بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *