مزایا و امکانات خانه هوشمند برای افراد معلول و کم توان جسمی

برای آن که افراد دارای معلولیت نیز بتوانند همان‌طور که دوست دارند زندگی کنند و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند، ضروری است که خانه‌ای قابل دسترس داشته باشند. به لطف پیشرفت روز افزون تکنولوژی و رشد خانه‌های هوشمند، داشتن خانه‌ای که بتوان به بخش‌های مختلف آن دسترسی داشت نسبتا آسان شده است. دیگر برای انجام کارهای ساده نیازی به وسایل ویژه نخواهیم داشت. چرا که امروزه اینترنت اشیا و گوشی‌های هوشمند ابزارهایی را ارائه می‌دهند که به سادگی قادر به تغییر محیط اطراف ما به نحوی مطلوب هستند.

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و یا انواع ناتوانی‌های جسمی و ذهنی می‌توانند به لطف سیستم‌های یکپارچه مانند آمازون الکسا، خانه هوشمند خود را گسترش دهند. در ادامه مهم‌ترین وسایل و مزایای خانه هوشمند برای افراد معلول و کم توان جسمی آمده است که کمک می‌کنند فرد زندگی راحت‌تر، مستقل‌تر و به طور کلی باکیفیت‌تری را تجربه کند.

امکانات خانه هوشمند برای افراد معلول و کم توان جسمی

دستیارهای هوشمند خانگی

دستگاه‌هایی مانند Amazon Echo و Google Home که کاربرد هاب و دستیار هوشمند خانه را همزمان دارند برای هر کسی مفید هستند. به وسیله آن‌ها می‌توان زنگ ساعت را تنظیم کرد، عملکرد قهوه جوش را خودکار کرد و یا با یک فرمان صوتی تاکسی اینترنتی گرفت. با این دستگاه‌ها، همه چیز تحت فرمان شما قرار گرفته و زندگی راحت‌تر خواهد شد.

برای افراد معلول و کم‌توان، اهمیت دستگاه‌های هوشمند دوچندان می‌شود. بسیاری از کارهای روزمره مانند روشن و خاموش کردن چراغ‌ها که برای ما بسیار راحت هستند، ممکن است برای فرد دارای معلولیت چالشی بزرگ باشد. در نتیجه با توجه به این که برای کار با دستیارهای هوشمند نیازی به استفاده از دست نیست، این دستگاه‌ها به ویژه برای افراد با مهارت‌های حرکتی محدود مفید خواهند بود.

سیستم‌های امنیتی هوشمند

بسیاری از افراد کم‌توان در هنگام قرار گرفتن در شرایط اضطراری نمی‌توانند عکس‌العمل سریع و مناسبی نشان دهند. می‌توان گفت برای این افراد امن بودن خانه دغدغه اصلی است. از این رو وجود دستگاه‌هایی مانند قفل‌ و زنگ درب هوشمند امری ضروری است.

قفل‌های هوشمند به افراد توانایی‌های بی‌نظیری برای کنترل دسترسی به خانه از طریق گوشی هوشمند می‌دهند. علاوه بر امکان ایجاد دسترسی موقت برای میهمانان یا پرستاران، به راحتی می‎‌توان در هر زمان درب منزل را مشاهده و رفت و آمدها را کنترل کرد. از طرف دیگر زنگ درب هوشمند با استفاده از تکنولوژی سنسور حرکت متوجه حضور افراد جلوی درب ورودی منزل می‌شود. افراد دارای معلولیت می‌توانند بدون این که جا به جا شوند، با تلفن همراه خود درب را باز کرده و یا با کسی که جلوی درب است ارتباط برقرار کنند. استفاده همزمان از دو دستگاه گفته شده امنیت افراد کم‌توان و دارای معلولیت را تضمین می‌کند.

ابزاری برای غذا خوردن

این ابزار میتوانند به قاشق یا چنگال فرد کم توان حرکتی وصل بشوند، به آن‌ها کمک کتتد که راحت‌تر و بدون کمک دیگران غذا بخورند. این دستگاه ها می توانند لرزش دست بیمار را تا حدود ۷۰ درصد کاهش بدهد و بیشتر برای بیماران مبتلا به پارکینسون مناسب هستند. در کنار این وسیله، یک دستگیره ثابت کننده، یک شارژر و قاشق هایی در اندازه‌های مختلف در اختیار افراد قرار دارد. کاربران می‌توانند با هر بار شارژ کردن آن ، برای چند وعده غذایی از آن استفاده کنند.

سیستم روشنایی هوشمند

بدون شک یکی از اجزای مهم هر خانه هوشمند، سیستم روشنایی آن است. سیستم روشنایی هوشمند علاوه بر جلوه مدرنی که به خانه می‌دهد، قابلیت دسترسی آن را هم زیاد می‌کند. افراد کم‌توان بدون این که از جای خود بلند شوند به راحتی می‌توانند چراغ‌ها را با تلفن همراه خود روشن یا خاموش کرده و یا نور آن‌ها را کم و زیاد کنند. برای افراد با محدودیت حرکت دست، امکان استفاده از دستیار صوتی نیز فراهم است.

راهکارهای فضای بیرونی خانه

بخش‌هایی از خانه مانند پارکینگ و حیاط معمولا قابلیت دسترسی کمتری دارند. اما به لطف هوشمندسازی، امکان کنترل کامل این بخش‌ها فراهم شده است. دوربین‌های هوشمند و درب هوشمند گاراژ امنیت فضای بیرونی خانه را در عین ایجاد راحتی برای افراد فراهم می‌کنند. سیستم آبیاری هوشمند نیز تضمین می‌کند که هر کسی با هر میزان توانایی جسمی بتواند لذت داشتن باغچه‌ای زیبا را تجربه کند.

با رشد تکنولوژی، زندگی برای افراد معلول و کم توان جسمی بسیار راحت‌تر از قبل شده است. خانه هوشمند به افراد دارای معلولیت توانایی زندگی مستقل‌تر و بدون نیاز به حمایت دیگران را می‌دهد. امروزه با بیشتر شدن تنوع محصولات هوشمند و مقرون به صرفه‌تر شدن آن‌ها، می‌توان امید به این داشت که در آینده نه چندان دور، جهانی قابل دسترس برای همه افراد داشته باشیم.

آیا خانه هوشمند برای سالمندان و افراد کم توان مناسب است؟

بله! بدون شک داشتن خانه‌ای که امکان کنترل و مدیریت آسان از هر کجا و از طریق تلفن همراه را دارد، زندگی را برای سالمندان یا افراد کم‌توان راحت خواهد کرد.

کدام یک از امکانات خانه هوشمند برای سالمندان کاربرد دارد؟

همه امکانات هوشمند با هدف راحت‌تر کردن زندگی افراد ساخته شده‌اند. در میان آن‌ها استفاده از دستیار صوتی، سیستم امنیتی، سیستم روشنایی هوشمند و سیستم آبیاری هوشمند برای آرامش و آسایش سالمندان نقش مهمی دارند.

داشتن خانه هوشمند برای سالمندان و افراد ناتوان چه مزایایی دارد؟

خانه هوشمند برای افراد سالمند و کم توان زندگی راحت‌تر، مستقل‌تر و با کیفیت‌تری را فراهم می‌کند. با خانه هوشمند این افراد اعتماد به نفس بیشتری دارند و می‌توانند همان طور که تمایل دارند زندگی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *